На Маска сподівайся, а сам не зівай! Джефф Безос висміяв плани SpaceX з колонізації Марса

15 березня 2019, 20:00

Під час приватної лекції, засновник космічної компанії Blue Origin іронічно висловився щодо планів колонізації Червоної планети свого найближчого конкурента Ілона Маска.

Безос "пройшовся" по Маску і Марсу під час приватної лекції в одному з навчальних закладів США.

Часи, коли головними учасниками космічної гонки були влади США і СРСР вже давно пройшли. Сьогодення та майбутнє дослідження неземних просторів стоїть за приватними компаніями.

Відео дня

Невеликі комерційні підприємства вже наступають на п'яти NASA (національна аерокосмічна адміністрація США), ESA (європейське космічне агентство), CNSA (Китайське національне космічне управління), Роскосмосу і т.д.

В Америці такі компанії вже борються за держконтракти на поставку ракет-носіїв і доставку космонавтів на орбіту. Крім стовпів ринку - Boeing і Lockheed Martin - одними з головних сучасних конкурентів є SpaceX Ілона Маска і Blue Origin Джеффа Безоса.

Звичайно, за останні роки SpaceX довели як NASA, так і всьому світу, що можна літати набагато дешевше і швидше не тільки на Міжнародну космічну станцію, а й на більш віддалені об'єкти. Але, не варто забувати, що власник Blue Origin Джефф Безос є найбагатшою людиною на планеті, і він то точно знає толк в тому, як заробляти гроші і створювати конкурентоспроможні продукти в довгостроковій перспективі.

Не те, щоб Безос збирається покласти всі свої сто з гаком мільярдів доларів на ракетобудування (чого не може зробити Маск), але в деяких аспектах його заяви виглядають дещо реалістичніше, ніж наполеонівські плани голови SpaceX.

Чому сперечаються?

Одною з головних розбіжностей між двома міліардерами є колонізація Марса. Як відомо, Ілон Маск планує переселити людство на сусідню Червону планету і сподівається, що перша колонія людей з'явиться там вже найближчого десятиліття.

Interviewinfo.az
Фото: Interviewinfo.az

У властивій йому манері, Маск іноді відповідає на запитання про Blue Origin і Джеффа Безоса щось на кшталт: "Джефф хто?".

Безос, в свою чергу, належить до команди марсоскептиків і безпосередньо заявляє, що ми не зможемо колонізувати Марс найближчими роками.

Наприклад, як передає видання Business Insider, нещодавно засновник Blue Origin заявив: "Мій друг, який хоче вирушити на Марс? Нехай зробить мені послугу: спробуйте пожити на вершині Евересту для початку хоча б рік, і подивіться, чи сподобається це вам. Еверест - це райський сад в порівнянні з Марсом".

Так, в SpaceX сподіваються на так зване тераформування Марса, - поліпшення погодних умов планети за допомогою штучного створення щільної атмосфери, підвищення температури повітря, зниження рівня радіоактивного випромінювання тощо. Правда, виконання таких завдань періодично як підтверджують, так і спростовують різні групи вчених.

Крім натяку на неприйнятні для людини марсіанські умови життя, Джефф Безос говорить, що плани Ілона Маска використовувати ракети SpaceX для створення поселень на Марсі - це спроба "скопіювати" людство на резервний диск - на випадок, якщо що-небудь жахливе спіткає нашу цивілізацію на Землі .

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Що натомість?

cnbc.com
Фото: cnbc.com

Замість того, щоб переселити частину homo sapiens на Марс, а інших залишити гинути на Землі, Безос пропонує більш життєрадісний варіант: в планах 55-річного підприємця спершу стоїть порятунок нашої планети, а потім вже космічні мандри людини.

Засновник Blue Origin і онлайн-магазину Amazon збирається продовжити термін придатності Землі за рахунок промислової колонізації Місяця. Джефф Безос має намір перевести всі важке виробництво з нашої єдиної космічної батьківщини на найближчий супутник.

