Гарний і непотрібний. IBM показала перший комерційний квантовий комп'ютер

Інновації

9 січня, 16:00

Гарний і непотрібний. IBM показала перший комерційний квантовий комп'ютер

Гарний і непотрібний. IBM показала перший комерційний квантовий комп'ютер - фото

IBM

Комерційний квантовий комп'ютер IBM

На виставці СES 2019 компанія IBM презентувала перший квантовий комп'ютер для комерційного використання. Судячи із заяв представників IBM, поки машина несе більше естетичну цінність, ніж практичну.

IBM давно хваляться досягненнями в розробці квантових комп'ютерів. Щоб обігнати своїх головних конкурентів - Google і Intel - недавно в компанії заявили, що довели "квантову перевагу" за рахунок створення схеми, яка нібито вирішує складну алгебраїчну формулу за допомогою квантової фізики .

Представники IBM говорили, що класичним комп'ютерам не під силу вирішити таке завдання, хоча подібні обчислення поки не несуть революційних відкриттів.

Тепер же американський техногігант вирішив перейти з лабораторних експериментів у відкрите поле для користувачів: на виставці CES 2019 компанія презентувала перший у світі комерційний квантовий комп'ютер. Хоча, як виявилося пізніше, він не зовсім комерційний, та і його "квантовість" легко поставити під сумнів.

Як пише видання Tech Crunch, 20-кубітна машина IBM Q System One має недостатньо потужності для виконання операцій, які потрібні людям в комерційному використанні. Для належного результату комп'ютер повинен зберігати квантовий стан більш ніж на 100 мікросекунд, а в IBM заявляють лише про 75 мікросекунд, яких повинно вистачити для "квантових обчислень загального призначення".

Так що, створювати нові хімічні елементи і зламувати комп'ютерні системи окремих держав, на жаль, поки не вийде. До того ж, якщо хтось все-таки зважиться випробувати новинку від IBM, - робити вони це будуть під чуйним керівництвом інженерів компанії, адже сам квантовий комьютер не продається, а лише здається в оренду.

Як і попередні "відкриття" в квантових комп'ютерах, дітище IBM побудовано радше на перспективу, і в майбутньому його можна буде удосконалити до справжнього інженерного дива.

Проте, дизайнери компанії постаралися на славу: на відміну від звичайних для цієї сфери громіздких розробок, розміром зі справжні будівлі, IBM Q System One є скляним кубом з довжиною граней у 2,75 метра.

Під захисним ковпаком у центрі куба розташований безпосередньо квантовий комп'ютер, а оточує його обладнання для живлення, керуванн і, найголовніше, охолодження. Спеціальне скло корпусу має товщину майже у півтора сантиметра і має підтримувати температури, близькі до абсолютного нуля Кельвіна та захищати комп'ютер від вібрацій.

Сам комп'ютер на виставку, звичайно, не привезли, а показали лише його зменшену неробочу копію. За словами менеджерів IBM, функціонуючий прототип Q System One перебуває у Нью-Йорку і його вже використовують для проведення експериментів.


Телеграм НВ

Підпишіться на наш канал у Телеграм. Там ми публікуємо термінові новини та найцікавіші історії дня України та світу.

Підписатися