Вчені створили імплантат для мозку, який змусив мишей стати «друзями»

12 травня 2021, 07:00

Дослідники з США відкрили нові можливості в області оптогенетики, вперше застосувавши новий імплант для управління соціальних взаємодій між мишами.

Метод оптогенетики може лікувати багато захворювань - від паралічу до сліпоти. Він заснований на ідеї, що деякі клітини містять білки, які роблять їх більш чутливими до світла, ніж інші. Додаючи гени, які надають ці характеристики новим клітинам, їх поведінку можна змінити під впливом світла. Вченим Північно-Західного університету в Чикаго вдалося зробити це на генетично модифікованих мишах, забезпечивши їх зміненими нейронами зі світлочутливих водоростей, за допомогою недавно розробленого імпланту для мозку.

Відео дня

Цей імплант описується як перший у своєму роді. Крихітний бездротовий пристрій товщиною в півміліметра розташовується під шкірою на зовнішній поверхні черепа. Тонкий і гнучкий ниткоподібний зонд, оснащений світлодіодами, проходить вниз в мозок, за допомогою чого дослідники можуть управляти світлом в реальному часі за допомогою бездротового зв'язку з сусіднього комп'ютера.

Вчені застосували цю нову технологію в експериментах, в яких миші могли виглядати і вести себе як зазвичай, що дозволило їм провести перше оптогенетичне дослідження соціальних взаємодій між групами тварин.

Імплантовані гризуни перебували в безпосередній близькості один від одного всередині вольєру, а вчені використовували свою технологію для активації нейронів в області мозку, пов'язаної з виконавчими функціями вищого порядку. Це призвело до збільшення частоти і тривалості соціальних взаємодій між мишами, які можна було повернути назад, відключивши стимуляцію. Вчені також могли довільно вибрати пару мишей для посиленої взаємодії.

Оскільки оптогенетика  містить в собі генетично модифіковані нейрони, наразі вона не схвалена для використання на людях.

«Активність мозку окремої тварини цікава, але дослідження на окремих людях і вивчення складних, соціально взаємодіючих груп є одним з найбільш важливих і захоплюючих рубежів в нейробіології», - сказав Джон Роджерс, який керував розробкою технології.

Раніше НВ повідомляв, що американські вчені з Управління перспективних дослідницьких проектів Міністерства оборони США (DARPA) створили мікрочіп, який може виявити COVID-19 ще до появи перших симптомів.

Полковник у відставці Метт Хепберн, армійський лікар-інфекціоніст, показав команді 60 Minutes імплант. Він наповнений гелем, який безперервно тестує кров на наявність коронавірусу. У разі виявлення вірусу, він видасть сигнал.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X