Прокляті американці. Як Ілон Маск поховав найуспішнішу ракету Роскосмоса

14 липня 2019, 07:07

З космодрому Байконур стартувала російська ракета Протон-М з обсерваторією Спектр-РГ на борту. На застарілій ракеті у космос відправили унікальне науково-дослідне обладнання.

Як не дивно, дні космічної слави сьогодні проходять не лише у США, де численні запуски ракет SpaceX в останні роки б’ють всі пов’язані з цим рекорди, але і в Росії - спадкоємиці колись головної космічної держави на планеті.

Відео дня

Днями з космодрому Байконур в Казахстані запустили ракету Протон-М з надзвичайно цінним науково-дослідним устаткуванням на борту — обсерваторією Спектр-РГ. Про це пише Meduza з посиланням на Роскосмос.

Обсерваторія, яку запустили на Протон, справді унікальна: обладнання розробляли з 1980-х, але, то через брак коштів, то через інші дослідження, проект постійно відкладали.

Попри те, що аналогічної техніки для глибокого аналізу віддалених космічних об'єктів немає у будь-яких інших країн, — не можна сказати, що нова місія Роскосмоса сильно змінює позиції у світовому космічному протистоянні (якщо, звичайно, таке є взагалі).

Повідомляється, що запуск переносили два рази, — спершу збоїв телескоп, а пізніше поломки знайшли у самій ракеті. Але, відкладений запуск в сфері космічних досліджень — звичайна справа навіть для NASA і SpaceX. Проте, запущена в космос обсерваторія почне свою роботу тільки через три місяці, коли космоліт досягне точки Лагранжа L2 на відстані в півтора мільйона кілометрів від Землі.

Російський і німецький телескопи у складі Спектра-РГ складатимуть детальну карту неба у рентгенівському діапазоні. Саме тому космічний апарат довелося відправляти так далеко: на Землі спектри рентгенівського випромінювання поглинає атмосфера.

Місія розрахована на 6 років. За цей час вчені повинні отримати інформацію, яка допоможе дізнатися більше про розвиток Всесвіту, враховуючи нові дослідження і спостереження за раніше невідомими скупченнями галактик, чорними дірами, нейтронними зірками і т.і. У разі успіху, Спектр-РГ стане першим російським космічним апаратом з часів СРСР, який розташований далеко за межами орбіти Землі.

«Це обсерваторія світового рівня. У своєму класі вона виконує ось цю вимогу — бути в десять разів кращою за попередні у світі. Був німецький супутник, який робив огляд неба в 1990 роки, і з того часу нічого подібного не було», — розповів в інтерв'ю Meduza астрофізик Сергій Попов.

Важливо, що одну з найважливіших обсерваторій у світі, яка потенційно може призвести до революційних відкриттів у астрофізиці, росіяни відправили у космос на застарілій ракеті Протон-М, розробленій радянськими інженерами ще в середині минулого століття.

Рівно рік тому новоспечений глава Роскосмосу Дмитро Рогозін розповів про найближчі плани країни з космічному розвитку, які торкнулися Протон-М. Політик і вчений Рогозін анонсував зміну головного космодрому Байконур на стартовий майданчик в Плесецьку, і відмову від легендарної радянської і російської ракети-носія Протон-М.

Дмитро Рогозін говорив, що цей тип ракет виконав своє історичне завдання, і подальше виробництво Протон-М призведе Роскосмос до фінансового краху. Керівник російської космічної галузі планував сконцентруватися на випуску нових ракет-носіїв Ангара і виконувати основні запуски не з казахського Байконура, а з космодрому Плесецьк у Архангельській області.

Як бачимо, через рік, плани глави Роскосмосу щодо переходу на новий космодром і відмови від застарілих ракет так і не здійснилися.

Історія Протона

Перший запуск універсальної ракети Протон-М відбувся ще у 1965-му, і за 54 роки експлуатації було випущено більше 400 її екземплярів.

Практичність, надійність і 23 тонни корисного вантажу, які ракета може доставити на низьку орбіту Землі, зробили її головним інструментом виведення в космос всіх радянських і російських орбітальних станцій, модулів МКС, великих супутників та багатьох інших цілей.

Попри програш епохальним кораблям Аполлон, які доставили Ніла Армстронга на Місяць, Протон-М був справжньою робочою конячкою радянських космонавтів і зробив багато корисного для розвитку космосу в цілому.

З середини 2000-х ракету використовували не тільки для державних досліджень, а й для комерційних запусків іноземних космічних апаратів, що приносило досить непоганий заробіток усій галузі.

Незабаром, поява на ринку ракет-носіїв від інноваційної компанії SpaceX поставила під загрозу конкурентоспроможність дідуся Протона. Перевагами ракет SpaceX стала їх високотехнологічність. Компанія змогла виводити значні вантажі у космос за набагато менші гроші, а їх Falcon Heavy вважається найбільшою ракетою сучасності.

Різні нововведення, типу повторного використання розгінних блоків SpaceX, в рази скоротили ціну виробництва і запуску ракет. Саме тому каліфорнійська компанія під керівництвом ентузіаста Ілона Маска уклала контракти на кілька сотень мільйонів доларів з урядом США та іншими країнами, а також багатьма комерційними компаніями.

Буквально за декілька років ракети сімейства Falcon стали новим флагманом і потіснили російський аналог зі світового ринку.

Крім цього, до неминучої смерті Протон-М призвело також і паливо, на якому літає ракета. Суміш гептилу і оксидів азоту значно спростила систему двигуна і збільшила його надійність. Але, на сьогодні, такий вид палива є дуже токсичним і вимагає підвищених заходів безпеки.

Що буде після Протона?

Глава Роскосмосу Рогозін зізнався, що вічна державна підтримка неможлива і неефективна, тому країні потрібен такий апарат, який міг би відвоювати позиції Протона, або хоча б зайняти свою нішу на міжнародній арені.

Політик планує, що таким апаратом стане перша важка ракета-носій в історії сучасної Росії - Ангара-А5, єдиний запуск якої відбувся у кінці 2014-го.

Спадкоємиця Протона літає на більш екологічній суміші кисню та гасу, і, у планах, повинна виводити 27 тонн корисного вантажу на низьку навколоземну орбіту вже до 2021-го і 37,5 тонн до 2027-му. Поки невідомо, коли відбудеться повноцінний запуск Ангари, і в якому стані ракета перебуває зараз.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X