Технології майбутнього. 10 інновацій, які кардинально змінять життя людства в найближчі 25 років

6 грудня 2020, 10:20
НВ Преміум

Телемедицина, біопринтинг, ферми на дахах — НВ за допомогою експертів визначив 10 інновацій, які кардинально змінять життя людства в найближчі 25 років.

Людство завжди мріяло зазирнути в майбутнє, намагаючись уявити, які відкриття зроблять життя нащадків якіснішим і осмисленішим.

Наприкінці важкого 2020 року НВ теж вирішив подивитися за горизонт подій, аби відволіктися від сьогодення та отримати натхнення від майбутнього. Для цього редакція поспілкувалася з 11 експертами з різних сфер — вченими, топ-менеджерами великих або знакових компаній, бізнесменами, журналістами — і з їхньою допомогою визначила, які нові технології і відкриття кардинально змінять життя людей у найближчі кілька десятків років.

Відео дня

Із загального списку НВ виділив 10 найважливіших із них.

Штучний інтелект у ролі лікаря

Телемедицина (використання комп’ютерних і телекомунікаційних технологій для обміну медичною інформацією), застосування штучного інтелекту (ШІ) для діагностики захворювань, а також різні аксесуари, що дають можливість моніторити стан організму, — все це разом із розвитком генної інженерії якісно змінить життя людей, істотно подовживши його.

Завдяки використанню ШІ доступ до меддіагностики буде набагато швидший і простіший. Машинний «мозок» стане самостійно проводити як мінімум первинний огляд і оцінювання захворювань за набором симптомів, враховуючи водночас результати аналізів.

Depositphotos
Фото: Depositphotos

Вже зараз існують прилади зі сфери «інтернету речей» (IoT-девайси), які знімають фізіологічні показники в онлайн-режимі та здатні прогнозувати потенційне настання критичного стану.

Сьогодні алгоритми комп’ютерного зору вміють відрізняти злоякісне утворення на шкірі від звичайної родимки так само добре, як і кваліфіковані лікарі. «Незамінним може стати ШІ і в діагностиці ментального здоров’я, зокрема головної хвороби останнього століття — депресії», — каже Ірина Василенко, менеджерка IT-компанії Ciklum.

Машинне навчання практично повністю виключить людські помилки в медицині. Підсумки обстежень — МРТ, КТ й інших — аналізуватимуть алгоритми, навчені на десятках і сотнях тисяч знімків.

Через 20−25 років хмарні технології дадуть можливість у будь-який момент налагодити комунікацію між різними медичними датчиками, приладами та застосунками, а також отримати доступ до найсвіжіших досліджень і лікувальних практик.

3D-біопринтинг

Технологія створення тривимірних моделей на клітинній основі з використанням об'ємного друку — 3D-біопринтинг — здатна повністю продублювати реальний людський орган, водночас зберігши всі функції і життєздатність клітин.

Першою компанією, яка розпочала її комерційне використання, стала американська Organovo. Її 3D-принтер вже здатний виготовляти тканини шкіри, серця, кровоносних судин, які можуть бути придатні для хірургії і трансплантації. А дослідницька група університетських вчених із Великої Британії озброїлася технологією 3D-біопринтингу для «виробництва» м’яких тканин і штучних кісток — усього того, що можна використовувати у відновлювальній хірургії.

Reuters / MICHAEL DALDER
Фото: Reuters / MICHAEL DALDER

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X