Космічна нація. 10 цікавих фактів про українців у міжпланетному просторі

3 червня 2020, 07:45
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Яким чином Україна причетна до висадки американців на Місяць і чому в 1960 році загинув наймолодший український космонавт. НВ зібрав 10 вражаючих фактів про українців в космічній галузі.

1 Першим і єдиним космонавтом незалежної України є Леонід Каденюк. Його політ у складі міжнародної експедиції відбувся в 1997 році і тривав 17 днів.

Українець летів на тому самому шатлі, який у 2003 році згорить, повертаючись на Землю. Цей самий корабель використовували для зйомок у фільмі Армагеддон з Брюсом Віллісом і Беном Аффлеком (кіно знімали якраз коли Каденюк тренувався в NASA).

Відео дня

Каденюк захотів бути космонавтом після польоту Юрія Гагаріна. Тоді майбутньому українському космонавту було 10 років. У 1976 році його відібрали до загону радянських космонавтів. Мрію життя йому вдалося здійснити через 21 рік.

У космосі Каденюк досліджував вплив невагомості на три види рослин — ріпу, сою і мох.

Леонід Каденюк (Фото: NASA)
Леонід Каденюк / Фото: NASA

Для пробудження космонавтів на кораблі використовуються мелодії, які вибирають самі учасники. Каденюк своєю обрав гімн України. Тому двічі за час його перебування в космосі учасники міжнародного екіпажу прокидалися під музику Михайла Вербицького.

Перший космонавт України Леонід Каденюк пішов з життя в січні 2018 року.

2Видатними діячами радянської космонавтики (головними та генеральними конструкторами) були четверо українців.

Сергій Корольов народився в Житомирі. Під його керівництвом запущено першу міжконтинентальну балістичну ракету, перший штучний супутник Землі (обидві події в 1957 р.), відбувся перший політ людини, Юрія Гагаріна, в космос (1961 р.) і вихід людини в космос — Олексія Леонова (1965 р.).

Сергій Корольов. Фото: kpi.ua

Михайло Янгель був онуком українця, якого вислали з Чернігівської губернії за бунтарство на каторгу і вічне поселення. Через походження все життя його називали «хохлом». Працював у Дніпропетровську. Під його керівництвом були створені кілька класів і поколінь стратегічних бойових ракет армії СРСР. Він був головним керівником радянської космічної програми.

Володимир Челомей став одним з головних вчених-консультантів у сфері ракетних двигунів в СРСР, в основному військового призначення. А після Янгеля очолив радянську космічну програму.

Двигуни Володимира Глушка стали основою ракетних систем, за допомогою яких СРСР досяг успіхів в освоєнні космосу. На цих двигунах працювали багаторазові ракетно-космічні комплекси Енергія, Буран, космічні кораблі «Восход», ракети-носії Протон.

3Першим українцем, який побував у космосі — ще до здобуття Україною незалежності — був Павло Попович. Його політ відбувся в серпні 1962 року. Політика радянської верхівки не дозволила йому стати першою людиною в космосі:

— Нас готували до першого польоту нарівні з Юрою Гагаріним. Правда, ми з Ніколаєвим [ще один кандидат на політ у космос — НВ] знали, що ні я, ні він першими не полетимо. Піонером у космосі згідно з тодішньою політикою повинен бути росіянин. Від цього нікуди не дінешся.

Відома історія про те, як Попович виконував у космосі українську пісню. 24 роки прожив в Україні генеральний конструктор Сергій Корольов, однією з улюблених пісень якого була «Дивлюсь я на небо…». Так ось будучи на борту корабля, Попович виконав цю пісню. Він знав, що в Центрі управління польотами під час сеансу радіозв'язку присутній Корольов. Причому другу фразу Попович перефразував: «…ось я сокіл, і ось я літаю!» — замість «Чому я не сокіл, чому не літаю?».

Павло Попович. Фото: Історична правда

Другий раз Попович літав у космос через 12 років — в липні 1974-го. За кожен з польотів українець отримав звання Героя Радянського Союзу.