Кілька місяців тому він говорив, що враховуючи співробітництво та підтримку його компанії, місячний модуль Blue Origin може перевезти перші п'ять тонн вантажу на Місяць до середини 2020-х, а в майбутньому Земля буде служити як середовище проживання людей і майданчик для легкої промисловості.

"Ми хочемо вирушити в космос, щоб захистити цю планету. Ось чому компанія називається Blue Origin: це блакитна планета, звідки ми родом. Але ми також не хочемо мати справу з цивілізацією стазису, і це реальна проблема, якщо ми просто залишимося на цій планеті. Це довгострокове завдання", - сказав Безос.

Попри те, що більшість людей захоплені ідеями Маска про колонізацію Марса, Безос ставить перед собою не менш грандіозні завдання. Він впевнений, що колонізація Марса - це вірна смерть, а порятунок Землі від шкідливого виробництва і поступове освоєння космосу після цього - це один з реальних шляхів до переходу на новий тип цивілізації.

"Сонячна система може підтримувати життя трильйона людей. Тоді у нас буде 1000 Моцартів і 1000 Ейнштейнів. Подумайте, наскільки неймовірною і динамічною буде ця цивілізація", - говорить Джефф Безос.

Колонізація-колонізацією, а бізнес-бізнесом

Крім порятунку людства, Безос і Маск не забувають і про свої насущні проекти, зокрема запуск супутників для створення своєрідного космічного інтернету по всьому світу.

У SpaceX збираються запустити майже 12 тис. супутників для проекту глобального інтернету Starlink. Спершу Ілон Маск планував вивести на низьку навколоземну орбіту 4425 інтернет-супутників, але пізніше проект розширили ще на 7 тис. супутників.

Starlink передбачає своєрідний wi-fi по всьому світу, підключення до якого буде безкоштовним, а користувачеві доведеться лише придбати спеціальний термінал для сигналу, який буде коштувати від $100 до $300.

Основне сузір'я з 4 тис. супутників Starlink розмістять на висоті від 1110 до 1325 км., А додаткові 7 тис. виведуть на низьку орбіту - від 335 км до 346 км. Кістяк з 4 тис. супутників повинен потрапити на орбіту не раніше, ніж за 4 роки, 7,5 тис. супутників SpaceX будуть в космосі вже за 6 років, а завершення проекту Starlink очікують до кінця 2020-х.

Головною проблемою є габарити супутників: довжина кожної інтернет-коробки становить 4 метри, а ширина і висота - приблизно 1,5 метра. Тому, для розміщення перших 4 тис. знадобиться понад 400 запусків ракет.

Крім Starlink, стати новим космічним провайдером інтернету збирається і канадська телекомунікаційна компанія Telesat Canada. Саме з нею Джефф Безос домовився про співпрацю близько місяця тому, Blue Origin повинні незабаром почати запуски супутників конкурентів SpaceX у космос на ракеті New Glenn.

"Це партнерство, поряд з угодою Blue Origin про співпрацю з ВВС США, дає New Glenn можливість продемонструвати свої переваги в запуску важкого і об'ємного вантажу для комерційних і державних замовників", - говорив генеральний директор Telesat Боб Сміт.

Очікується, що запуски супутників Telesat почнуться в 2021-му, коли, власне, і повинна бути готова ракета New Glenn. У канадській телеком-компанії впевнені, що здатність ракети Blue Origin виводити десятки тонн корисного вантажу на низьку навколоземну орбіту допоможе їм значно знизити вартість запуску супутників у космос.

Ця угода також може бути однією з найбільш вигідних для засновника інтернет-магазину Amazon, після того, як у вересні 2018-го Blue Origin підписала контракт на постачання двигунів BE-4 для ракети Vulcan проекту United Launch Alliance від Lockheed Martin Space Systems і Boeing Defense.

Показати ще новини
Радіо НВ
X