Г'юстон у нас проблеми. Як NASA повернеться на Місяць за допомогою приватних космічних компаній

8 лютого 2019, 20:00

NASA збирається досліджувати Місяць і повторить висадку людини на супутнику Землі в найближчі роки за допомогою приватних компаній.

Незважаючи на те, що компанія SpaceX Ілона Маска є одним з партнерів і підрядників національної аерокосмічної адміністрації США NASA, - плани цих організацій розходяться, коли мова заходить про дослідження Місяця.

Відео дня

Поки SpaceX завершує роботу над своєю ракетою BFR (Big Falcon Rocket або Big Fucking Rocket) і збирається відправляти на ній вантажі і людей на Марс, президент США Дональд Трамп підписав космічну директиву, яка передбачає спершу роботизовані дослідження природного супутника Землі, а потім і повернення людини на місяць.

Кінцеві терміни поки що невідомі, але голова NASA Джим Брайденстайн заявляв , що "вони зроблять це раніше, ніж ми думаємо".

Як відомо, щоб здійснити кілька місій на Місяць, NASA створила конкурс і відібрала дев'ять приватних компаній для виконання певних робіт.

Перший комерційний місячний модуль повинен потрапити на Місяць в кінці 2021-го, але у національній адміністрації залишилася ще маса невирішених проблем. Зокрема, поки що невідомо, чим конкретно будуть займатися комерційні підприємства і наскільки кожні з них будуть залучені в різні місії.

Згідно зі Space.com, перші місячні модулі, розроблені приватними компаніям, повинні перевезти від 10 кг до 100 кг корисного вантажу кожен. Спочатку, вони пербуватимуть на одному місці і не зможуть перенести холодну місячну ніч, яка триває там близько двох тижнів.

Проте, повідомляється, що ці навіть ці незначні апарати можуть представляти величезну цінність для наукових досліджень. В космічній директиві зазначено, що вони повинні дослідити різні характеристики супутника, починаючи від того, як був сформований Місяць, і закінчуючи впливом метеорних тіл, які падали на нього протягом мільйонів років.

За допомогою приватних підрядників NASA також має з'ясувати, які корисні ресурси зможуть отримати люди з місячного ґрунту, коли вони відвідають супутник після тривалої перерви.

EPA
Фото: EPA

У документі також зазначено, що комерційні апарати можуть розмістити на Місяці ретрорефлектор або кутові відбивачі, які допоможуть вченим краще визначати процеси взаємодії Місяця і Землі.

Пізніше, коли NASA почне відправляти просунуте обладнання своїх підрядників, такі апарати зможуть проводити набагато більше часу на Місяці, пересуватися по його поверхні, витримувати радіацію і важкі кліматичні умови. Все це дозволить їм детально вивчати як поверхню, так і грунт супутника, що зараз робить дорогий роботизований модуль InSight на Марсі.

Що стосується оригінальних розробок NASA, - через кілька років очікується і запуск їх найбільшої ракети SLS або Space Launch System. Деякі експерти кажуть, що SLS є вже застарілим апаратом, оскільки різні влади США надто довго відтягували будівництво і кілька разів згортали проект.

Як би там не було, команда Трампа планує відвезти на Місяць наносупутники Кубсат, використовуючи SLS в межах Exploration Mission-1. Один з таких супутників повинен позначати поклади водню на поверхні Місяця.

Серед головних проблем місій фахівці називають невідповідності в роботі NASA і інших комерційних підрядників. "Можливі нестикування в роботі між місячними модулями й інструментами. Будь-яке таке непорозуміння може призвести до перевищення строків виконання робіт і додаткових витрат", - пише Space.com

Вчені з NASA все ще готують пропозиції для спільних запусків наукового обладнання на комерційних космічних апаратах і повинні узгодити всі деталі до 27 лютого 2019-го.

Нагадаємо, восени 2018-го, з кількох десятків компаній, NASA відібрало 9 фіналістів: Lockheed Martin, Astrobotic, Masten Space Systems, Moon Express, Draper, Intuitive Machines, Deep Space Systems, Orbit Beyond і підприємство з офісом в Україні - Firefly Aerospace.

Примітно, що SpaceX Ілона Маска і Blue Origin Джеффа Безоса не пройшли відбір NASA.

"Firefly забезпечить комплексні послуги для місячної місії, починаючи від стартового майданчика і закінчуючи поверхнею Місяця", - говорив генеральний директор Firefly доктор Том Маркусик.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X