Прощавай, зброє. Як Ірландія стала першою країною, яка відмовилася від викопного палива

13 липня 2018, 13:29

Ірландія стане першою країною, яка повністю відмовиться від палива, що спалюється. Подібні зміни планують й інші європейські країни.

Поки енергетична галузь України по-варварськи спалює антрацит, торф, мазут і природний газ, в Європі вже почали процедуру повної відмови від використання подібних видів палива.

Відео дня

Як повідомляє The Guardian, першою країною, яка наважилася це зробити стала Ірландія. Днями, всі політичні сили республіки підтримали законопроект, згідно з яким національний інвестиційний фонд повинен буде продати усі інвестиції у викопне паливо.

Зараз влада Ірландії має близько €300 млн в 150 компаніях, які заробляють на вугіллі, нафті, газу, торфі та інших горючих копалинах. Припинення всіх інвестицій і офіційний відповідний закон повинні бути реалізовані вже до кінця цього року.

«Це рішення підкреслює необхідність припинити інвестувати в розширення глобальної індустрії, від якої ми повинні поступово відмовлятися, якщо хочемо запобігти катастрофічним зміна клімату», - сказав Томас Прінгл, незалежний член парламенту, який представив законопроект. «Відмовившись, Ірландія направляє чітке повідомлення про те, що наша громадськість і міжнародне співтовариство готові думати і діяти за межами вузьких короткострокових інтересів».

Ще у минулому місяці, Ірландія зайняла передостанню позицію в списку країн, які борються з кліматичними змінами. Аутсайдером європейської гонки за екологію стала Польща.

Лідер Зеленої партії Ірландії Імон Райан тоді сказав, що головною причиною є брак амбіцій і політичної волі у влади. Тепер же, острівна держава може стати прикладом для боротьби з шкідливими викидами в атмосферу.

Звісно, порівняно з великими гравцями, припинення €300 млн інвестицій у шкідливе виробництво - це ніщо. В одному Нью-Йорку компанії мають близько $5 млрд частки в цьому секторі.

Але тенденція є, безумовно, корисною як для Європи, так і для США. Раніше, одні з найбільших банків Франції і Норвегії відмовилися від інвестицій в будівництво нафтопроводу «Дакота Ексесс пайплайн», який загрожує безпеці місцевому племені індійців сіу.

Також, крім відмови від викопного палива, в Ірландії планують заборонити продаж бензинових і дизельних авто вже з 2030-го. Про це заявив прем'єр-міністр Ірландії, додавши, що такі дії допоможуть зробити країну «здорової і знову великою».

Куди більш істотний внесок в захист навколишнього середовища зробила Норвегія пару років тому. Як пише The Guardian, Норвегія отримувала майже $900 млрд прибутку від горючих копалин, і вирішила припинити інвестиції у 52 великі компанії-виробники палива. Країна забрала гроші переважно у підприємств з США і Китаю, що могло позначитись на зниженні цін на нафту і банкрутство найбільшого виробника вугілля у США - Peabody Energy.

Ключовими споживачами викопного палива є енергетична і транспортна сфери. І якщо перехід на альтернативні джерела енергії в Європі буде складним і поступальним, то відмова від використання горючого палива для автомобілів - вже реалізується повним ходом.

Згідно з дослідженнями, 15% усіх шкідливих викидів вуглецю у світі належать саме транспортному сектору. Через це не лише дизельні, а й бензинові автомобілі вже в недалекому майбутньому зазнають краху.

Крім Ірландії, відмовитися від продажів автомобілів з двигуном внутрішнього згоряння до 2030-го планує і Німеччина - одна з найбільших країн-світових автовиробників. Ключові автоконцерни - Daimler AG і Volkswagen AG - вже впроваджують серійне виробництво електричних і водневих автомобілів.

Швидшою за всіх може виявитися та сама Норвегія, яка вже з 2025-го збирається продавати винятково електричні автомобілі.

Франція і Великобританія також відомі своїми законами, що заохочують придбання електрокарів і знижують їх вартість. Але повністю заборонити бензинові і дизельні авто ці країни планують тільки з 2040 року.

Показати ще новини
Радіо НВ
X