Брюс Вілліс відпочиває. Як NASA рятує нас від астероїдів

5 червня 2018, 20:03

Пару днів тому на Африку впав астероїд. NASA знали про наближення каменю до Землі, але небезпеки в ньому не побачили. НВ розбиралася, хто і як охороняє космічний простір навколо нашої планети.

Початок літа 2018 го ознаменувався досить рідкісною подією – на території Ботсвани (що на півдні Африки) впав невеликий астероїд, розміром, приблизно, з гірський валун.

Відео дня

На щастя, космічний об'єкт так і не торкнувся поверхні Землі, а просто згорів в атмосфері, не заподіявши жодного збитку.

За пару годин до падіння, NASA виявили, що траєкторія астероїда 2018 LA передбачає зіткнення із Землею. Але оскільки діаметр каменю оцінили приблизно в два метри, вчені заздалегідь повідомили, що астероїд не несе загрози.

Космічний об'єкт помітили вчені з наглядового центру в Каталіні (Арізона), коли він ще перебував на орбіті Місяця. Вже поблизу Землі дослідники розрахували його швидкість – 17 км/с, і не могли визначити точно лише місце падіння – орієнтовно астероїд повинен був приземлитися в проміжку десь між Південною Африкою, Індійським океаном і Новою Гвінеєю.

Але, вже за кілька годин, відеозаписи і звіти про яскраву вогняну кулю в небі над Ботсваною підтвердили всі передбачення NASA. Астероїд зруйнувався через високі температури при гальмуванні в щільних шарах атмосфери о 18:44 за місцевим часом.

Співробітник Офісу планетарної оборони NASA Ліндлі Джонсон повідомив, що це був набагато менший космічний об'єкт, ніж той, який вони повинні виявляти і попереджувати.

Також, вчений говорить, що такі приклади є показовими для роботи NASA: «Ця реальна подія дозволяє протестувати наші можливості і дає деяку впевненість в тому, що наші моделі прогнозування зіткнень підходять для того, щоб реагувати на потенційний вплив більших об'єктів».

Крім цього, менеджер Центру досліджень об'єктів Землі Пол Ходас пояснив, що це був лише третій випадок в історії, коли вдалося відстежити траєкторію і високу ймовірність зіткнення астероїда задовго до самої події.

Вперше, за 19 годин до наближення до Землі, вчені виявили астероїд 2008 TC3, який також згорів над Суданом в жовтні 2008-го. Ще один астероїд – 2014 AA – був виявлений в 2014-му за кілька годин до падіння над Атлантичним океаном.

Цікаво, що набагато більший космічний об'єкт – метеорит Челябінськ – наздогнав Землю несподівано, і ніхто не зміг передбачити і застерегти людей від небезпеки. Тоді, взимку 2013-го, 17-метровий камінь вагою близько 10 тис. тонн, згорів в атмосфері над Росією і Казахстаном.

Руйнування метеорита Челябінськ викликало серію вибухових хвиль в атмосфері, потужність яких, за різними підрахунками, в рази перевищує потужність атомної бомби, скинутої на Хіросіму.

Після досягнення Землі, ударні хвилі від метеорита завдали значної шкоди, через які постраждало понад 1500 осіб.

У зв'язку з цим, НВ розбиралася, хто відстежує простір навколо Землі і як нас захищають впливів космічної сили.

Хто відповідає?

Незважаючи на те, що поки вдалося точно відстежити і передбачити лише три критичних наближення астероїдів до Землі, процес обробки такої інформації і прийняття рішень досить складний, адже кільком дослідним і державним інстанціям потрібно налагодити дуже швидку і продуктивну комунікацію.

Навіть в останньому випадку з астероїдом над Ботсваною, дані спершу були надіслані в дослідницький центр в Кембриджі (Массачусетс). Після цього, попередню інформацію щодо траєкторії польоту вчені з Кембриджу надіслали в Лабораторію реактивного руху NASA в Пасадені (Каліфорнія), де всі відомі цифри і розрахунки перевіряли. Останньою інстанцією, яка приймає рішення відповідно до отриманих даних, є штаб-квартира NASA у Вашингтоні.

І, оскільки, в майбутньому людству не вберегтися від подібних подій, удосконалення роботи Офісу планетарної оборони NASA є необхідним. Саме ця організація відповідає за виявлення, відстеження і аналіз потенційно небезпечних астероїдів і комет, що наближаються до Землі.

Як знаходять небезпечні астероїди?

Конгрес США виділив NASA гроші для запуску програми відстеження навколоземних об'єктів ще в 1998-му. Головна мета програми – знайти і попередити наближення до Землі космічних об'єктів розміром більше одного кілометра.

Відновлення 180-кілометрового кратера Чиксулуб на півострові Юкатан, фото: flashnews.bg

Космічні камені таких розмірів можуть призвести до значних руйнувань на Землі, і, навіть, знищити все живе. Тому, з часом, вчені вирішили відстежувати всі небезпечні об'єкти біля Землі, адже навіть 300 або 500-метрова брила може завдати значної шкоди.

Для відстеження навколоземних об'єктів у всьому світі люди стали використовувати як великі стаціонарні обсерваторії, так і аматорські телескопи. Дослідники можуть передати дані про свої спостереження в науковий центр Кембриджу, де вчені розрахують траєкторію польоту об'єкта, і, в разі чого, відправлять інформацію в NASA.

Крім спостереження на Землі, NASA також відстежує астероїди з космосу. Їній інфрачервоний космічний телескоп WISE знаходиться на низькій навколоземній орбіті і передає інформацію про різні космічні об'єкти на Землю.

WISE використовує інфрачервоне випромінювання для відправки і відображення сигналу, за допомогою якого можна визначити тип, розмір і швидкість об'єкта.

У NASA кажуть, що оглядові станції, які фінансуються NASA, вже знайшли 15 000 навколоземних об'єктів, що становить більш ніж 95% з відомих людям взагалі. Щороку такі обсерваторії знаходять близько 1500 астероїдів. Більшість з них згорають ще в верхніх шарах атмосфери, а ті, що побільше, – досягають Землі.

Астероїди від одного до 20 метрів в діаметрі, які наближалися до Землі з 1994-го по 2013-й, фото: NASA

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X