Штучний інтелект визначив мову таємничого манускрипту Войнича

29 січня 2018, 09:06
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Нейронна мережа дозволила канадським вченим домогтися значного прогресу в розшифровці таємничого "рукопису Войнича", сенс якого вислизає від дослідників протягом багатьох років.

Дослідники запевняють, що вони змогли за допомогою ШІ прочитати перше речення рукопису, повідомляє Independent.

Рукопис Войнича було виявлено ​​в 1912 році антикваром Вільфрідом Войничем в стародавньому південноєвропейському замку Вілла Мондрагоне. Згідно з радіовуглецевим аналізом, загадкова книга Войнича була написана між 1404-м і 1438 роком, проте досі ніхто в світі не може сказати, про що ж у ній йдеться.

Відео дня

Вчені з Університету Альберти на чолі з професором Грегом Кондраком спробували розгадати таємницю рукопису Войнича за допомогою алгоритму штучного інтелекту. Для навчання алгоритму використовувалася Загальна декларація прав людини, яка перекладена 380 мовами. Як заявляють розробники, їх програма навчилася визначати мову з 97-процентною точністю. Виявилося, що книга, швидше за все, написана на зашифрованому івриті. Голосних не було, а букви в словах поміняли місцями.

"Це було дивно. Але просто сказати "це іврит" - це тільки перший крок. Наступний крок - ця розшифровка рукопису", - зазначив професор Грег Кондрак.

Дослідники припустили, що рукопис було створено з використанням альфаграм, тобто анаграм, складених у алфавітному порядку. Застосувавши алгоритми, які призначені для декодування таких головоломок, Кондрак із колегами змогли розшифрувати відносно велику кількість слів, використовуючи іврит як базову мову.

Програма "прочитала" перше речення: "Вона дала рекомендації священику, власнику будинку, мені і людям". Крім того, перші 72 слова однієї з глав включають в себе такі слова, як "селянин", "світло", "повітря" і "вогонь". На думку вчених, це свідчить на користь гіпотези, що манускрипт Войнича міг служити склепінням правил про збір та призначення лікарських препаратів.

Водночас деякі експерти сприйняли повідомлення про розшифровку скептично.

"Поки немає повноцінної наукової статті, що розповідає про дослідження, щось сказати складно. З того, що опубліковано в канадській пресі, створюється враження, що автори вивчали частотні розподіли символів, при цьому допускаючи думку про те, що букви в словах можуть бути переставлені місцями. Але є ризик, що, допускаючи довільні перестановки літер у слові, автори дали собі занадто багато свободи: підозрюю, що так можна виявити в манускрипті Войнича майже будь-яку мову", - сказав виданню N + 1 лінгвіст Олександр Піперський, науковий співробітнік ВШЕ і доцент РДГУ.

Раніше НВ повідомляло, що вчені з російського Інституту прикладної математики імені Келдиша припустили, що текст манускрипту Войнича написаний двома змішаними мовами з виключенням голосних букв. На думку експертів, вміст рукопису зашифровано за наступним принципом: з тексту, записаного двома мовами, видаляються голосні та пробіли. Утворені набори символів з'єднують в новий текст, попередньо розкидавши по ньому пробіли.

До цього всі спроби розшифрувати унікальний документ і навіть просто зрозуміти, чи є він осмисленим текстом, провалювалися.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X