Аквамен відпочиває. США розробляють підводних бойових роботів

16 лютого 2019, 20:00

США і низка інших країн розробляють просунуту зброю зі штучним інтелектом. На черзі - бойові кораблі і підводні човни.

Кілька тижнів тому НВ писало про те, що військово-морські сили (ВМС) США готують роботизовані кораблі. Судна-дрони повинні будуть служити в береговій охороні, гарантувати безпеку в територіальних водах США і "брати участь у розподілених морських операціях для відбиття морських атак Росії і Китаю".

Відео дня

Американські військові планують замовити чотири автономні кораблі і розвивати повністю безпілотні технології, які дадуть можливість людям контролювати бойові дії в морі на відстані.

Озброєння нового типу не змусить себе чекати, оскільки днями Пентагон (штаб-квартира Міністерства оборони США) оголосив про контракт ВМС з інженерним гігантом Boeing. Виробник авіаційної і космічної техніки готуватиме для держави чотири великі безпілотні підводні човни Orca.

Як передає видання The Drive, ВМС і Boeing уклали контракт на $43 млн. Свій варіант підводного човна пропонувала і компанія Lockheed Martin, але влада вибрала їхніх конкурентів.

Деталі майбутнього дрона-субмарини поки що невідомі, але, ймовірно, Orca стане наступним поколінням безпілотника Echo Voyager. Відкритий пропелер зі старої версії субмарини планують замінити на закритий двигун, що має поліпшити її продуктивність і скритність.

Параметри, найімовірніше, залишаться, як і у дизельно-електричного Echo Voyager, який міг розігнатися під водою до 14,5 км/год і опускатися на глибину майже до 3,5 км. У Boeing заявляли, що заправлений паливом під зав'язку, цей апарат має запас ходу більш ніж в 12 тис. км, а тільки електричні батареї можуть відвезти його не більше ніж на 240 км. Після цього дрону потрібно буде піднятися на поверхню.

45-тонний Echo Voyager також укомплектований спеціальними локаторами, які дають змогу йому обходити перешкоди і пересуватися автономно.

The Drive пише, що вдосконалений дрон Orca повинен буде займатися мінуванням і розмінуванням морського простору, а в майбутньому - протистояти ворожим підводним і надводним суднам.

ВМС США вже використовують невеликі безпілотні субмарини для пошуку мін, щоб не наражати на ризик кораблі з людьми на борту. Військові вважають, що, незважаючи на свої розміри, Orca буде пробиратися у важкодоступні місця, де звичайним підводним човнам дуже складно маневрувати, а також зможе набагато швидше знаходити міни та встановлювати їх за тисячі кілометрів, на території потенційного ворога.

Не виключено, що просунутий безпілотник буде здатний атакувати об'єкти не тільки у воді, але і на суші. Boeing має підготувати чотири підводні човни Orca вже до 2022-го.

Правда, далеко не всі виступають за впровадження роботизованих технологій у зброю. Британська корпорація BBC повідомляє, що приблизно 89 громадських організацій з 50 різних країн заснували "Кампанію із зупинки роботів-убивць".

Правозахисники виступають проти розвитку штучного інтелекту і просунутих систем таким чином, щоб вони могли завдавати шкоди або вбивати, без втручання людей.

Райан Гарієпі, технічний директор компанії Clearpath Robotics, яка розробляє автономні системи, розповів виданню BBC, що він підтримує заборону на використання бойових дронів, оскільки вони можуть дати збій у найбільш непередбачуваний спосіб.

"Автономна система не може приймати рішення вбивати або не вбивати. Де-факто рішення було прийнято за тисячі миль від розробників, програмістів і вчених, які не мають уявлення про ситуацію, в яку вони відправили зброю", - говорить Гарієпі.

Нагадаємо, влітку 2018-го в Google розгорівся скандал через так званий проект Мейвен. Каліфорнійська корпорація допомагала Пентагону створювати бойові дрони за допомогою технології TensorFlow, яка автоматично визначала, де розташовуються живі і неживі об'єкти.

The daily dot
Фото: The daily dot

Після добровільного відходу з компанії деяких співробітників, приблизно 4000 представників Google відправили петицію генеральному директору з проханням негайно зупинити співпрацю з військовим проектом, і опублікувати положення, що компанія не братиме участі в розробленні зброї.

Розробники вважали, що такі тонкі і складні завдання мають виконувати люди, а не комп'ютер, і Google взагалі не має бути залучений у будь-яку військову роботу.

CEO Google Сандарам Пічаї ніби виконав вимоги своїх підопічних, але до публікації додав, що компанія все одно співпрацюватиме з владою і армією у сферах кіберзахисту, випробувань, набору в армію, обслуговуванні військовослужбовців і рятувально-пошукових операціях.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X