Орвеллу не снилося. Як компартія Китаю вводить тоталітарний лад за допомогою соцмереж

4 квітня 2018, 20:02

Влада Китаю анонсувала запуск рейтингової системи, за допомогою якої можна буде ділити суспільство на сприятливих і несприятливих громадян. Причому, без жодних кляуз і доносів. Основну роботу для бюрократів будуть виконувати смартфони і онлайн-сервіси.

У мережі цю подію вже порівнюють з культовим романом Джорджа Оруелла 1984 і не менш відомим британським серіалом Чорне дзеркало.

НВ вирішило розібратися, в чому суть рейтингової системи Китаю і чим може загрожувати поява справжнього «великого брата». Як громадянам Китаю, так і решті світу.

Відео дня

Передумови

Ідея створення рейтингу користувачів вже далеко не нова. Західний світ, в якому безготівкові покупки в інтернеті простіші і безпечніші, ніж похід до супермаркету, використовує систему «Сredit score», або так званий «кредитний бал».

Це число, традиційно в діапазоні від 300 до 850, що характеризує фінансовий рейтинг платника. Розраховуючи таким способом кредитну історію і фінансовий стан, постачальники товарів і послуг можуть убезпечити себе від несприятливих покупців, які мають заборгованості або несвоєчасно виплачують кредити.

Але, заковика в тому, що якщо у всьому світі існують сотні різних платіжних систем, то в Китаї, через закритість економіки, майже весь мільярдний ринок користувачів між собою поділили лише дві компанії – Аlipay, дочірня фірма інтернет-гіганта Alibaba, і WeChat Pay, що належить іншому китайському техномонстру – Tencent.

Ці електронні фінансові системи допомогли користувачам Китаю майже повністю відмовитися від готівки. Спектр їх послуг настільки широкий, що дозволяє в одному додатку оплачувати доставку сніданку додому, розраховуватися з комунальними платежами, купувати квитки на транспорт – робити практично все що завгодно.

Зручно, чи не так? Хочеш оплатити паркування – просто введи номер автомобіля, хочеш заплатити за електрику – зареєструй адресу і код паспорта, все простіше просто.

Таким чином, за кілька років ці сервіси зібрали колосальну кількість інформації, починаючи від гастрономічних уподобань користувачів і адрес їх улюблених перукарів, і закінчуючи кредитною історією і персональними даними.

Кругова порука

Alipay і WeChat Pay переросли в справжні соціальні мережі, де кожен міг скористатися або надати якісний або неякісний сервіс, розповсюдити правдиву або фейкову інформацію, та й взагалі вести окреме віртуальне життя в своєму смартфоні.

Все б нічого, поки компартія Китаю не зацікавилась цим клондайком інформації: влітку 2014-го року влада Китаю оприлюднили документ під назвою План створення системи соціального рейтингу.

Tencent і Аlibaba вже в 2015-му році отримали дозвіл на створення пілотної версії державної системи соціального рейтингу.

Компартія захотіла додати до цього рейтингу не тільки економічну складову, а й оцінювати моральні якості громадян. Таким чином, система буде нараховувати або віднімати бали у користувачів в залежності від того, як регулярно вони оплачують свої рахунки, чи не поширюють вони неправдивої інформації, чи порушують вони правила дорожнього руху, чи збирають сміття на добровільних засадах, або, наприклад, навпаки, мочаться в підземці.

За задумом влади, це потрібно для того, щоб виділити сприятливих і несприятливих громадян, «відновити довіру між людьми, підприємцями і владою».

Система розроблена таким чином, що люди з низьким рейтингом не зможуть отримати кредит, виїхати з країни на відпочинок або навіть влаштувати дітей до хорошої школи.

Як передає The Wall Street Journal, пілотні проекти рейтингу соціальної поведінки вже стартували в деяких регіонах Китаю. Наприклад, на сході країни, в Ханчжоу, влада планує знижувати рейтинг за безквитковий проїзд в метро, ​​викидання сміття на вулиці та куріння в громадських місцях.

У північному регіоні Нінся систему соціального рейтингу використовуватимуть для контролю сімей, які мають кілька дітей, що офіційно заборонено. А в Шанхаї і зовсім рейтинг зможуть знизити, якщо ви недостатньо часто відвідуєте своїх батьків.

Навіщо це потрібно?

Зрозуміло, що про жодне виділення благополучних громадян не йдеться. Та й не може суперсучасна країна просто вдаритися в такий ступінь тоталітаризму. Найвірогідніше, тут найважливішим фактором виступають, знову-таки, титанічні зусилля влади щодо розвитку китайської економіки.

Одне з головних умов підвищення страхітливого рейтингу – часте успішне користування послугами. Соціальна активність і моральні якості це, звичайно, добре, але, чим частіше ви будете здійснювати фінансові операції – тим корисніше ви будете для економіки і держави в цілому.

Не кради, заробляй, купуй – ось основний рецепт китайської благонадійності громадян.

У цьому сенсі все просто, новий китайський рейтинг – такий собі м'який батіг: хочеш їхати закордон – підвищуй рейтинг, хочеш добре влаштувати дітей – набирай бали. Звичайно, це дуже легко завуалювати під благі основи соціального розвитку кожного громадянина, але все одно у багатьох закрадутся сумніви, – чого це влада дбає про те, як часто я відвідую батьків?

Старт перших проявів нової системи офіційно намічений на травень нинішнього року. Планується, що рейтинг запрацює у всьому Китаї вже в 2020. Величезна система буде синхронізувати терабайти інформації про півтора мільярди громадян між владою, судами, фінансовими установами та іншими соціальними інституціями.

Однак, деякі експерти вважають, що певні її складові працюють вже давно. Зокрема, Reuters цитує заяву Вищого суду Китаю, зробленеу на початку 2017 року, згідно з якою понад 6 млн жителів країни були не допущені до авіаперельотів через «антисоціальні вчинки».

І тепер, схоже, що з економічних міркувань влада Китаю отримає тотальні можливості для стеження і контролю над кожною людиною. «Китайська влада сподівається створити механізм автоматичного обмеження прав людини з боку бюрократичної машини», – констатує Майя Вонг з правозахисної організації Human Rights Watch.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X