Володар світу? Що дасть Ілону Маску злиття Tesla і SpaceX

8 грудня 2017, 07:01
На Волл-стріт все частіше говорять про можливе злиття двох технологічних компаній Ілона Маска. Розбираємося, що буде, якщо Маск вирішить об'єднати Tesla і SpaceX

Чутки про можливе злиття двох технологічних компаній, при згадці яких серце кожного гіка планети починає битися вдвічі швидше, ходять давно.

І весь цей час вони були абсолютно безпідставними.

Відео дня

Маск завжди віджартовувався і уникав прямої відповіді на запитання, чому б йому не об'єднати два своїх дітища в одну велику імперію.

Tesla несе в світ чіткий меседж про відмову від викопних джерел енергії і тотальний перехід на чисту електроенергію. Компанія починала з електромобілів (і в принципі, досі у свідомості обивателя асоціюється з ними), але потім втратила додаток Motors. Тим самим Маск підкреслив, що компанія буде займатися не тільки електромобілями.

Тепер серед розробок Tesla фігурують гігантські акумуляторні батареї, сонячні панелі у вигляді черепиці для дахів будинків і навіть портативні акумулятори для смартфонів.

SpaceX поступово перетворилася з космічного стартапу на основного орбітального перевізника Землі. Але найбільше компанія асоціюється з прийдешніми планами колонізації Марса.

А що буде, якщо Маск зможе злити обидві компанії, які він очолює, в одну? Чи хороша це ідея? І якими можуть бути наслідки?

Если планы Маска в космосе осуществятся, то SpaceX обеспечено безбедное существование
Если планы Маска в космосе осуществятся, то SpaceX обеспечено безбедное существование Фото:

Наполегливі чутки

Ідея про злиття двох компаній витає в повітрі не перший рік. Але досі вона була переважно темою для фантазій фанатів Маска за кухлем пива.

Трохи серйозніше про неї заговорили в 2016 році, коли Tesla купила SolarCity (компанію – виробника сонячних панелей) за $ 2,6 млрд. Маск тоді зробив промовисту заяву про те, що придбання потрібно для того, щоб "створювати бесшовно інтегровані один з одним продукти Tesla у сфері акумуляторів і сонячної енергії ".

В очах багатьох фінансових експертів саме в цей період Маск перестав бути винахідником, який десь набрав інвестицій на свої "іграшки". Він почав діяти як великий бізнесмен.

Чутки про те, що Маск може об'єднати дві компанії, якими він керує, знову почали бродити в фінансових колах. Тим більше, що стало очевидно, наскільки Маску не вистачає коштів для реалізації своїх наполеонівських планів у космосі.

Кожен раз коли Маск виступав з деталізацією своїх проектів, що стосуються Марса, у аудиторії захоплювало дух. А фінансові аналітики жахалися, підраховуючи, скільки грошей потрібно Маску.

SpaceX не вдасться здійснити навіть десяту частину своїх планів, якщо компанія не приверне додаткове фінансування, міркували експерти.

Ну а що може бути простіше для такої "розкрученої" компанії як SpaceX, ніж вийти на фондовий ринок, здійснивши IPO (процедуру первинного розміщення акцій)?

Але Маск поки що не поспішає з цим?

Можливо тому, що у нього інші корпоративні плани?

Некоторые аналитики опасаются, что Маску будет сложно усидеть на двух стульях. Если Tesla и SpaceX объединятся, таких вопросов у инвесторов будет меньше
Некоторые аналитики опасаются, что Маску будет сложно усидеть на двух стульях. Если Tesla и SpaceX объединятся, таких вопросов у инвесторов будет меньше Фото:

Можливе злиття

З такою пропозицією виступив аналітик Morgan Stanley Адам Джонас, який опублікував на цю тему ціле дослідження.

"Існує цілий ряд причин, через які можна оцінювати потенціал можливого злиття двох компаній Ілона Маска як дуже високий, - стверджує Джонас. - Це може бути стратегічне партнерство, взаємна передача технологій, спільні або взаємні інвестиції тощо. ".

