Той, що біжить по лезу. Все, що потрібно знати про проект Ілона Маска з всесвітньої кіборгізації

29 березня 2017, 20:02
Ілона Маска турбує недосконалість світу взагалі, і непристосованість людини до змін навколишнього середовища зокрема. Маск переконаний, що епоха роботів змусить людей стати кіборгами

Ні, мова поки що не йде про втілення пророцтва Філіпа Діка про реплікантів або будь-якого іншого з безлічі фантастичних пророцтв про кіборгів.

Маск хоче, щоб люди залишалися конкурентноспроможними в епоху штучного інтелекту (ШІ). І хоче зробити так, щоб у людей з'явилася можливість за бажанням імплантувати в мозок електроди, які дозволяли б завантажувати думки і спогади. Більше того, він вже приступив до створення компанії, яка зробить цю мрію реальністю.

Відео дня

Судячи з того, як багато часу Маск в останні роки приділяв темі ШІ, нова компанія Neuralink була задумана не вчора. І вона обіцяє стати третім великим проектом Маска після компанії Tesla, яка має намір перевести Землю на сонячну електроенергію, і SpaceX, яка почне колонізацію Марса.

Neuralink планує створити рішення, які об'єднають людей і машини за допомогою технології, яка отримала назву «нейронне мереживо».

НВ зібрало інформацію про Neuralink і плани Маска, а також поцікавилося, як цю ініціативу зустріли експерти і науковий світ.

Маск принадлежит к числу тех, кто опасается эры умных роботов
Маск принадлежит к числу тех, кто опасается эры умных роботов Фото:

Що це за компанія Neuralink?

Компанія Neuralink була без зайвого шуму і пилу заснована в липні 2016 року в Каліфорнії. В її статуті записано, що основним напрямом її діяльності будуть дослідження в медичній сфері.

Тож Маск не дарма натякав у своїх численних виступах в 2015-2016 рр. на те, що «ми скоро побачимо тісне злиття біологічного і цифрового інтелекту». Він потихеньку готувався до здійснення рішучих кроків у цьому напрямку.

«Мені буде важко приділяти увагу цим проектом, - написав Маск у своєму Twitter. - Але доведеться робити це, оскільки екзистенційний ризик дуже великий».

Чим саме буде займатися Neuralink?

Для початку Neuralink буде займатися безпосередньо дослідженнями. Зокрема, буде досліджуватися можливість застосування технології «мережива» для лікування депресії, хвороби Паркінсона тощо.

Про завантаження думок мова поки не йде.

Тим не менш, журналісти вже з'ясували, що Neuralink взяв на роботу Ванессу Толоса, інженера, який спеціалізується на гнучких електродах, а також експертів з мозкових імплантів. Серед них — Тімоті Гарднер, професор Бостонського університету, який прославився дослідженням, під час якого ставив мозкові імпланти птахам, щоб зрозуміти, як вони співають.

Що таке нейронні мережива?

Це супертонкий, схожий на мережу, матеріал, який може бути імплантований у людський череп.

«Мережива» будуть являти собою набір електродів, який може відстежувати стан мозку, його активність. А також впливати на його роботу. Можливо, навіть забезпечувати лікування пошкоджених клітин. Перші експерименти з мишами вже проводяться.

Фактично, це і є інструмент, за допомогою якого Маск сподівається завантажувати думки в людський мозок або завантажувати їх звідти. З мишами це вже виходить. Принаймні, цьому є вагомі докази.

По мнению Маска, люди уступают роботам в скорости обмена информацией и это сулит большую опасность / Flickr via Ritch79
По мнению Маска, люди уступают роботам в скорости обмена информацией и это сулит большую опасность / Flickr via Ritch79 Фото:

А як це працює?

Мережа буде знаходитись всередині голки. Коли голка буде поміщена в череп людини, відбудеться ін'єкція і мережа розгорнеться всередині мозку. Довжина такої голки складає всього 1 мм Завдяки цьому не потрібен розтин черепа для імплантації.

Сама мережа зроблена з металу і пластику. Поки не зовсім ясно, яким чином, але мережа сама знаходить в мозку потрібні нейрони і підключається до них. Зв'язок з мозком здійснюється за допомогою електричної активності.

З часом «мереживо» стане частиною мозку. І дозволить мозку безпосередньо спілкуватися з пристроями зовні. Наприклад, транслювати свої думки у вигляді тексту на комп'ютер.

Навіщо все це Маску?

Маск неодноразово заявляв, що побоюється штучного інтелекту.

Він закликав лідерів Кремнієвої долини не поспішати з розвитком ШІ, доти доки не буде єдиної думки про те, чим загрожує появі розумних машин для майбутнього людства.

Основні побоювання Маска пов'язані з тим, що роботи можуть рано чи пізно перевершити людину за інтелектуальним здібностям. Потрібно спробувати відповідати машинам, інакше людство програє, впевнений Маск.

Він вважає, що фундаментальна різниця між комп'ютерами і людьми в тому, з якою швидкістю вони можуть спілкуватися. Люди здатні сприймати величезну кількість інформації візуально і на слух, але не можуть миттєво ділитися своїми думками з іншими людьми.

Швидкість, з якою людина може надрукувати текст, це «до смішного повільно», переконаний Маск.

Як зустріли задум Маска?

Як і всі ініціативи Маска, ця була зустрінута армією його шанувальників з великим ентузіазмом. У соцмережах.

З певної точки зору, ідея Маска являє собою варіацію на тему «не можеш перемогти, приєднуйся», упевнений оглядач Mashable Колін Дайледа.

За словами Брайана Джонсона, засновника стартапу Kernel, який також досліджує можливості мозкових імплантів, на поточний момент можливо читання сигналів мозку, які дозволяють працювати з хворобою Паркінсона, анорексією, ожирінням. Однак, до того, щоб читати думки, поки ще далеко.

«Більшість здорових людей відчувають дискомфорт при думці, що в їх череп щось вставлять, якщо в цьому немає гострої медичної необхідності», - вважає нейробіолог з університету Торонто Блейк Річардс.

Маск оптимістично вважає, що перші робочі зразки інтерфейсу можуть бути готові вже протягом найближчих п'яти років, відзначає оглядач Engadget Ендрю Дальтон. Але, на його думку, до можливості підключення ШІ до людського мозку пройде набагато більше часу.

Як і в більшості інших своїх починань Маск тут не «відкриває Америку», констатує Ліат Кларк, оглядач Wired. Він береться за напрям, розвитком якого вже займаються інші, але робить це у своєму власному унікальному бізнес-стилі. Завдяки цьому підходу напрям починає здаватися більш реалістичним, ніж коли-небудь, підсумовує вона.

На думку Всеволода Рубцова, українського експерта в галузі кібернетики і штучного інтелекту, проект Маска — можливо найбільш раціональна думка про те, яким повинно стати людство завтра.

«Прогрес неможливо зупинити, і ідея симбіозу між штучним інтелектом і людьми може стати відправною точкою в нову епоху розвитку людства, - вважає Рубцов. - Незважаючи на всю складність проекту, ініціатива Маска підстьобне великих гравців ринку інвестувати в такі ідеї, що може дати людям реальні переваги перед епохою розумних, супершвидких машин».

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X