Велика маленька брехня. Як біткоін перетворився зі світлої ідеї на чергову фінансову іграшку

31 жовтня 2018, 21:13

Сьогодні, 31 жовтня, найвідомішій криптовалюті біткоін виповнилося 10 років. За цей час маловідома анархістська ідея переросла у світовий фінансовий інструмент. І це тільки початок. Правда, загальний напрям руху вже зовсім не збігається з тим, який було обрано спочатку.

У цей день, 10 років тому, такий собі Сатоші Накамото опублікував white paper біткоін - невелике пояснення того, як функціонує перша у світі криптовалюта.

Ось який шлях пройшов біткоін з тих пір.

Відео дня

Ідея з фантастики

Незважаючи на те, що схожі ідеї існували в ідеології кіберпанку ще на початку 1990-х, Накамото став першим, хто описав всі таємниці криптовалюти, створив потрібний математичний інструмент і, фактично, подарував цей документ всьому світу.

Батько біткоіна вирішив, що можна давати цифрові гроші тим, хто буде надавати потужності свого комп'ютера для підтримки їх функціонування.

Особливо прискіпливі користувачі відразу заявили, що ідея аж ніяк не нова, просто вона ніколи раніше не залишала меж затишного фантастичного світу романів американського письменника Дена Сіммонса. У його циклі Гіперіон існувала мережа порталів для телепортації між різними планетами. Штучний інтелект, який керував системою телепортації, використовував мозок телепортованих людей, як обчислювальний ресурс... необхідний для функціонування самої мережі.

Чому всі були в захваті?

Як би там не було, Накамото запропонував механізм, який припав до душі першим ентузіастам біткоіна. Чим більше обчислювальних ресурсів свого комп'ютера ти віддаєш системі, тим більше криптовалюти осідає у тебе на рахунку. Це і дозволило системі отримувати все більшу продуктивність у міру того, як до неї приєднувалося все більше людей.

По суті, оборот валюти і її надійність забезпечують самі користувачі, завдяки децентралізованій технології блокчейн, яка дозволяє учасникам мережі записувати інформацію про кожну транзакцію і, таким чином, перевіряти на надійність будь-якого користувача мережі.

За кілька років криптовалюта стала надзвичайно популярною, оскільки вона дозволяє пересилати гроші безпосередньо, з гаманця на гаманець і не вимагає ніяких посередників, банків і тим більше реєстрації особи.

Біткоін існує у віртуальній мережі, яка не має центральних серверів, всі транзакції відбуваються безпосередньо між користувачами і захищені потужними алгоритмами шифрування. Іншими словами, у влади різних країн, а також різних фінансових інституцій немає способу простежити хто, кому, скільки і за що заплатив.

А ще в чарівному світі біткоіна немає інфляції, немає Центрального банку, Рахункової палати або якого-небудь Федерального резерву, який може змінити облікову ставку, немає ніяких факторів, що впливають на систему, крім попиту і пропозиції.

У захваті були всі.

Ентузіасти вільного світу, фанати вільної економіки, любителі мінімальних податків, борці з тоталітарними урядами, борці з будь-якими урядами, наркобарони, торговці зброєю тощо.

У біткоіна тут таки з'явилися наслідувачі і послідовники.

Сьогодні, в світі існують тисячі криптовалют, з різним курсом, ступенем надійності і швидкістю шифрування, хоча всі вони є похідними від головної і найдорожчою цифровий монети – біткоіна.

Особа творця біткоіна

Хто такий Сатоші Накамото? Це досі одна з найбільших загадок, які тривожать уми багатьох журналістів і аналітиків.

Чи був ним японський математик з Доріан Сатосі Накамото, як стверджували свого часу журналісти американського Newsweek?

А може під цим іменем ховався Нік Сабо, американський фахівець з криптографії, який опублікував роботу про цифрову валюту незадовго до появи біткоіна?

А може, це був австралійський мільйонер Крейг Райт, як стверджували репортери авторитетного видання Wired?

Як би там не було, Сатоші Накамото вже не раз намагалися висунути на Нобелівську премію з економіки.

