Мрійник чи фантазер? Чи зможе Ілон Маск виконати 10 своїх найамбітніших обіцянок

23 листопада 2017, 20:02
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Tesla стримала обіцянку, побудувавши в Австралії гігантське енергосховище раніше строків. Втім, для Ілона Маска реалізувати обіцяне вчасно - майже нонсенс

Скептики називають Маска нереальним мрійником. Він майже завжди називає надто оптимістичні дедлайни для запуску своїх нових продуктів або реалізації озвучених цілей. І найчастіше не вкладається в них.

Відео дня

Іноді його компанії при цьому входять в "круте піке". Наприклад, наразі Tesla витрачає $500 тис на годину. За даними агентства Bloomberg, такими темпами Tesla може збанкрутувати до серпня 2018 року.

Але коли заявлені Маском завдання все ж реалізуються, це призводить до чергового витку технічного прогресу. Наприклад, нещодавно завершилося будівництво найбільшого у світі енергосховища в Австралії.

За це, власне, фанати і люблять Маска такою відчайдушною любов'ю, якій міг би позаздрити і легендарний Стів Джобс.

На сьогодні серед десятків оголошених Маском планів як відносно локальні, так і зовсім глобальні завдання. Спробуємо спрогнозувати, з якими з них він впорається вчасно або хоча б без великих затримок.

Маск пообіцяв побудувати найбільшу в світі батарею в штаті Південна Австралія за 100 днів. І виконав свою обіцянку
Маск пообіцяв побудувати найбільшу в світі батарею в штаті Південна Австралія за 100 днів. І виконав свою обіцянку Фото:

1 Найбільше у світі енергосховище

Обіцянка:

10 березня на своєму акаунті в Twitter Ілон Маск пообіцяв, що Tesla побудує в Південній Австралії станцію для енергопостачання ємністю 100 мВт за 100 днів з моменту підписання контракту. У разі невиконання термінів Tesla не візьме оплату за реалізацію проекту.

Ймовірність виконання:

Висока. У вересні контракт був підписаний і будівництво почалося. Причому такими темпами, що до початку жовтня експерти констатували, що станція енергозбереження наполовину готова.

А буквально сьогодні з'явилася новина, що будівництво фактично завершене. Тільки диво може завадити Tesla відзвітувати про завершення проекту в строк, тобто до грудня.

2 Сонячні дахи

Обіцянка:

У травні цього року Маск повідомив у Twitter, що до кінця 2017 року Tesla почне постачання покрівельних панелей Solar Roof, які перетворюють дах будинку на сонячну електростанцію.

При цьому, незважаючи на наявність фотоелектричних панелей, зовні Solar Roof схожі на звичайну черепицю. Коштує стільки ж, а служити може навіть довше, ніж черепиця. У будь-якому разі, так обіцяє Tesla.

На думку багатьох експертів, цей не найгучніший проект Маска може мати колосальне значення для розвитку сонячної енергетики.

Ймовірність виконання:

Середня. Попередні замовлення вже приймаються на повну, але, судячи з новин, ніхто не здивується, якщо "кінець року" плавно переїде на початок наступного. У Маска так буває часто.

Tesla Model 3 - поворотний момент в історії компанії, успіх або невдача багато в чому визначать майбутнє Tesla
Tesla Model 3 - поворотний момент в історії компанії, успіх або невдача багато в чому визначать майбутнє Tesla Фото:

3 Tesla Model 3

Обіцянка:

Для Маска Model 3 це ключовий продукт на цей момент, оскільки саме від успіху цієї моделі залежить майбутнє Tesla на створеному нею ж самою ринку електрокарів.

Дві інші моделі – Model S і Model X – виступають у преміальному сегменті. А з проникненням електромобілів на масовий ринок критичне значення матимуть моделі з доступнішими цінниками.

Анонс Model 3 викликав фурор, оскільки за своїми характеристиками і ціною модель просто не має суперників на ринку. Однак, на відміну від конкурентів, які давно працюють на автомобільному ринку, Tesla має менше досвіду у виробництві та часто зриває строки.

