Не Марсом єдиним. Навіщо насправді Ілон Маск рветься в космос

22 лютого 2018, 16:35
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Марс дійсно є «блакитною мрією» Маска, але найближчим часом він збирається реалізувати іншу ідею, від якої теж захоплює дух. Компанія Маска SpaceX побудує систему глобального доступу в інтернет за допомогою мережі супутників. Проведений сьогодні, 22 лютого, запуск двох перших супутників зв'язку є початком цього проекту.

Весь останній тиждень весь світ обговорював запуск надважкої ракети Falcon Heavy. Мільйони людей стежили за онлайн-трансляцією виходу ракети на орбіту Землі, постили фотографії та створювали меми з червоним електромобілем Ілона Маска, що летять у відкритому космосі.

Відео дня

Але для чого насправді відбулося це дійство? SpaceX працює вже 16 років, наскільки за цей час компанія наблизилася до заявленої колонізації Марса і чи відбудеться це взагалі?

НВ вирішило розібратися, яких наслідків чекати від запуску Falcon Heavy і чому інтернет-провайдери повинні побоюватися космічної програми SpaceX.

Ілон Маск – нереальний мрійник

У 2002-му році 34-річний підприємець та інженер Ілон Маск озвучує фантастичну ідею – молодий бізнесмен хоче переселити людство на інші планети. «Оазис на Марсі» – для реалізації такої задумки потрібно перенести величезну кількість земних ресурсів у космос, а підняття одного кілограма вантажу за межі земної орбіти може коштувати більше $10000.

Для вирішення цієї проблеми Маск створює Space Explorations Technology або SpaceX – компанію, мета якої зробити польоти в космос в рази дешевшими і продуктивнішими ніж коли б то не було. Не чекаючи інвесторів, футурист вкладає власні $100 млн в розвиток компанії.

«Ми повинні зробити щось епохальне, щоб знизити ціну виходу в космос. Я хочу зробити людство цивілізацією, яка досліджує космічний простір», – говорив Ілон в інтерв'ю The New York Times.

Після марних спроб, трьох невдалих запусків і колосального обсягу виконаної роботи, 28 вересня 2008 року SpaceX запускає свою першу ракету – Falcon 1. Ця подія забезпечила компанії багатомільйонні контракти з Пентагоном, урядами інших держав і багатьма приватними компаніями. Ще б пак, запуск ракети, аналогічної Falcon 1, в той час коштував близько $30 млн, коли для запуску дітища SpaceX потрібно лише 7 млн.

З наступними творіннями Falcon 5 і Falcon 9, SpaceX нарешті прийшли до вінця аерокосмічної промисловості людства на сьогодні – надважкої ракети Falcon Heavy, запуск якої відбувся минулого тижня і здивував навіть самого творця.

«Чорт забирай, ця штука злітає» – вигукнув Маск, побачивши, як ракета відривається від землі.

Тепер, Falcon Heavy – єдина ракета, здатна підняти на низьку навколоземну орбіту до 64 тонн корисного вантажу. До порівняння, найпотужніші використовувані на цей момент ракети-носії, – це російська «Протон-М», американська «Delta-IV Heavy» і європейська «Ariane-5», які можуть вивести на низьку навколоземну орбіту всього 21-25 тонн. Крім цього, запуск приватного Falcon Heavy в рази дешевший, ніж у його конкурентів, підтримуваних державними програмами.

Але найголовніша відмінність SpaceX від всіх інших компаній – це те, що ступені їх ракет можуть повертатися назад на землю. Таким рішенням команда Ілона Маска вбила одразу двох зайців – вирішила питання забруднення космічним сміттям навколоземної орбіти і створила можливість повторно використовувати ступені, що в рази скорочує вартість нових запусків.

Все б нічого, але з феєричним запуском, що транслювався як шоу по всьому світу, багато хто підзабув, що SpaceX не тільки зробив крок до колонізації Марса і розвитку космічного туризму, а й наблизився до більш реалістичної мети.

Для польотів до Марса буде потрібен корабель наступного покоління – BFR, проект якого Маск представив у минулому році. А проміжна Falcon Heavy зіграє свою роль в реалізації іншої ідеї.

Супутниковий інтернет від SpaceX

На думку ряду експертів, справжня мета Falcon Heavy – це створення абсолютно нового глобального бізнесу в сфері інтернет-комунікацій. SpaceX має намір створити космічний інтернет, що роздається всьому людству з орбіти.

У листопаді 2016-го SpaceX звернулося до Федеральної Комісії Комунікацій США з дозволом запустити «негеостаціонарну орбітальну супутникову систему в фіксованій супутниковій службі».

Перші супутники для роздачі інтернету вирушили в космос 22 лютого 2018 го року.

Компанія провела запуск ракети-носія Falcon 9 з супутниками для роздачі інтернету Microsat 2a і Microsat 2b зі стартового майданчика в Каліфорнії. Обидва супутники будуть виведені разом з основною корисним навантаженням на кругову орбіту висотою 514 км, після чого самостійно піднімуться на орбіту висотою 1125 км. Тестові супутники після запуску повинні будуть посилати сигнал на кілька наземних станцій, в тому числі - в штаб-квартиру компанії Tesla.

До 2024-го року компанія Ілона Маска має намір вивести в космос 4425 аналогічних супутників по всьому світу.

Згідно з даними Unity of Concerned Scientists, зараз на земній орбіті знаходиться 1738 працюючих супутників, і близько трьох тисяч нефункціонуючих супутників. Таким чином, незабаром ми отримаємо абсолютно новий, більший, ніж будь-коли, пояс супутників на навколоземній орбіті. Єдина відмінність, – SpaceX буде розміщувати свої космічні апарати в діапазоні 1,150 - 1,275 км. над рівнем землі. Це потрібно для того, щоб забезпечити високий рівень сигналу, швидкість підключення і мінімальний рівень затримки.

Інтернет, за задумом Маска, буде доступний по всій земній кулі. Сам доступ буде безкоштовним, але користувачеві буде потрібен термінал, який буде коштувати від $100 до $300.

«4,3 млрд осіб, а це 59% населення планети, не мають доступу до інтернету, – говорив Маск про мотивацію проекту. – І близько 90% від цієї цифри припадає на країни, що розвиваються».

Безумовно, інтернет для бідних, це не тільки просвітницька місія, а й епічний за масштабами бізнес.

У статті The Wall-street Journal є прогноз, згідно з яким до 2025 року цей напрям принесе SpaceX $30 млрд. Щоб орієнтуватися в цифрах, найбільша телекомунікаційна компанія Comcast, що надає послуги високошвидкісного інтернету, в 2015 році заробила тільки $12 млрд.

Не дивлячись на заяви Ілона Маска, про те, що виручені від супутників гроші підуть на продовження роботи з переміщення людства на Марс, ідея колонізації червоної планети все ще виглядає дуже і дуже умовно.

До того ж, у разі успішного завершення проекту «космічного інтернету», в 2024-му році американському винахіднику буде вже 54 роки. Чи зможе Ілон в майбутньому залишатися надлюдиною, днями і ночами долати будь-які труднощі і постійно починати все спочатку заради фантастичної мети – залишається тільки сподіватися.

Фанати Маска, а їх після запуску Falcon Heavy точно можна рахувати мільйонами, впевнені, що він залишиться надлюдиною завжди. І Марс цілком реальний.

Але як би там не було, глобальний інтернет, доступний в будь-якій точці земної кулі, ми побачимо раніше. І його вплив на розвиток цивілізації ще належить оцінити.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X