Ціна питання

В кінці 2013-го біткоін виріс з $100 до $1 тис. буквально за один місяць. Наступного разу криптовалюта піднялася до позначки в $1 тис. Тільки в 2017-му.

З 2013-го до 2016-го біткоіни залишався на рівні $400, і лише на початку 2017-го криптовалюта стала дуже популярною і виросла з $1 тис. до $20 тис. за півроку.

Пізніше стався так званий "форк" - відділення від криптовалюти її альтернативи - bitcoin cash, після того, як група розробників з Китаю вирішила вдосконалити оригінальний код біткоіна.

З моменту зростання вартості біткоіна, в зароджувану індустрію криптовалюти почали залучатися великі фінансові інституції. І на піку в майже $20 тис. біткоін протримався близько місяця.

Пізніше монета знову опустилася до $10 тис. І з часом стабілізувалася на рівні $7 тис. з мінімальними стрибками.

У День народження біткоіна ціна за одну його одиницю склала трохи більше $6 тис.

Які країни схвалили біткоіни

Юридичне регулювання біткоіна значно відрізняється в різних країнах, і, оскільки це досить молодий фінансовий інструмент, в більшості держав він не має чіткого регламенту.

Прийнято вважати, що найвпливовішими політичними силами, які відкриті до розвитку біткоіна є США, Канада, Австралія та Європейський Союз. Ну і, звичайно ж, невеликий острів фінансової незалежності на Середзем'ї - Мальта.

Країнами, де ця криптовалюта заборонена повністю або частково, є Болівія, Еквадор, Бангладеш, В'єтнам, Марроко, Непал і, як не дивно, Китай.

Примітно, що влада деяких країн заявляла і навіть намагалася запустити альтернативу біткоіну - власну державну криптовалюту. Серед претендентів були той же Еквадор і Китай, Туніс, Сенегал, Японія, Росія, Швеція, Естонія, Ізраїль і Арабські Емірати.

Однією з останніх відомих була ініціатива президента Венесуели Ніколаса Мадуро, який підтримав створення національної криптовалюта Petro і її прив'язку до нестабільного місцевого болівара.

Вбита мрія

Ким би не був Сатоші, його мрія навряд чи здійснилася.

Багато експертів вважають, що криптовалюти в нинішньому вигляді далеко відійшли від тієї мрії, заради якої створювався біткоін.

У колонці авторитетного видання The Next Web, наприклад, йдеться про те, що незважаючи на утворення безлічі альтернатив біткоіна і блокчейн-стартапів, сама ідея криптовалюти, в оригінальному поданні кіберпанку, є зіпсованою.

Безумовно, біткоін став по-справжньому доступним: у багатьох країнах існують навіть спеціальні банкомати, через які можна відправляти криптовалюту, та й сама фінансова операція для багатьох тепер не складніша, ніж онлайн-банкінг.

Але, головна проблема в тому, що на початковому етапі існування криптовалют у них не були залучені регуляторні органи, біржові фонди, венчурні капіталісти і різні інвестиційні механізми.

"Те, що колись було анархістським закликом до кіберпанку, зараз є боротьбою за залучення багатіїв інвестувати в біткоіни за старими методами, - через посередників і депозитарні банки", - пише The Next Web.

Лаурет Нобелівської премії з економіки Роберт Шиллер також не має сумнівів, що біткоіни є дуже розумним рішенням, але, за його словами, існує ймовірність того, що він стане таким же вірусним, як і звичайна валюта.

"Я вважаю за краще ставитися до біткоіна, як до експерименту. Це цікавий експеримент, але це не те, що буде постійним в нашому майбутньому. Ми приділяємо цій криптовалюті занадто багато уваги, в той час, як повинні розширювати його блокчейн, котрий формуватиме інші додатки", - пояснює Шиллер.

Очевидно, що біткоін (ринкова капіталізація якого вже досягла майже $110 млрд), як і багато інших криптовалют, все ще має величезні перспективи і буде вдосконалюватися для залучення аудиторії.

Але, навряд чи навіть Сатоші Накамото знає, що буде з його криптовалютою в наступні 10 років, коли, наприклад, її візьмуть на озброєння великі корпорації або цілі державні економіки.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X