Розвалили Союз. Як одна аварія вгробила єдиний у світі пілотований космічний корабель

9 листопада 2018, 06:54

За місяць після аварії з космонавтами, ракета-носій Союз-2 успішно вивела на орбіту супутник. Роскосмос збирається знову відправити людей на МКС найближчим часом, але, схоже, що довіру до російського апарату вже підірвано.

Останні 30 днів новини про російську ракету Союз заполонили як вітчизняний, так і світовий медіапростір. Спершу всі обговорювали, що саме стало причиною аварійного відключення двигунів 11 жовтня 2018-го, коли надійна радянська конячка повинна була доставити російського космонавта і американського астронавта на Міжнародну космічну станцію (МКС).

Відео дня

Пізніше, взагалі з'явилися сумніви, що Союз знову стане популярним у світі пілотованим кораблем. Мовляв, багато компаній відмовилися страхувати наступний запуск ракети після аварії, а на Заході вже закінчують роботу над аналогічним кораблем Crew Dragon компанії SpaceX, яку, до речі, обрали казахи для наступної відправки у космос своїх супутників.

Але, попри зраду братів по Байконуру, кілька днів тому ракета Союз, вперше після злощасного інциденту, змогла успішно вивести на орбіту навігаційний супутник Глонасс-М. Повторний запуск з космонавтами на борту має відбутися у грудні 2018-го, адже команда на МКС все ще чекає ротації і потребує нове обладнання для досліджень.

З огляду на це, НВ аналізує, як похитнулася репутація ракети, яку поважають у NASA, і що з нею буде далі.

Власне, аварія


11 жовтня 2018-го пілотований корабель Союз МС-10 відправився з космодрому Байконур на МКС. Російський космонавт Олексій Овчінін і американський астронавт Нік Хейг мали змінити капітана станції і випробувати на орбіті 3D-біопринтер для створення тканин.

Але, за 119 секунд після старту, на ракеті аварійно відімкнулись двигуни. На щастя, члени екіпажу успішно приземлилися в окремому відсіку з парашутом і залишилися неушкодженими.

Однією з найбільш ймовірних причин аварії називають те, що бічний блок носія під час пуску пошкодив центральний блок.

Світова репутація

Як уже писало НВ, станом на сьогодні, Союз є єдиним пілотованим космічним кораблем, який може доставити людей на МКС. Через це, послугами Роскосмосу користуються навіть американські астронавти.

"Союз виводить людей і обладнання на космічну станцію. Союз також може доставити людей назад на Землю. Росія - це велика країна. Росія допомагає США управляти МКС", - зазначено на сайті NASA.

Проте, тепер на Заході з нетерпінням чекають завершення робіт над більш сучасним комерційним апаратом Crew Dragon компанії Ілона Маска SpaceX.

Днями, відділення NASA навіть опублікувало відео, де астронавти готуються до першого пілотованого польоту на МКС на цьому кораблі, що повинен відбутися влітку 2019-го.

Перспективи Союзу

Звичайно, можна багато ганити і сміятися з російської застарілої ракети, але, не варто забувати, що Ілон Маск зі SpaceX поки не підняли жодної людини в космос, а Союз провів десятки успішних запусків останніми роками і навіть у аварійній ситуації повернув людей на землю цілими.

Показовим буде наступний старт корабля з космонавтами на борту. Якщо він дійсно пройде успішно до кінця 2018-го, можливо, апарат зможе повернути собі довіру.

Інше питання - як довго світ буде ще літати на Союзах? Адже, хоч SpaceX часто і не виконує обіцянки щодо термінів, - майбутнє ракетобудування, так чи інакше, стоїть за приватними компаніями.

Якщо зараз за одне місце на борту Союзу американські дослідники змушені платити $81 млн, то вартість відправки одного астронавта на Crew Dragon знизиться до $58 млн. Крім цього, російська ракета може доставити на МКС максимум трьох космонавтів, в той час як Crew Dragon під силу виводити на орбіту до 7 людей.

Причому, SpaceX - не єдині, хто боротиметься за світовий ринок космічних запусків. Кілька років тому, NASA також підписало контракт на $4,2 млрд з гігантом авіабудування Boeing. Виробник готує свій корабель CST-100 Starliner для пілотованого польоту з астронавтами NASA вже у серпні 2019=го. Правда, запускати його будуть не на сучасному Falcon 9, а на більш старій одноразовій ракеті Atlas V.

В рентабельності та перспективності таких компаній нещодавно переконалися і у Казахстані. Всупереч тісним зв'язкам з Росією (тим паче у космічній галузі), міністерство оборонної й аерокосмічної промисловості країни домовилося про запуск двох супутників KazSaySat і KazistiSat на ракеті Falcon 9 в Каліфорнії 19 листопада.

Таке рішення продиктоване "винятково фінансовими міркуваннями".

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X