Американський стартап таємно випробував систему передбачення злочинів

4 березня 2018, 12:15

Компанія Palantir, відома співпрацею із секретними службами та урядовими установами, кілька років тому потайки запровадила у одному з міст Сполучених Штатів поліцейську технологію з метою прогнозування правопорушень.

Стартап із Кремнієвої Долини Palantir шість років тому надав поліції Нового Орлеану (США) спеціальне програмне забезпечення (ПЗ) для боротьби зі злочинністю. Про це повідомило видання The Verge.

Відео дня

Секретна програма виявляла та відстежувала зв’язки членів банд. Вона аналізувала соцмережі та передбачала ймовірність того, що ті чи інші особи вчинять злочин або стануть жертвами.

Співпраця стартапу з владою Нового Орлеану розпочалася у 2012 році. Тоді Palantir, одним із постійних замовників якого було Центральне розвідувальне управління (ЦРУ), надав своє ПЗ у вигляді неофіційної благодійної допомоги. Більшість урядовців Нового Орлеану – окрім вузького кола на чолі з мером Мітчем Ландре – не знали про цей проект.

За даними The Verge, у травні-червні 2013 року рівень убивств у Новому Орлеані в шість разів перевищував середній показник по цілій країні. У тому ж році поліція міста використала ПЗ від Palantir для обвинувачення членів двох місцевих банд. Матеріали цієї кримінальної справи зайняли 60 тис. сторінок. На жодній з них не було згадки про стартап із Креннієвої Долини.

Обурення громадськості викликав саме прихований характер співпраці, зазначили журналісти The Verge. Питання знялися би самі собою, якби цю предиктивну програму винесли на суспільне обговорення.

Компанію Palantir Technologies у 2003 заснували Алекс Карп і Пітер Тіль. Останній – відомий підприємець із Кремнієвої Долини – й досі залишається найкрупнішим власником цього стартапу. До 2008 року єдиним клієнтом Palantir було ЦРУ, яке в 2005 році виступило спонсором компанії через афільований фонд.

Стартап, який входить у десятку найдорожчих у США, раніше створив ПЗ для Пентагону. Це був аналітичний інструмент для передбачення місць вірогідного розташування саморобних вибухових пристроїв в Іраку та Афганістані.

Свою назву компанія запозичила з книги Дж. Р. Р. Толкієна Володар перстенів, у якій палантирами називалися магічні артефакти – камені яснобачення.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X