Точність понад 90%. Мозковий імплант переклав думки паралізованої людини в текст
Чоловік, паралізований нижче шиї через травму спинного мозку, яку він отримав у 2007 році, зміг передавати свої думки завдяки системі мозкових імплантів.
Нова технологія з високою точністю перетворює його уявний почерк у реальний текст, розповіли дослідники зі США.
Під час експерименту чоловік, якого в дослідженні називали Т5 і якому на момент дослідження було 65 років, концентрувався на створенні тексту, думаючи про створення літер уявною ручкою та папером.
Коли він це робив, електроди, імплантовані в його моторну кору, записували сигнали його мозкової активності, які потім інтерпретувалися алгоритмами, запущеними на зовнішньому комп’ютері, розшифровуючи уявні траєкторії руху пера. Вчені змогли відстежити 26 букв англійського алфавіту та деякі основні розділові знаки.
«Ця нова система використовує як багату нейронну активність, що реєструється електродами, так і міць мовних моделей, які при застосуванні до нейронно-декодованих літер можуть створювати швидкий і точний текст», — говорить перший автор дослідження Френк Уіллетт, вчений зі Стенфордського університету.
Під час тестів ця людина змогла досягти швидкості письма 90 символів за хвилину (близько 18 слів за хвилину) з точністю приблизно 94 відсотки (і до 99 відсотків точності при включеній автокорекції).
Мало того, що цей показник значно вищий, ніж у попередніх експериментах, ще він майже відповідає швидкості набору тексту користувачами смартфонів у цій віковій групі чоловіків.
«Ми дізналися, що мозок зберігає здатність репрезентувати точні рухи протягом цілого десятиліття після того, як тіло втратило здатність виконувати ці рухи», — говорить Уіллетт.
Також дослідники зазначають, що подібну техніку в майбутньому можна буде застосовувати при травмах головного мозку, а також відновлення після інсульту.
Раніше НВ писав, що вчені змогли повністю вилікувати пацієнтку від важкої форми депресивного розладу, який не піддавався найсильнішим препаратам та електросудомній терапії. У цьому їм допоміг новий мозковий імплант.
Новою віхою для лікування особливо тяжких форм депресій може стати метод глибокої стимуляції мозку за допомогою внутрішньочерепного імпланту. Сама ідея лікування за допомогою електричних розрядів не є новою — різні спроби використати глибоку стимуляцію мозку раніше показували змішані результати.
Вчені з Каліфорнійського університету припустили, що причина неефективності цього методу полягає в тому, що наявні імпланти працюють безупинно, постійно стимулюючи лише одну або обидві сторони мозку.
Вони створили пристрій, який відрізняється від своїх аналогів тим, що не лише стимулює мозок, а й відстежує електричну активність усередині нього.
