Розумні жалюзі та автономні будинки. Як українські підприємці змінюють світову індустрію

25 жовтня 2017, 20:16
Енергонезалежні будинки, 3D-друк металів, енергогенеруючі розумні жалюзі - такі технології змінюватимуть глобальну економіку і наш побут найближчим часом. І це все український бізнес створює завдяки грантам ЄС

Зі своїми унікальними розробками вітчизняні компанії завойовують світовий ринок, а Євросоюз цьому сприяє солідними грантами завдяки Інструменту підтримки інновацій малого та середнього бізнесу (МСБ) у межах програми Горизонт 2020. Так, компанія або стартап може отримати грант до 2,5 млн євро.

Відео дня

"Бізнес може вирішувати глобальні проблеми, тому ЄС підтримує європейські інноваційні компанії," – переконаний Юрій-Володимир Блавт, проектний менеджер компанії CIVITTA, яка надає консалтингові послуги компаніям та урядам у країнах Європи. Він наводить приклад українського стартапу SolarGaps, який нещодавно виграв грант Горизонту завдяки своїй технології розумних енергогенеруючих жалюзі: "Більшість людей живе у квартирах, не всі можуть поставити сонячні панелі. Тому SolarGaps розробила жалюзі, які виробляють сонячну енергію". Компанія вже почала продавати перші партії, але для масштабування виробництва потрібні інвестиції. Грант Горизонту допоможе підготувати компанію до повномасштабної комерціалізації.

Загалом, у межах програми Горизонт 2020 на Інструмент МСБ виділено 3 млрд євро. Цей інструмент відрізняється від інших конкурсів програми тим, що в ньому можна брати участь самостійно. "Коли немає необхідності створювати консорціум, займатися пошуками європейських партнерів, це значно спрощує процес подачі заявки," – пояснив Блавт: "Запорука перемоги в конкурсі – проривна інновація та глобальні амбіції". При цьому, потрібно мати не просто ідею, а проект з високим рівнем технологічної готовності: компанії повинні мати прототип, протестований у максимально наближених до реальних умовах.

"Наша розробка допоможе винести ЗD друк металів з категорії чогось унікального в загальнодоступну промислову технологію, – розповів Дмитро Ковальчук, співзасновник і директор підприємства "Червона хвиля", яке займається розробкою електронно-променевих технологій виробництва металу. Підприємство отримало грант Горизонту на комерціалізацію проривної технології 3D-друку металів – xBeam.

Технологія 3D-друку xBeam

xBeam базується на використанні металевого дроту під час друку. Це дозволяє у багато разів зменшити витрати на матеріал. У світі лише три компанії виробляють 3D-принтери, що використовують дріт. Однак технологія Червоної Хвилі має низку технологічних переваг.

За розрахунками компанії, розробка Червоної хвилі до 10 разів дешевша порівняно з аналогами: собівартість такого друку не перевищує $100 за кілограм; а сучасні дротові технології, наближені до xBeam, мають собівартість понад $700-800 за кілограм та потребують додаткових витрат на обробку надрукованих деталей. Водночас, вартість друку металу за більш точними порошковими технологіями, як правило, становить понад $2000 за кілограм.

"3D-друк інколи називають третьою промисловою революцією. Більше не потрібно буде виробляти товари сотнями тисяч, 3D-технології дозволять надрукувати індивідуальне замовлення за лічені години. У цьому і є прорив. І наша технологія серед тих, хто може цю мету наблизити," – поділився своїм баченням Ковальчук.

"Наша розробка не має аналогів у світі," – підкреслив ще один переможець конкурсу Горизонту, автор проекту PassivDom Максим Гербут. Автономний будинок, який сам себе забезпечує електроенергією, опаленням, вентиляцією, водопостачанням та водовідведенням, до того ж, його каркас друкується за день на 3D-принтері – теж український винахід.

Прототип пасивного дому PassivDom

"Будинок, який поєднує в собі мобільність, повну інтеграцію з функціями smart house, і при цьому настільки енергоефективний, що – автономний. Такого рішення в світі не існує," – запевнив Гербут. Сучасні надміцні матеріали забезпечують гарантію на понад сорок років, впродовж яких теплозберігаючі стіни не втрачатимуть своїх властивостей, порівняно з традиційними матеріалами. А сонячні установки здатні генерувати енергію навіть за слабкого освітлення. Завдяки цим якостям пасивний будинок було внесено до Книги рекордів Гіннеса як найтепліший будинок у світі.

Команда продовжує розвивати свою технологію "пасивного будинку", щоб зробити таке житло більш доступним і вивести на світові ринки.

Наразі компанія отримала понад 9 тис. передзамовлень на пасивні будинки, основні клієнти – американці та європейці. Більше того, протестувати таке житло можна через Booking.com; один із прототипів пасивного будинку побудований під Києвом у Нових Петрівцях. Щоправда, черга на заселення чимала. "Наш проект може у глобальному сенсі змінити індустрію," – впевнений Гербут.

Незважаючи на такі яскраві кейси українських учасників програми Горизонт 2020, експерти стверджують, що Україна не використовує свій потенціал. З часу приєднання до Горизонту в 2015 році, лише шість вітчизняних компаній отримали гранти Інструменту МСБ. При цьому п’ять виграшних заявок були підготовлені командою СIVITTA.

Блавт виділяє дві причини низької активності українців: погана поінформованість і недостатня підготовка до конкурсу.

"У 2015 і 2016 роках від України подавалося в середньому п’ять компаній за квартал. Це дуже низький показник. Зараз ситуація дещо покращилася: в першому та другому кварталі 2017 р. подавалися в середньому двадцять п’ять компаній, а в третьому – вже сорок. Хоча для України це все ж невелика цифра," – розповідає Блавт. Для прикладу, найактивніші країни-учасниці подали набагато більше заявок: Італія (340). Іспанія (338), Великобританія (129), Франція (112). З 2079 поданих проектів у вересні цього року, фінансування отримало 119 підприємств.

Блавт радить українським компаніям приділяти більше уваги комерційному боку продукту, продумати бізнес–модель, чітко оцінити ринки. Адже, Інструмент МСБ – це те, як компанії будуть отримувати прибутки, впроваджуючи інновації для вирішення глобальних проблем.

Стаття опублікована за співпраці з Вісником Представництва ЄС в Україні

Автор: Віра Тубальцева

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X