IT-комуністи. Як Китай контролює несприятливих громадян

31 травня 2018, 20:03
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Рейтингова система Китаю ще не запущена, але громадяни країни вже відчувають обмеження. НВ з'ясовувало, що загрожує жителям Китаю за неналежну поведінку.

Поки по всьому світу прикладом антилюдської політики і супостатом демократії вважають державу Кім Чен Ина, влада Китайської Народної Республіки розгортає справжню авторитарну епопею.

Відео дня

До введення цифрової рейтингової системи громадян, про яку НВ вже писало раніше, залишилося менше двох років, але, здається, що санкції для її аутсайдерів діють уже зараз.

За сприяння найбільших інтернет і IT-компаній країни, ще у 2014-му компартія Китаю оголосила про створення рейтингу несприятливих громадян. По всій країні почали масово встановлювати інтелектуальні камери, які не тільки відстежували поведінку перехожих, а й ідентифікували їх особистість, створюючи величезну базу даних за допомогою однієї з найпопулярніших китайських соцмереж We Chat.

Камери на тлі Мао Цзедуна в Китаї, фото: EPA

Зрозуміло, що за грубі правопорушення і кримінальні дії тих китайців, які попалися на камеру, чекали найжорстокіші запобіжні заходи, але тепер на серйозні санкції наражають навіть тих, хто палить у громадських місцях, не збирає сміття на добровільних засадах, купує занадто багато відеоігор або не провідує своїх батьків досить часто.

Відстежуючи і виставляючи бали кожному з громадян, влада КНР вирішила підвищувати моральну складову в країні і поділити державу на тих, хто все робить правильно, і тих, на кого рівнятися не варто.

Якщо ви потай проїхали без квитка або перейшли дорогу в недозволеному місці – все одно великий шанс, що одна з сотень тисяч камер по всій країні це помітить і знизить ваш рейтинг. Але, найголовніше, що це не порожні цифри для звіту владі, а реальні оцінки, за які можуть обмежити в правах.

Тим, хто попався на численних дрібних правопорушеннях, заборонятимуть виїжджати за кордон, отримувати підвищення на роботі або навіть влаштовувати дітей в елітну школу.

Подібно шкільному журналу успішності та семестровим оцінкам, – поїхати з класом на екскурсію зможуть тільки відмінники, а двієчники, навпаки, втрачають всі шанси навіть на вступ до університету.

Показово, що Китай уже карає людей за погані рейтинги, які офіційно обіцяли ввести тільки після 2020-го. Далі представлено найабсурдніші покарання для громадян, які випадають з системи.

Заборона на пересування

Фото: xinhuanet.com

Як повідомляє Channel News Asia, у березні 2018-го дев'яти мільйонам громадян, які мали низькі бали в системі, заборонили авіаперельоти всередині країни.

Звісно, за китайськими мірками це, напевно, не дуже значна цифра, але, в еквіваленті, це те ж саме, що заборонити літати всім жителям Швеції.

Крім прямих заборон, влада ще й обмежила три мільйони громадян у придбанні залізничних квитків бізнес-класу.

Державний рейтинг поки тільки в тестовому режимі, але покарання, чомусь, уже реальні.

Обмеження доступу до інтернету

Не залишаться без уваги і домосіди, які віддають перевагу проводити своє дозвілля в інтернеті.

Згідно з Foreign Policy знижувати швидкість і доступ до інтернету будуть тим, хто невчасно сплачує рахунки, занадто часто грає в комп'ютерні ігри, витрачає гроші на непотрібні покупки, робить занадто багато постів у соціальних мережах і поширює фейкову інформацію.

Обмеження студентів і дітей у навчанні

Фото: CHANDAN KHANNA/AFP/Getty Images

Beijing News раніше передавало, що кілька десятків людей, які відмовилися служити в армії, були обмежені у праві вступити до вишу або навіть продовжити своє навчання.

Рейчел Ботсман також писав, що громадянам з низькими рейтингами заборонять влаштовувати дітей у кращі школи.

Виходить, рейтингова система передбачає відповідальність невинних дітей за проступки своїх батьків.

Обмеження в оренді готелів

В інтерв'ю BBC громадянка Китаю розповіла, що змогла забронювати номер у готелі тільки тому, що мала гарний соціальний рейтинг.

Тим же, хто не сподобається державній системі, буде складно не тільки покинути межі країни, а й навіть винайняти житло на вихідні.

Виявляється, такий відпочинок ще потрібно заробити.

Шеймінг і дискримінація правопорушників

фото: Washington Post

Природно, що такі заборони не можуть проходити анонімно, і влада Китаю попросила роботодавців радитися і звірятися зі списком несприятливих громадян перед тим, як брати їх на роботу.

Крім цього, Business Insider повідомляє, що відмінники нового китайського рейтингу, своєю чергою, отримають переваги від влади.

Серед іншого, зазначено, що найбільший китайський сайт знайомств Baihe просуватиме особисті сторінки користувачів, з позитивним соціальним рейтингом.

Також, окрім відсутностей обмежень на свої базові права, благополучні китайці отримають знижки на електроенергію, зможуть брати речі в оренду без застави та отримувати кредити в банку зі зниженими відсотками.

Незважаючи на абсурдність ситуації, деякі китайські політики вважають, що державна рейтингова система працює недостатньо добре.

Колишній член державної ради КНР Хоу Юнчунь заявив, що якщо влада не посилить покарання за низькі рейтинги – вони, таким чином, заохочують людей не підвищувати свої бали. За словами політика, без рішучих дій руйнується сенс усієї системи.

Наскільки правильним є таке привчання громадськості до порядку і високої моралі – нехай кожен вирішить сам для себе.

Але, як свідчить історія, політичні системи, тим більше ті, що спираються на технічні системи контролю, іноді дають збій. І найгірше буде, якщо покарання дістануть абсолютно не ті, хто на нього дійсно заслуговує.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X