Прибирання у космосі? Китайський супутник використали як орбітальний буксир

3 лютого 2022, 11:08

Китайський супутник, названий SJ-21, мабуть, прибрав непрацюючий навігаційний супутник китайської мережі CompassG2 зі шляху інших супутників.

Подробиці операції надійшли не від китайської влади, а зі звіту ExoAnalytic Solutions, комерційної компанії з моніторингу космосу. При цьому китайські чиновники мовчать про операцію.

Відео дня

Подробиці операції викладені у звіті ExoAnalytic Solutions, який був представлений на вебінарі, організованому Центром стратегічних та міжнародних досліджень ( CSIS) та Фондом безпечного миру ( SWF).

ExoAnalytic Solutions володіє та керує більш ніж 30 обсерваторіями та більш ніж 300 телескопами по всьому світу. Їхня глобальна мережа є найбільшою у світі мережею оптичних телескопів. Згідно з веб-сайтом компанії, вони забезпечують « …повсюдну автоматизовану інформацію про космічну область у режимі реального часу для переваги в космосі».

22 січня SJ-21 кілька годин був відсутній у своїй орбітальній позиції. До цього він виконував операції в безпосередній близькості з непрацюючим супутником CompassG2, наближаючись дедалі ближче. SJ21 стикувався з мертвим супутником, але ExoAnalytics не спостерігала фактичної стиковки. Стикування відбувалося вдень, коли телескопами компанії було неможливо зняти супутник.

ExoAnalytics повторно засікла SJ-21 після того, як апарат вивів непрацюючий супутник з геостаціонарної орбіти.

« Ми продовжуємо відстежувати SJ-21 та відстежувати його з'єднання з усіма відомими космічними об'єктами. Можливість зберегти SJ-21 після цього великого денного маневру є важливою та унікальною можливістю комерційної мережі SSA Exo», - йдеться у звіті.

Китайська корпорація аерокосмічної науки та техніки (CASC) експлуатує SJ-21 ( Шицзянь-21), але вони не дуже відкрито говорять про операції та можливості супутника. Вони запустили супутник 24 жовтня, і китайське інформаційне агентство Сіньхуа повідомило: «Супутник буде переважно використовуватися для тестування та перевірки технологій зменшення космічного сміття».

При цьому інші космічні агенції стурбовані тим, що Китай може використовувати SJ-21 для створення перешкод діючим супутникам інших країн.

Раніше НВ писав, що ракета-носій Falcon 9, запущена з Флориди в 2015 році для розгортання Кліматичної обсерваторії глибокого космосу, вже кілька років рухається хаотичною орбітою.

Експерти кажуть, що ракета перебуває на шляху до зіткнення з Місяцем.

Космічні спостерігачі вважають, що ракета – близько чотирьох тонн " космічного сміття" - повинна впасти на Місяць зі швидкістю близько 2,58 км/с протягом кількох тижнів.

Джонатан Макдауелл, астрофізик із Гарвардського університету, написав, що зіткнення має відбутися 4 березня, але «не має великого значення».

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю
Показати ще новини
Радіо NV
X