4Завдяки українцю став можливим політ на Місяць американця Ніла Армстронга.

У 1928 році Олександр Шаргей (більш відомий як Юрій Кондратюк), який народився в Полтаві, опублікував роботу «Завоювання міжпланетних просторів».

Під час підготовки програми Аполлон в Головному управлінні пілотованих польотів NASA почалася суперечка. Група керівника програми Аполлон Джона Губолта пропонувала вивести корабель на навколомісячну орбіту, потім відокремити і спустити на Місяць спеціальну кабіну. Саме цю ідею, з якою згодом погодилися всі розробники, американець узяв з книги Кондратюка, яка дивом опинилася в Бібліотеці Конгресу США.

Губолт згадував, що коли в 1968 році спостерігав за стартом ракети, яка повинна була понести корабель Аполлон-9 в напрямку до Місяця, то думав про українця Юрія Кондратюка, який розрахував трасу, по якій повинні були летіти троє астронавтів.

Юрій Кондратюк Фото: vecherniy.kharkov.ua

Коли в СРСР з візитом приїхав Ніл Армстронг, який став першою людиною на Місяці, то біля будинку в Новосибірську, де свого часу жив Кондратюк, астронавт зачерпнув жменю землі і забрав з собою.

5Чотири астронавти українського походження підкорили космос у складі експедицій від США і Канади.

Роберта Лінн Бондар народилася в Онтаріо в родині етнічних українців. Вона стала першою канадською жінкою-астронавтом і першим лікарем-невропатологом, який побував у космосі. Її політ відбувся в січні 1992 року — через 8 років після зарахування Бондар до загону астронавтів. На її честь названо 4 школи в Канаді.

Інший астронавт, Брюс Мельник, здійснив два польоти в космос 1990 і 1992 роках), сумарно провівши там понад 300 годин.

А доля космонавта Джудіт Рєзнік показує, наскільки небезпечними є космічні польоти. Дочка єврейських емігрантів з України, в січні 1978 року вона була відібрана в кандидати на політ, який успішно відбувся в 1984 році. Однак через 2 роки під час старту корабля Challenger загинули всі семеро членів екіпажу, включно з нею.

Батьки Гайдемарі Стефанишин-Пайпер емігрували в США із Західної України. Астронавт полетіла в космос в 2006 році. У січні 2007 року американка прилетіла в Україну, де відвідала рідне село батька, де живуть 16 двоюрідних братів і сестер Стефанишин-Пайпер. До речі, саме її Леонід Каденюк вибрав як людину, яка повинна була повідомити його сім'ю, якби він загинув під час польоту в 1997 році.

Гайдемарі Стефанишин-Пайпер. Фото: NASA


6Дуже мало відомо про трагічну історію молодого українського космонавта — учасника першого загону космонавтів, відібраних для перших польотів у космос. Поруч з Гагаріним, Леоновим і Поповичем був і 23-річний Валентин Бондаренко з Харкова.

З 31 травня 1960 року він проходив підготовку до польоту на космічному кораблі Восток.

Під час одного з тренувань Бондаренку довелося 10 днів пробути в суднокамері — це було випробування тишею і самотою. В кінці він зняв з тіла датчики, протер їх спиртом, але необережно кинув вату на спіраль розжареної електроплитки. В умовах чистого кисню вогонь поширився по камері, яку неможливо було швидко відкрити.

Лікарі 8 годин боролися за життя Бондаренка. Група космонавтів на чолі з Гагаріним кілька годин провела в лікарні.

Через 19 днів після загибелі молодого харків'янина перша людина полетіла в космос.

Валентин Бондаренко. Фото: diit. cz

У Радянському Союзі про його смерть ніде не повідомлялося. Перші згадки про цю історію на Заході з’явилися в 1980 році, а в СРСР аж у 1986 році — через 25 років після його смерті.

7Був також великий шанс в української жінки стати космонавтом. Нею ледь не стала Надія Адамчук (Нині — Адамчук-Чала), на той час співробітник інституту ботаніки імені Холодного Національної академії наук України.