Ймовірність виконання:

Низька. Наразі Tesla сильно відстає за графіком. Вже прийнято понад 470 тис. попередніх замовлень на Model 3. Але в четвертому кварталі компанія зможе зробити лише 2,5 тис. електрокарів. З такими темпами знадобиться 50 років, щоб задовольнити тільки тих, хто зробив передзамовлення.

Навіть якщо компанія зможе виробляти 5 тис. електрокарів на місяць, як запевняв Маск, все одно вона зазнає величезних збитків, оскільки прибуток, що отримується від відвантажених клієнтам машин, буде меншим, ніж витрати, необхідні для виробництва наступних партій. Тільки за останній квартал збитки Tesla становили понад $600 млн.

Tesla Semi повинен зробити революцію в вантажному транспорті. Якщо його продажу дійсно стартують в 2019 році
Tesla Semi повинен зробити революцію в вантажному транспорті. Якщо його продажу дійсно стартують в 2019 році Фото:

4 Електрична вантажівка

Обіцянка:

Презентуючи свій революційний електричний тягач Tesla Semi, Маск обіцяв, що його виробництво стартує в 2019 році. Деякі компанії, наприклад, Walmart, вже розміщують попередні замовлення. Навіть незважаючи на те, що ціни на Semi достатньо вражаючі – від $150 тис.

Ймовірність виконання:

Середня. Начебто ніщо не передвіщає проблем. Але, з огляду на складну ситуацію з Model 3, є імовірність затримок і в інших планах Tesla.

5 Тунель під Лос-Анджелесом

Обіцянка:

Хоча ніколи Маск не називав конкретних термінів, він все-таки досить впевнено говорить про те, що його The Boring Company побудує транспортний тунель під Лос-Анджелесом. За задумом Маска, люди і машини будуть транспортуватися тунелем на спеціальних платформах зі швидкістю понад 200 км/год.

Ймовірність виконання:

Середня. Вже побудований тестовий фрагмент довжиною 152 м біля штаб-квартири SpaceX в Готорні (Каліфорнія), про що Маск рапортував в Instagram. Було отримане схвалення на подовження тунелю до 3,2 км (він дотягнеться до місцевого аеропорту).

Маск передбачає, що таке будівництво може зайняти приблизно рік. Про те, коли може початися будівництво масштабнішого тунелю, власне, з тими платформами для переміщення по ним, Маск поки не говорить.

Підземні тунелі зі швидкісними платформами, на думку Маска, змінять транспортну інфраструктуру планети
Підземні тунелі зі швидкісними платформами, на думку Маска, змінять транспортну інфраструктуру планети Фото:

6 Tesla Roadster

Обіцянка:

У 2020 році повинні стартувати продажі Tesla Roadster, здатного розганятися до 100 км/год менше, ніж за 2 сек, і який володітиме автономністю 1000 км.

Ймовірність виконання:

Середня. З одного боку, скептики запевняють, що проблеми з Model 3 можуть спричинити затримки з проектом Semi, що, в свою чергу, "потягне" за собою і Roadster.

З іншого боку, Roadster вкрай важливий для Tesla в іміджевому плані. Це найшвидший і найбільш "довгограючий" електрокар у світі. Випустивши його в продаж, компанія застовпить позиції лідера, що вкрай важливо в умовах, коли всі автомобільні компанії світу вже будуть випускати свої електрокари.

7 Гігафабрика в Китаї

Обіцянка:

До 2020 року Tesla має намір побудувати в Китаї " гігафабріку" з виробництва літій-іонних чарунок, призначених для акумуляторів електрокарів і зарядної інфраструктури, а, можливо, і для збірки самих електрокарів.

Будівництво буде здійснене неподалік Шанхая. Також компанія планує побудувати в Китаї 1000 суперчарджерів (швидких зарядних станцій для електромобілів).