Уже сьогодні компанії тісно співпрацюють, наприклад, використовують загальні технології обробки алюмінію, які застосовуються як у виробництві електрокарів, так і ракет.

Також відомо, що співробітники SpaceX активно беруть участь в тестуванні електромобілів Tesla.

SpaceX – приватна компанія, поглинути яку для Tesla буде простіше, ніж у випадку з минулорічною угодою з SolarCity, яка була публічною компанією.

Джонас також вказує на те, що Маску буде значно легше сидіти в одному керівному кріслі, ніж у двох.

Навіть просто фізично, підкреслює експерт. Адже штаб-квартира Tesla знаходиться в Пало-Альто, неподалік від Сан-Франциско (Каліфорнія), в той час як штаб-квартира SpaceX – біля Лос-Анджелеса, де Маск живе і проводить більшу частину часу.

Також на думку Джонаса, об'єднавши компанії, Маск може добитися більшої прихильності великих інвесторів завдяки ще одному фактору. Оскільки плани SpaceX набагато глобальніші(все таки мова йде про Марс), багато хто припускає, що Маск з часом буде приділяти цій компанії більше часу, ніж Tesla.

У зв'язку з цим постане питання про те, хто зможе замінити його на посаді керівника Tesla.

Якщо ж станеться злиття компаній і Маск просто стане замість "двох босів в одній особі" керівником цієї компанії, такі питання відпадуть самі собою.

У 2018 році Tesla чекають серйозні випробування. Компанія втрачає гроші через проблеми з серійним виробництвом електрокара Model 3. "Проблема настільки серйозна, що може загрожувати існуванню Tesla як самостійної компанії", - підкреслює Джонас.

У той же час, заявлені Маском амбітні плани з освоєння космосу вимагатимуть від SpaceX вирішення складних завдань, зокрема, з випробуваннями нової ракети Falcon Heavy, підкреслює аналітик Метью Деборд.

Інвестори розуміють, як багато спільного у двох компаній Маска і як їх злиття може спростити роботу Маска і його топ-менеджерів, а також спростити становище обох компаній.

Що може вийти?

Tesla на сьогодні оцінюється в $50 млрд, підкреслює аналітик CNN Пол Ла Моніка. Тобто дітище Маска, що займає лічені частки відсотка світового автомобільного ринку, коштує більше, ніж високоповажні гіганти автопрому – Ford, Nissan і Fiat Chrysler.

Але за останні кілька місяців акції Tesla втратили в ціні більше 20%. Це відбувається на тлі плутанини з Model 3, а також з побоюваннями інвесторів щодо можливих проблем зі щойно представленою вантажівкою Semi. Якщо компанія відчуває такі проблеми з легковиком, то що ж буде з новим для неї сегментом вантажного транспорту, припускають вони.

Проблемы с массовым производством Model 3 могут "утопить" Tesla, предупреждают аналитики
Проблемы с массовым производством Model 3 могут "утопить" Tesla, предупреждают аналитики Фото:

SpaceX – приватна компанія, яку фінансують сам Маск, а також великі інвестиційні фонди і окремі інвестори, наприклад, Alphabet (компанія, якій належить Google).

За підрахунками аналітиків, SpaceX коштує близько $21 млрд.

Але на думку Джонаса, якщо Маску вдасться реалізувати свої космічні плани, то вже через 10 років SpaceX може вирости до $ 120 млрд. Одна тільки індустрія космічного туризму може мати оборот $ 1,5 трлн вже до 2040 року.

І SpaceX має всі шанси довгий час бути абсолютним лідером цієї індустрії, підкреслює Джонас.

Раніше Маск завжди був категоричний щодо злиття своїх компаній, кажучи, що у них не так вже й багато спільного, підкреслює Ла Моніка. Але в одному зі своїх недавніх інтерв'ю він раптом згадав, що "історія знає приклади, коли технології з космічної індустрії засвоювалися автомобільною промисловістю", а також сказав, що космічні технології допомагають робити електрокари більш придатними для масового ринку.

Офіційні представники SpaceX і Tesla поки що ніяк не відреагували на виступ Джонасаі його прогнози.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X