У 1996 році її включили до складу групи космонавтів України для проходження підготовки до польотів на кораблях системи Space Shuttle (крім Адамчук там були Каденюк, В’ячеслав Мейтарчан і Ярослав Пустовий). У листопаді 1996 року вона прибула в США для проходження передпольотної підготовки. Однак незабаром перервала підготовку і повернулася в Україну.

Американські психологи вважали негативом те, що Адамчук не мала досвіду боротьби зі шкідливими звичками. Зрештою, в космос від України відібрали Каденюка, який більше 20 років готувався до цієї події.

Надія Адамчук. Фото: tyzhden.ua

Адамчук згодом обробляла і перевіряла результати експериментів з рослинами, які проводив у космосі український астронавт. А в 2003 році отримала премію президента України за роботу Гравічутливість рослин на клітинному і молекулярному рівнях.

8Проєкт MarsOne — приватна ініціатива, мета якої — заснування людської колонії на Марсі. Перший запуск космічного корабля на Марс планувався на 2027 рік.

Відбір майбутніх колоністів проходив серед 202.586 охочих зі 140 країн світу. Незважаючи на те, що цейй політ був «Квитком в один кінець», всі ці люди хотіли вписати своє ім'я в історію.

Після проходження трьох етапів відбору залишилося 100 добровольців. Серед них і 27-річний інженер з Житомира Сергій Якимів. Конкурс, який пройшов Сергій, — 2.026 осіб на місце.

Українець Сергій Якимів, який міг відправитися колонізувати Марс (Фото: Сергій Якимів via Facebook)
Українець Сергій Якимів, який міг відправитися колонізувати Марс / Фото: Сергій Якимів via Facebook

Якимов працював у Києві в Інституті космічних досліджень. Однак через малу зарплату вирішив звільнитися і присвятити себе мрії дістатися до іншої планети.

Однак проект MarsOne збанкрутував у лютому 2019 року і був закритий.

9На першій в історії художній виставці в космосі були представлені роботи львівського художника Ігоря Подольчака. Проходила вона на російській орбітальній станції Мир 25 січня 1993 року. В межах виставки були представлені два офорти, які розглядали двоє російських космонавтів — Сергій Авдєєв і Анатолій Соловйов. Для підтвердження проведення заходу, вони зняли процес на відео.

— Твори мистецтва живуть не тільки на Землі, але й у космосі. Це необхідність, оскільки, коли людина потрапляє в космічний простір, працює в екстремальних умовах, то виникає потреба в мистецтві, можливо, навіть в незвичайному мистецтві, — говорили космонавти, знімаючи відео.

Кадр з відео виставки Подольчака в космосі. Фото: mediaartarchive.org.ua

Виставка стала частиною проєкту Мистецтво в космосі. Цей проєкт вперше представляв Україну на Бієнале мистецтва в Сан-Паулу (Бразилія) в 1994 році.

Космонавти повернули офорти на землю, поставивши на них бортову печатку.

У 2014 році Подольчак, який починав як художник і куратор сучасного мистецтва, за рейтингом видання Forbes був визнаний одним з 10 найбільш видатних кінорежисерів України.

10Українською космічною столицею вважається Дніпропетровськ. Саме тут знаходиться Південний машинобудівний завод, або Південмаш. Він був заснований в 1944 році як автомобілебудівний завод. Однак через 7 років був перепрофільований для серійного випуску ракет розробки Сергія Корольова.

Вже в 1954 році тут починається виробництво балістичних ракет стратегічного призначення розробки конструкторського бюро Південне під керівництвом Янгеля. А з 60-х років ХХ століття ПМЗ стає виробником ряду унікальних космічних носіїв, а також космічних апаратів.

Ракета-носій Зеніт-3SL, побудована на українському Південмаші (Фото: Прес-служба Південмашу)
Ракета-носій Зеніт-3SL, побудована на українському Південмаші / Фото: Прес-служба Південмашу

Одним з директорів заводу з 1986 до 1992 року був колишній президент України Леонід Кучма.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X