Китай – стратегічний ринок для Tesla. Тільки за 2016 рік продажі компанії тут зросли на 181%, що забезпечило більше $1 млрд.

Ймовірність виконання:

Середня. Дуже багато бюрократичних складнощів з китайською владою. Однак Китай дуже прагне до переходу на електротранспорт, тому є надія, що влада зможе швидко вирішити всі питання з Маском.

Маск намір відправити людей на Марс вже в 2024 році
Маск намір відправити людей на Марс вже в 2024 році Фото:

8 Місія на Марс

Обіцянка:

У 2022 році Маск обіцяв відправити на Червону планету першу вантажну місію на новій ракеті BFR. Це буде не тільки перше завдання для нового корабля багаторазового використання BFR, а й перший політ до Марса в межах наполеонівських проектів Маска.

Завданням місії стане доставка вантажів для подальшої експедиції за участі людей.

Вона, до речі, запланована на 2024 рік. За планом Маска, люди потраплять на поверхню Марсу не пізніше 2025 року.

Ймовірність виконання:

Низька. Більшість експертів вважають, що плани Маска в цілому досить реалістичні, в тому числі і з точки зору технологій. Але ось проміжок часу для їхнього виконання Маск назвав надто утопічним.

Мало хто сумнівається, що SpaceX здатна дійсно створити працюючий прототип BFR, однак, як показує досвід SpaceX, успіху завжди передують невдачі та труднощі. Всі вдалі старти SpaceX в кінцевому успіху здійснювалися на роки пізніше початкових планів Маска.

Швидше за все, Маску вдасться відправити людину на Марс, але ймовірність того, що це станеться в заявлені строки, поки невелика.

9 Польоти BFR в земній атмосфері

Обіцянка:

Маск пообіцяв, що технології, які доставлять людину на Марс, також датуть змогу докорінно змінити питання транспорту на Землі. Політ з одного "кінця географії" на інший за допомогою надзвукової ракети може займати десятки хвилин замість багатьох годин, запевняє Маск.

Наприклад, Маск вважає, що за допомогою ракети можна здійснювати регулярні рейси з Лондона в Нью-Йорк тривалістю 29 хв.

За оптимістичними прогнозами SpaceX, перші польоти можуть бути здійснені приблизно в той самий період, що і місія до Марса, тобто приблизно у 2024 році.

Ймовірність виконання:

Середня. Як тільки BFR успішно випробують, і вона буде готова до місій, складно уявити собі, що може перешкодити дійсно застосовувати її технології для польотів в атмосфері.

Хіба що економічна недоцільність. Зрештою, польоти надзвукового Concorde були свого часу припинені саме через те, що квитки були занадто дорогими.

Маск обіцяє створити імпланти для мозку, які дозволять людям не відставати від штучного інтелекту
Маск обіцяє створити імпланти для мозку, які дозволять людям не відставати від штучного інтелекту Фото:

10 Проникнення в мозок

Обіцянка:

Маск побоюється, що штучний інтелект буде набагато перевершувати людину, і тоді роботи знищать людство.

Тому Маск створив компанію Neuralink, яка займається розробкою імплантів, які розширюють можливості людського мозку. За планом Маска, за допомогою імплантів можна буде додати ще один "шар" до людського мозку, прискоривши його роботу і поліпшивши пам'ять. Так люди зможуть залишатися конкурентоспроможними і в епоху розквіту роботів.

Ймовірність виконання:

Низька. Поки проект видається абсолютно футуристичним. Та й не всі поділяють побоювання Маска щодо штучного інтелекту.

Сучасна наука ще не має достатньо глибоких знань про те, як функціонує мозок і тим більше – про те, як поліпшити його роботу.

Інше питання, що ініціативи, подібні до Neuralink, можуть сприяти проривам к цій галузі.

Але в будь-якому разі, очікувати великих проривів в цьому напрямку протягом найближчого десятиліття не варто, вважають експерти.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X