NASA торкнулося Сонця, а в Японії потонув острів. 8 новин, які не варто пропускати цього тижня

2 листопада 2018, 21:03

Перший тиждень листопада приніс чимало негативних новин, - від невтішного звіту Фонду дикої природи до секс-скандалів у Google. Але не обійшлося і без позитиву: зонд NASA підійшов на рекордно близьку відстань до Сонця, а приватний дослідник збирається зробити революцію у вивченні глибин світового океану.

1 Згідно зі звітом Світового фонду дикої природи, за останні 40 років кількість тварин у світі скоротилася на 60%. Понад 4000 видів ссавців, птахів, риб, плазунів і земноводних різко скоротилися в період з 1970-го до 2014-го.

Відео дня

Експерти прогнозують, що території на Землі, вільні від впливу людини, скоротяться від чверті до десятої частини вже в 2050 році. Головними проблемами є знищення локальних видів тварин, полювання, забруднення, хвороби і кліматичні зміни.

Поточний рейтинг зникнення видів дикої природи в 1000 разів вищий, аніж до того, як людина почала втручатися в екосистему тварин. Вчені також вважають, що зараз приблизно 90% морських птахів мають пластик у шлунку, в порівнянні з 5% у 1960 році, а половина мілководних коралів і зовсім зникла за останні 30 років.

2 Поблизу берегів Японії безслідно зник острів Есанбе Ханакіта Кодзіма, який був безлюдним. За повідомленнями ЗМІ, найімовірніше, що острів пішов під воду.

Есанбе був одним з 158 островів, яким японський уряд дав назви в 2014-му, щоб підтвердити свої права на них і розширити виключну економічну зону.

Коли зникнення острова буде закріплено в офіційних документах - виключна економічна зона Японії скоротиться приблизно на 500 метрів. Востаннє берегова охорона Японії оглядала острів Есанбе в 1987-му: тоді він піднімався над рівнем води всього-на-всього на 1,4 метра.

3 Згідно з розслідуванням газети The New York Times, один із творців Android Енді Рубін отримав $90 млн після того, як пішов з Google у 2014-му через сексуальний скандал. Журналісти посилаються на інших керівників Google і пишуть, що у Рубіна був позашлюбний зв'язок з однією зі співробітниць, яку він схиляв до орального сексу в 2013-му.

Засновник Google Ларрі Пейдж, нібито особисто, попросив його про добровільний вихід у відставку. Ймовірно, завдяки цьому скандал вдалося приховувати кілька років. Інцидент викликав обурення у діючих співробітників Google і навіть спонукав їх на акцію протесту "жіноча прогулянка", яка днями пройшла в корпорації.

Гендиректор компанії Сундар Пічаї каже, що вони приймають "дедалі жорсткішу лінію" поведінки щодо проступків сексуального характеру.

4 Сонячний зонд NASA Parker Solar Probe підлетів до Сонця ближче, ніж будь-який інший рукотворний об'єкт. У квітні 1976-го, Геліос-2 підлетів до Сонця на відстань 42,73 млн км. Зонд NASA подолав цю позначку ввечері 29 жовтня і продовжує зближення із зіркою.

Геліос-2 також встановив рекорд для максимальної швидкості щодо Сонця - 246 960 км/год. Орієнтовно, Parker Solar Probe мав перевищити таку швидкість вдень 30 жовтня.

Астрономи зазначають, що ці рекорди будуть регулярно оновлюватися, оскільки місія Parker Solar Probe триває і розрахована на сім років. У 2025-му Зонд пролетить на відстані всього-на-всього 6,16 млн км від поверхні Сонця, і потужна сила тяжіння зірки прискорить його до максимальної швидкості приблизно 690 000 км/год.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

5 Дослідник і інвестор з Волл-стріт Віктор Весково, який зумів побувати на 7 найвищих точках на планеті, вирішив зануритися в найглибше місце на Землі - Маріанській западині - і дослідити глибини всіх океанів на планеті.

Експедиція, яка стартує у грудні 2018-го, отримала відповідну назву - "П'ять глибин", і, ймовірно, завершиться у серпні 2019-го. Команда почне вивчення глибин світового океану з жолоба Пуерто-Ріко - найглибшої точки в Атлантичному океані, - трохи більше ніж 8 км. Це буде перше занурення глибоководної субмарини Triton 36000, вартістю $48 млн, у рамках П'яти глибин.

Наукова цінність цього дослідження полягає в тому, що люди раніше занурювалися тільки в Маріанський жолоб, який і прийнято вважати найглибшим місцем на Землі (майже 11 км). Решта ж глибин людина ніколи не бачила на власні очі, всі виміри проводили за допомогою гідроакустичних систем, супутників тощо, що дає Віктору Весково надії на революцію в підводній картографії.

6 Напередодні Гелловіна археологи знайшли дерев'яні статуї в перуанському місті Чан-Чан, яке в доколумбовій Америці було центром культури Чиму з 1250-го до 1470 років. Їм приблизно 800 років і, можливо, вони слугували фігурами-оберегами.

Різьблені ідоли віком понад 750 років були розміщені в прямокутних поглибленнях уздовж 30-метрового коридору. Вчені вважають, що цей коридор був проходом до святилища або площі.

На додаток до статуй зовнішні стіни проходу були прикрашені малюнками по глині. Серед зображень переважають хвильові мотиви, малюнки, що зображають рибальські сіті і сувої. Розпис також містить зображення "місячної тварини", важливого символу в прибережних доколумбових культурах.

7 30 жовтня в Нью-Йорку Apple презентувала оновлений модельний ряд своєї електроніки. Це стало другою презентацією компанії протягом цієї осені.

Новий MacBook Air нарешті отримав дисплей Retina на 13,3 дюйма з тонкими рамками і різкішим дозволом, а в iPad Pro прибрали традиційну кнопку "Home" і додали смарт-стилус Apple Pencil.

Ціна базової версії ноутбука становить $1199, а популярний планшет тепер можна купити за $799.

8 Аналізуючи дані про один з нещодавніх експериментів із бактеріями, здатними поглинати фотони, група американських вчених встановила, що насправді мова йде про квантову заплутаність.

Представники Оксфордського університету прийшли до несподіваного висновку - можливо, в ході того експерименту бактерії стали першими живими організмами, які опинилися в стані квантової заплутаності зі світлом, що відбивається між ними.

Якщо припустити, що повторний експеримент підтвердить факт квантової заплутаності в таких самих умовах, це буде перший описаний випадок, коли форма життя діяла в рамках квантової фізики, зазвичай обмеженої субатомними частинками.

Показати ще новини
Радіо НВ
X