Де мій джойстик!? Як технології змінили сучасний футбол

14 червня 2018, 07:03

Напередодні чергового чемпіонату світу, НВ розбиралося, як розвиток технологій вплинув на досягнення сучасних футболістів.

Перший чемпіонат світу з футболу, або, як його прийнято називати, мундіаль відбувся у 1930 році. А всього, футболу, як виду спорту, приписують більше 200 років.

За цей, відносно невеликий, період, тим більше в порівнянні з найдавнішими спортивними змаганнями, футбол встиг стати найпопулярнішим видом спорту у світі, і сьогодні є одним з найбільш прибуткових рекламних бізнесів.

Відео дня

Але чи дійсно всі рекорди сучасних футболістів, видовищність та багатомільйонні заробітки футбольних менеджерів пов'язані лише з фізичними можливостями людського тіла?

Напередодні старту чемпіонату світу з футболу 2018, НВ розбиралося, як технології вплинули на сьогоднішню гру мільйонів.

м'яч

Незважаючи на страхітливий вигляд дерев'яної сфери, раніше м'ячі важили трохи менше, ніж зараз.

Спершу, навіть на офіційних змаганнях, це були просто зшиті навколо гумової камери шматки шкіри, які при створенні тиску всередині утворювали м'яч.

Але, як виявилося, культове поняття «шкіряного м'яча» є не зовсім практичним у житті, адже в дощ шкіра вбирала воду, змінювала вагу та аеродинамічні властивості.

Сьогодні ж у виробництві м'ячів використовують синтетичні матеріали, такі як поліуретан та полівінілхлорид. Для кращих характеристик відскоку, пружності і контролю, існують норми ваги та розміру сучасного м'яча - від 410 до 450 грамів ваги, та від 68 до 70 сантиметрів довжина поверхні.

Професійні футболісти навіть можуть помічати відмінності в аеродинаміці, як це було з м'ячем минулого чемпіонату світу 2014 Adidas Jabulani, коли багато хто скаржився на його непередбачувану траєкторію польоту.

В деякі сучасні м'ячі навіть вбудований спеціальний чіп, який за допомогою спеціального додатку може надавати інформацію про силу удару, швидкість польоту та кількості оборотів, які зробив м'яч до зупинки.

Офіційний м'яч мексиканського мундіалю 1970-го і майбутнього чемпіонату світу в Росії називається Adidas Telstar, в честь першого в історії телевізійного супутника Telstar. Сучасний м'яч Telstar 2018 також оснащений бездротовою технологією NFC, і притуливши свій смартфон до нього, ви можете переглянути надану інформацію про м'яч від компанії Adidas.

бутси

В кінці 19 століття, футбол був менш видовищним не тому, що люди тоді були слабші та бігали повільніше, а тому, що грати в нього було фізично важче.

Схожі більше на армійські чоботи, ніж на спортивне взуття, тодішні «бутси» були повністю шкіряними і важили до півкілограма кожен. Чи варто говорити про комфорт в такому взутті? Особливо в мокру погоду, коли вони набиралися водою і буквально приклеювали гравця до землі.

Сучасні ж футбольні кросівки зроблені з ультралегких матеріалів - поліестеру, поліуретану, поліаміду. Останні моделі навіть не мають шнурівки і важать до 100 грам кожен.

У просунутих клубах використовують технологію відливу форми ніг футболіста і шиють по ним бутси, щоб вони повністю повторювали весь рельєф стопи.

При виробництві враховується сила чинників - кількість, форма і розташування шипів, шорсткість протектора на поверхні, висота посадки ноги і т.д. Кожна деталь впливає на зчеплення з різними видами покриття, швидкість, контроль м'яча і захист ноги від травм.

Цифрові технології

Фото: FIFA TV

Багато телеглядачів навіть і не підозрюють, що поза трансляцією матчу, створенням щохвилинної статистики, та й процесом гри в цілому, працює ряд комп'ютерних систем.

Наприклад, до недавніх пір, бригада арбітрів на полі складалася з п'яти чоловік: головний суддя, два бічних арбітра (лайнсмени) і два арбітри за воротами, для контролю перетину лінії воріт.

Але, після ряду грубих помилок, які вплинули на результат гри, арбітрів на лінії воріт вирішили замінити комп'ютерною системою.

Технологія Goal-Line вперше була використана на чемпіонаті світі 2014 у Бразилії. 14 високошвидкісних камер відстежують положення м'яча по всьому полю і, в разі перетину лінії воріт, протягом секунди відправляють сигнал на спеціальне наручні пристрій арбітра, сигналізуючи про гол.

Фото: FIFA TV

Не менш вражаючою є цифрова система відстеження стану і продуктивності футболістів. Інтелектуальні оптичні камери відстежують дані по кожному гравцеві, а також надають інформацію технічному штату і медикам про те, з якою швидкістю пересуваються гравці, скільки кілометрів вони пробігли, на яку висоту вистрибнули, та інше.

За допомогою такої системи, програмісти FIFA можуть малювати комп'ютерні тактики команди, з чітко визначеними місцями та динамікою переміщення гравців по полю протягом всієї гри.

Фото: FIFA TV

Також, чемпіонат світу в Росії стане першим в історії, коли буде використана система відеоповторів, а точніше - технологія video assistant referee (VAR).

Незалежно від того, в якому місті проходить матч, для вирішення спірних ситуацій головний арбітр матчу може показати спеціальний знак у формі телевізора і попросити допомогу з тимчасового телевізійного центру FIFA в Москві.

Фото: FIFA TV

Після того, як судді за комп'ютером передадуть всю побачену інформацію по моменту, головний суддя в праві самостійно прийняти рішення.

Примітно, що перша ТВ-трансляція футбольного матчу сталася, ні багато ні мало, - 80 років тому, 9-го квітня 1939-го, коли нещодавно створена BBC транслювала матч між Англією та Шотландією.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X