Цифрова хата. Яке майбутнє у технології розумний дім

23 липня 2018, 11:03

Google робить ставку на розвиток власних гаджетів розумного дому, компанія може випередити Apple, Samsung та Amazon на цьому ринку. НВ побувало на презентації системи управління будівлями Perenio та вирішило розібратися на якому етапі перебуває технологія.

Американські IT-гіганти пропонують свої рішення одразу у декількох категоріях та інвестують в усі перспективні напрямки. Так, нещодавно стало відомо, що Google бере ініціативу над дочірньою компанією Nest та об'єднує зусилля для розробки технологій розумного дому.

Відео дня

Як пише Cnet, керуючий директор smart-home стартапу Nest Марван Фавац пішов у відставку після проблем у компанії.

Nest належить Google, але є, або принаймні був, незалежною компанією. Тепер же прогнозують, що команда Google home, яка розробляє пристрої для розумного дому, об'єднається з Nets для розвитку і створення більшої конкуренції у цьому полі.

Nest заснована у 2011-му двома вихідцями з Apple. За сім років компанія змогла створити кілька конкуруючих продуктів, на зразок інтелектуальних камер, розумних замків, охоронних сигнальних систем, термостатів та датчиків диму і чадного газу.

Попри невеликий асортимент продукції та низький рівень продажу, гаджети Nest мають свої переваги у порівнянні з головними гравцями ринку - Apple's HomeKit, Samsung's SmartThings та Amazon Alexa. Усі датчики, камери і замки Nest наділені схожим гармонійним дизайном та можуть працювати разом через мобільний додаток.

Питання - чи зможе Google дати поштовх для розвитку відносно молодому стартапу, або лише погубить його, як це часто буває з поглинанням великими компаніями.

Піввіковий розвиток

Дехто каже, що технологія розумний будинок з'явилася ще на початку 20-го століття, зі створенням перших електричних пилососів, холодильників, прасок, пральних машин, сушарок, тостерів і так далі.

Але справжні прототипи сучасних гаджетів були створені вже в середині 60-х, коли компанія Honeywell презентувала кухонний комп'ютер, а корпорація Westinghouse - електронний комп'ютерний домашній оператор ECHO IV.

Апарати були занадто великими, дорогими та складними в управлінні. Вони могли автоматично зберігати рецепти, контролювати температуру, відстежувати домашній інвентар, зберігати енергію та навіть готувати різні страви, проте все одно не знайшли широкого застосування.

В кінці 90-х, з розвитком інтернету та підвищенням продуктивності пристроїв, різні компанії почали пропонувати перші сучасні технології для розумного будинку по більш-менш доступними цінами.

Зараз же, розумний будинок, в більшості випадків, представляє симбіоз систем охорони, безпеки, контролю клімату та управління деякими побутовими приладами, об'єднаними в один блок управління - хаб.

Залежно від виробника та комплектації, такі системи можуть мати різні датчики та доповнення, які пов'язані бездротовою мережею через мобільний додаток.

Один з подібних сервісів нещодавно презентувала компанія Perenio. Перша версія їх системи управління будівлями має бездротові датчики руху, відкриття дверей і вікон, диму, затоплення, блок управління та дві камери - динамічна та стаціонарна.

Інформацію з датчиків і камер можна буде отримувати як в режимі реального часу, так і переглянути пізніше, за допомогою рознесених хмарних сховищ компанії.

Мобільний додаток, з якого здійснюється контроль та управління всіма системами, розроблений для платформ IOS/Android та обіцяє простоту і інтуїтивність у використанні.

Зараз, усі датчики та пристрої Perenio об'єднані завдяки мережі Wi-Fi, але в майбутньому компанія планує використовувати центр управління з підтримкою стандарту LTE.

Крім цього, вже на кінець 2018-го, наступні версії системи будуть доповнені розумною розеткою, вуличною та автономною камерами, інтелектуальними клапанами для перекриття води і газу. У перспективі компанія планує додаити платформі штучний інтелект, машинне навчання, розпізнавання осіб та обробку великих даних.

В Україні продажі першої версії Perenio почнуться з середини літа 2018-го. Ціна на стартовий набір датчиків - від 5500 грн. Додатково можна буде придбати камери, місце на хмарному сховище та інші послуги компанії. З виходом нових датчиків і оновлених систем, користувачі зможуть синхронізувати їх з блоком управління першої версії, оскільки програмне забезпечення усіх пристроїв написано на одному коді.

Майбутнє

Звичайно, можна припустити, що в недалекому майбутньому розумні будинки будуть функціонально схожі на сучасні смарт-спікери, по типу Alexa від Amazon. Розвиток і масштабування технологій інтернету речей дозволять об'єднати управління найрізноманітнішими побутовими предметами у один мобільний додаток.

Тільки уявіть, ви їдете додому в машині, дистанційно набираєте собі ванну з точно заданою температурою, включаєте кавоварку, якщо бачите, що на вулиці дощ - щільно закриваєте вікна, і все це за допомогою натискання клавіш на вашому смартфоні або будь-якому іншому пристрої.

Уже зараз, завдяки кооперації тієї ж Alexa і однією з систем розумного будинку в Австралії, за допомогою голосового управління можна відкривати двері, вікна, гараж, регулювати жалюзі, вмикати світло, телевізор, телефонувати друзям і буквально наказувати усім побутовим предметам, що потрібно робити. Система навіть має кодове слово для увімкнення сигнальної серени.

Це звучить як сюжет фільму про космонавта, який застряг на космічному кораблі та віддає розумному комп'ютеру команди, що і як потрібно робити. Але безліч таких технологій розвиваються вже зараз, а деякі з них навіть є на ринку.

Безумовно, є і мінуси, наприклад австралійська система вимагає наявність окремого простору для керуючого сервера. Та й коштує вона чимало - від $2000 до $3000 за обладнання однієї кімнати, і близько $150000 за весь будинок.

До того ж, експерти прогнозують і ряд інших проблем. Наприклад, розробник Дімітрі Стіліадіс говорить про можливу кризу безпеки і персональних даних. Досі людина залишала тільки цифрою слід (у вигляді поширення всілякої інформації про себе в інтернеті), і, як з'ясувалося, цей слід був не зовсім захищений, оскільки різні компанії та окремі особи могли використовувати його у своїх цілях.

Тепер же, підключаючи до всесвітньої мережі предмети, які нас оточують, ми будемо залишати і фізичний слід. У разі злому систем безпеки, інформація з таких розумних будинків може бути викрадена та поширена. Це загрожує не лише крадіжкою записів з камер спостереження і даних з різних датчиків, а й впливом та управлінням інтелектуальними системами на відстані.

Але наврядчи варто боятися подібних технологій вже зараз, адже як у середині 2000-х Apple представили флагман смартфона на довгі роки, так і в недалекому майбутньому, можливо той самий Apple, створить оптимальну версію розумного будинку.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X