Погляд із минулого. Яким бачили наш світ у XXI столітті футурологи і вчені сто років тому

6 грудня 2020, 08:50
НВ Преміум

Летючі люди, морські судна на залізниці та скляні автомобілі — таким бачили життя людства на початку XXI століття футурологи і вчені сто років тому.

На початку минулого століття, коли технічний прогрес різко прискорився, а цивілізований світ, що невблаганно занурювався у кошмар світової війни, переживав індустріальну революцію, вчені, візіонери, письменники-фантасти і просто романтики стали частіше намагатися зазирнути в майбутнє, навіть на 100 років наперед.

Відео дня

Сьогодення накладало свій відбиток на ці спроби: безліч тодішніх публікацій зображала XXI століття часом, у якому розвинулись інновації, що вже з’явилися на початку ХХ століття.

Особливо цікавою для футурологів минулого виглядала сфера авіаперевезень: у 1903 році брати Райт уже здійснили свій перший успішний політ на літаку з двигуном й ідея подорожей повітрям розбурхувала уми їхніх сучасників. Але в цих фантазіях часто були наявні військові нотки.

І ВСЕ-ТАКИ ВОНА ЛІТАЄ: Так у 1957 році американський журнал Popular Mechanics на своїй обкладинці зобразив універсальний транспортний засіб майбутнього (Фото: DR)
І ВСЕ-ТАКИ ВОНА ЛІТАЄ: Так у 1957 році американський журнал Popular Mechanics на своїй обкладинці зобразив універсальний транспортний засіб майбутнього / Фото: DR

Наприклад, заокеанський журнал Scientific American в 1915 році писав про літаки-невидимки, які з’являлися б нізвідки і завдавали шкоди ворогові. Також автори видання припускали, що в майбутньому повітряні кулі та літальні апарати обладнають телеприцілами для наведення на об'єкти, що розміщуються на відстані 150 км, а гвинтівки стрілятимуть безшумними патронами.

Втім, фантазії людей ХХ століття не завжди були пов’язані з війною. Так, деякі вчені тоді передбачали, що через 100 років у кожного жителя планети будуть персональні літальні пристрої — на кшталт реактивних ранців або крил, — які дозволяли б полювати на птахів у повітрі або грати в теніс на висоті.

Але не небом єдиним: газета The Washington Times у 1918 році написала, що «автомобіль завтрашнього дня буде збудований, як рухома вітальня з усіма зручностями для проживання».

Автори ж згаданого Scientific American уявляли машини у вигляді водонепроникних капсул, із повністю скляними стінками і сидіннями, які можна переміщати в будь-яке місце всередині самого апарата. Крім того, журналісти-візіонери у своїх прогнозах зуміли передбачити появу підсилювачів керма і гальм, обігріву скла і невеликої панелі управління для навігації.

НА ЗЕМЛІ Й У ПОВІТРІ: У 1923 році саме так уявляли автомобілі, які служитимуть людям років через сто (Фото: DR)
НА ЗЕМЛІ Й У ПОВІТРІ: У 1923 році саме так уявляли автомобілі, які служитимуть людям років через сто / Фото: DR

А деякі фантасти того часу припускали, що автомобілі майбутнього кататимуться всього на трьох колесах або на заповнених повітрям сферах, щоб оберегти пасажирів і саму техніку від ударів об ґрунт і різні перешкоди.

У випуску журналу Science and Invention за травень 1923 року письменник-фантаст Ґ'юго Ґернсбек описав летючі машини майбутнього, які він назвав гелікар — гібрид гелікоптера й автомобіля. Свою ідею він, схоже, підглянув у художників вікторіанської епохи: один із них — Альбер Робіда — ще в 1882 році припустив, що до 2018 року небо над містами буде заповнено автомобілями, які літають.

Утім, не всі мрії людей початку ХХ століття про майбутнє стосувалися теми технічного прогресу: серед публікацій того періоду є і припущення, що через 100 років середній вік людей збільшиться з 35 років до 50, що на той час будуть повністю знищені комарі й таргани, а посуд митимуть засобами, які знищують мікробів.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X