Як перемогти час і смерть. Все, що потрібно знати про спадщину Стівена Гокінга

14 березня 2018, 07:07

Сьогодні, 14 березня, на 77-му році життя помер відомий британський фізик Стівен Гокінг. Він був не тільки автором декількох вкрай важливих для фізики теорій, а й чи не найбільш значущим популяризатором науки в світі. І назавжди залишиться науковою іконою - як людина, яка не тільки розібралася в тому, що таке час, але й у тому, як перемагати здавалося б неминучу смерть

Стівен Гокінг зробив колосальний внесок у розуміння чорних дір і теорію про виникнення світу після Великого вибуху. Він також став одним з головних голосів, що застерігають нас від занадто поспішного розвитку штучного інтелекту і надто активних пошуків інопланетян.

Відео дня

І, звичайно ж, чи не найважливішим досягненням Гокінга стала популяризація науки як такої.

Незважаючи на те, що вчений останні десятиліття пересувався виключно на візку і спілкувався зі світом за допомогою синтезованого голосу, він все ж читав лекції, відвідував ток-шоу і навіть з'являвся в популярних серіалах.

Його ім'я стало символом сучасної науки.

НВ постаралося виділити найважливіші факти про Стівена Гокінга.

1 Вчений довго і з великим успіхом боровся з бічним аміотрофічним склерозом, який лікарі діагностували у нього в 1963 році. Діагноз був невтішним - медики припускали, що йому залишилося жити не більше 2-3 років.

Сьогодні можна констатувати, що Гокінг переміг хворобу, оскільки прожив більше 50 років з моменту винесення лікарського вироку.

Гокінг почав користуватися коляскою лише в кінці 1960-х. У 1985 році він переніс запалення легенів, після чого втратив здатність говорити. Друзі подарували йому синтезатор мовлення, який був встановлений на його візку.

Згодом хвороба призвела до майже повного паралічу Гокінга. Довгий час він міг рухати вказівним пальцем руки, а потім і зовсім - лише м'язом щоки.

Все це не заважало Гокінгу вести досить активний спосіб життя. У 2007 році він навіть здійснив політ у невагомості.

Він неодноразово говорив, що хвороба стала чимось на зразок подарунка для нього, оскільки він втомився від життя. Хвороба дозволяла приділяти більше часу науці, хоча й призвела до того, що в повсякденному житті він повністю залежав від оточуючих, визнавав він.

2 Гокінг любив жартувати щодо себе та математики. Він не вивчав її з часів середньої школи. Опинившись на посаді викладача в Оксфордському університеті, Гокінг читав підручник з випередженням на тиждень в порівнянні зі своїми студентами. І таким чином міг вести лекції.

Це не завадило йому отримати звання професора математики.

3 Основними сферами діяльності Гокінга були космологія і квантова гравітація.

Він першим застосував термодинаміку для опису чорних дірок. Він також висунув теорію про випромінювання Гокінга, через яке "випаровуються" чорні діри.

В рамках теорії Великого вибуху Гокінг припустив існування мікроскопічних чорних дір, які при розмірах протона могли б мати масу в мільярди тонн.

Тим самим Гокінг став одним з перших учених, які спробували зістикувати теорію відносності з квантовою механікою.

Незадовго до смерті Гокінг виступив з досить доступним поясненням того, чим був Всесвіт до Великого вибуху.

4 Завдяки Гокінгу набули широкого розголосу доти відомі лише у вузьких наукових колах теорії про Великий вибух, чорні діри і природу часу.

Гокінг написав кілька науково-популярних книг, які стали бестселерами. Найзнаменитіша з них - Коротка історія часу (1988). Також величезною популярністю користувалася книга Джордж і таємниці Всесвіту (2006), яку Гокінг написав у співавторстві зі своєю дочкою.

5 Гокінг мав дуже активну позицію щодо ряду ключових для людства питань.

Зокрема, він виступав за якнайшвидше освоєння космосу, пророкуючи швидку загибель людства на Землі через проблеми з екологією, генетично модифіковані віруси і загрозу ядерної війни.

Він також виступав проти викладання в школах креоціонізму - теорії про те, що людина (а то й увесь світ) були створені кимось, а не виникли завдяки законам фізики і теорії еволюції.

Він також виступав проти активного розвитку штучного інтелекту, пророкуючи, що той може стати небезпечним для людей.

У 2015 році Гокінг погодився взяти участь у проекті російського мільярдера Юрія Мільнера Breakthrough Listen з пошуку позаземного життя. У той же час Гокінг попереджав, що контакти з високорозвиненими інопланетянами можуть бути небезпечні.

6 Гокінг прославився також своїми парі.

У 1970-х він побився об заклад з фізиком Кіпом Торном щодо природи випромінювання однієї з зірок (переможець повинен був отримати річну передплату на журнал Пентхауз).

Пізніше разом з Торном він укладав парі з іншим фізиком Джоном Прескіллом про матерію, захоплену чорною дірою. Через багато років Гокінг визнав, що в тій суперечці мав рацію Прескілл.

7 Гокінг взяв участь у створенні кількох науково-популярних документальних фільмів. А також особисто з'являвся на екрані в популярному серіалі Теорія Великого вибуху.

У 2014 році на екрани вийшов фільм Теорія всього про життя Стівена Гокінга. Британський актор Едді Редмейн отримав Оскар за роль Гокінга.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X