Альтернативна енергетика не встигне врятувати Землю від глобального потепління — дослідження
Після аналізу темпів зростання вітрової та сонячної енергетики в 60 країнах дослідники дійшли висновку, що держави не встигнуть уникнути глобального потепління на 1,5 °C або навіть 2 °C.
Вчені зі Швеції та Австрії попереджають, що досить швидко перейти на екологічно чисту енергію зможуть тільки невеликі країни.
«Це перший раз, коли були точно виміряні максимальні темпи зростання в окремих країнах, і це показує величезний масштаб проблеми заміни традиційних джерел енергії поновлюваними, а також необхідність вивчення різних технологій і сценаріїв», — каже Джесіка Джуелл, доцент кафедри енергетичних перетворень Технологічного університету Чалмерса у Швеції.
Міжурядова група експертів зі зміни клімату (МГЕЗК) визначила енергетичні сценарії, сумісні з підтриманням глобального потепління на рівні нижче 1,5 °C або 2 °C. Більшість із цих сценаріїв припускають дуже швидке зростання відновлюваної електроенергії: в середньому близько 1,4 відсотка від загального обсягу світового електропостачання в рік як для енергії вітру, так і для сонячної енергії. Але нові результати дослідників показують, що досягнення такого швидкого зростання поки можливо тільки для декількох країн.
Складно виміряти і спрогнозувати зростання нових технологій, таких як поновлювані джерела енергії, оскільки вони не ростуть лінійно. Замість цього зростання зазвичай наслідує так звану S-подібну криву — спочатку воно прискорюється, потім на якийсь час стабілізується до лінійного зростання і врешті-решт сповільнюється в міру насичення ринку.
«Ми придумали новий метод: використовувати математичні моделі для вимірювання нахилу S-подібної кривої, тобто максимальної швидкості росту, досягнутої в її найкрутішій точці. Це абсолютно новий спосіб поглянути на зростання нових технологій», — говорить Джесіка Джуелл.
При аналізі 60 найбільших країн дослідники виявили, що максимальні темпи зростання для наземної вітроенергетики в середньому становлять 0,8% від загального обсягу поставок електроенергії в рік і 0,6% в середньому для сонячної енергії, що набагато нижче, ніж у сценаріях МГЕЗК. Стійке зростання, що перевищує 2% на рік для вітру і 1,5% для сонячної енергії, спостерігалося тільки в невеликих країнах, таких як Португалія, Ірландія і Чилі.
«Ймовірно, що швидшого зростання легше досягти в більш дрібних і однорідних країнах», — каже Джесіка Джуелл.
«Серед більших країн тільки Німеччина поки змогла підтримувати зростання наземної вітроенергетики, яку можна порівняти з середніми сценаріями стабілізації клімату. Іншими словами, щоб не відставати від кліматичних цілей, весь світ повинен нарощувати вітроенергетику так само швидко, як Німеччина», — додав Олег Черп, професор наук про навколишнє середовище і політики в Центральноєвропейському університеті Відня і Лундському університеті в Швеції.
Як писав НВ, нові дані показали, що наслідки зміни клімату торкнулися переважної більшості людей на Землі у вигляді прибережних повеней, лісових пожеж та інших подій.
Дослідники з Німеччини повідомляють, що, згідно з їхнім моделюванням, близько 85% людей відчули наслідки змін клімату.
Щоб дійти такого висновку, вчені завантажили опубліковані резюме більш ніж 100 000 досліджень зі зміни клімату в комп’ютер, навчений визначати ключову інформацію. Комп’ютер переніс цю інформацію на глобальну сітку даних про місцеві зміни температури й опадів, які пов’язані з діяльністю людини.
Результати показують, що 80% світового суходолу, не враховуючи Антарктиди, зазнає зміни клімату через діяльність людини — принаймні частково. Майже всі температурні зрушення пов’язані з потеплінням, хоча зміни в кількості опадів неоднорідні: в одних областях вони збільшуються, а в інших — зменшуються.
Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.