Другий Ейнштейн. Що кажуть про Стівена Хокінга вчені-сучасники

14 березня 2018, 20:04

14 березня в Кембриджі на 77 році життя помер відомий фізик-теоретик і популяризатор науки Стівен Хокінг.

Найбільшу популярність він здобув завдяки вивченню природи чорних дір і теорії виникнення світу в результаті Великого вибуху. Також був одним з засновників квантової космології.

Відео дня

Багато вчених по всьому світу віддали данину Стівену, згадуючи не тільки його наукові досягнення, а й його гумор, його спосіб життя, ситуації, пов'язані з великим фізиком.

"Жоден учений з часів Альберта Ейнштейна не будив так уяву громадськості і не притягував до себе десятки мільйонів людей з усього світу", - сказав професор теоретичної фізики з Нью-Йоркського університету Мітіо Каку.

"Він надихав покоління, щоб вийти за рамки нашої блакитної планети і розширити наше розуміння Всесвіту. Його особистості і генія буде дуже не вистачати. ​​Мої думки з його сім'єю", - написав перший британський астронавт Тім Пік.

"Мовчазна особа, як циферблат розуму, що поодинці пливе крізь думки дивні моря". Так Вордсворт описав Ньютона, але він міг передбачити мовчазне обличчя великого наступника Ньютона як Лукасівського професора", - написав вчений і популяризатор науки Річард Докінз.

"Його відхід залишив після себе інтелектуальний вакуум. Але це не пустота. Подумайте про це як про якусь вакуумну енергію, що пронизує тканину простору-часу, яка заважає. Стівен Хокінг, RIP 1942-2018", - підкреслив астрофізик Ніл ДеГрасс Тайсон.

"Справжній тріумф його життя. Його ім'я буде жити в анналах науки; мільйони людей розширили свої космічні горизонти завдяки його бестселерам. Більш того - у всьому світі були натхненні унікальним прикладом досягнення успіху в усіх відношеннях - проявом дивовижної сили волі і рішучості", - заявив журналістам космолог з Кембриджського університету і давній колега Хокінга Мартін Ріс.

"З його відходом з життя світ втратив одного з найвідоміших учених. Хокінг займав кафедру, якою свого часу завідував Ісаак Ньютон. Його дослідження чорних дір - це красива наукова робота, яка пояснює природу чорних дір. Він написав ряд книг, що стали дуже популярними, наприклад "Коротка історія часу", і багато людей стали цікавитися наукою завдяки його працям", - сказав екс-президент Російської академії наук (РАН) Володимир Фортов.

"Образ Стівена Хокінга, в моторизованому інвалідному кріслі, голова злегка повернена в сторону, руки схрещені - це справжній символ торжества розуму над матерією. Як і у випадку з Дельфийским оракулом Стародавньої Греції, фізичне порушення, здавалося, компенсувалося майже надприродними дарами, що дозволяло його розуму вільно переміщатися по Всесвіту, часом загадково розкриваючи деякі з його секретів, прихованих від звичайного смертного погляду", - підкреслив сер Роджер Пенроуз, англійський фізик і математик, який в 1988 році отримав разом зі Стівеном Хокінгом премію Вольфа, а пізніше написав з ним у співавторстві книгу "Природа простору і часу".

"Що було унікальним в ньому, так це те, що він володів дивовижною здатністю бачити крізь весь безлад у фізиці і бачити, що таке центральні точки", - вважає професор Джеймс Хартл, який співпрацював з Хокінгом, щоб розвинути теорію хвильової функції Хартла-Хокінга.

"Стівен Хокінг помер сьогодні. Я мало не вбила його, а він мене, 15 років тому, коли його крісло-коляска вилетіла між двома припаркованими машинами в Кембриджі, і я була на своєму велосипеді. В останній момент у мене вийшло відвернути. 100% його вина була. Благослови вас Господь, Стівен, і спочивайте з миром", - написала професор археології Кембриджського університету Сара Паркак, одна з основоположниць "космічної археології". Цей напрямок в науці використовує інформацію з супутників, що знаходяться на орбіті в сотнях кілометрів над Землею, щоб знаходити стародавні пам'ятники.

"Я був молодим австралійським студентом, який навчався в Кембриджі, а він, звичайно ж, був найбільшим з пантеону суперзірок, який робив такі місця як Кембридж настільки привабливими. Але я не очікував, що моя перша зустріч з ним потрапить на перші шпальти газет у Великый Британії. Ми поверталися додому пізно на наших велосипедах і мій помічник врізався в крісло-коляску Хокінга, яке їхало з великою швидкістю і без вогнів. Це відправило їх обох до лікарні, і мій друг виявився на перших шпальтах з несподіваних причин", - згадує професор Пітер Тутхілл з Сіднейського інституту астрономії.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X