Стукни в аську. Чому легендарний месенджер ICQ відправився на звалище історії

16 листопада 2016, 20:02
Сьогодні, 16 листопада, виповнюється 20 років з моменту появи сервісу, без якого неможливо уявити історію інтернету. Як і чому месенджер, який колись був стандартом, втратив популярність

В еру найгострішої конкуренції між мессенджерами сама думка про те, що колись була всього одна така програма і вона повністю домінувала у інтернеті, може видатися смішною.

Відео дня

Сьогодні стало абсолютною нормою мати на своєму смартфоні одночасно WhatsApp, Skype і Viber, Facebook Messenger, Telegram, Hangouts. Різні люди обирають різні месенджери, і для того, щоб підтримувати зв'язок з великим колом спілкування доводиться користуватися відразу декількома сервісами.

Колись достатньо було лише одного.

Програма ICQ, знаменита "аська", довгі роки була основним засобом комунікації в інтернеті, не рахуючи, зрозуміло класичної електронної пошти.

ICQ 1999 год
ICQ 1999 год Фото:

Саме з ICQ почався розвиток напряму програм для миттєвого обміну повідомленнями. Але вийшло так, що в епоху розквіту цих додатків, яка почалася з моменту розповсюдження смартфонів, сама ICQ вже опинилася в тіні конкурентів. І зараз виросло ціле покоління користувачів, які взагалі не знають, що означають букви ICQ.

Шукаю тебе

Все почалося в 1996 році в Ізраїлі. Група студентів-програмістів з компанії Mirabilis розробила додаток для обміну повідомленнями. Його ключовими характеристиками були безкоштовність, відкритий вихідний код, ідентифікація користувачів за унікальним індивідуальним номером (UIN)... і весела назва I seek you (Я шукаю тебе), яка скорочено писалася як ICQ.

Різні програми для спілкування в мережі існували і до цього. Але саме ICQ заклав основи сучасного інтернет-месседжинга, запропонувавши концепцію централізованого сервісу, за допомогою якого користувачі могли безпосередньо спілкуватися.

Навколо додатка відразу піднявся шум, а його популярність стала рости як сніговий ком.

У 1998 році молодий сервіс був придбаний американським телекомунікаційним гігантом AOL за нечувані на ті часи гроші - $287 млн.

Пік популярності ICQ припав на 2001 рік, коли в сервісі зареєструвалося більше 100 млн. осіб.

У цьому ж році ICQ отримала найбільш значне оновлення з моменту своєї появи - зберігання списку контактів на сервері. Це дозволяло використовувати один і той ж UIN на різних комп'ютерах. До того, користувачі мали по кілька UIN (для робочого комп'ютера, для домашнього і т. д.).

ICQ 2007 год
ICQ 2007 год Фото:

У 2002 році AOL отримала патент на технологію, яка лежить в основі ICQ. І версія програми, випущена в 2002, була останньою, в якій не було реклами. Менеджмент AOL розглядав найпопулярніший в інтернеті засіб спілкування як потенційну дійну корову.

І розрахунок виправдався.

Починаючи з версії ICQ 2003 додаток показував користувачам рекламу. І впродовж кількох років ICQ залишалася одним з найбільш прибуткових підрозділів AOL.

Початок занепаду

Компанія активно нарощувала оберти. У 2005 році з'явився пакет Xtraz, який додав в ICQ ігри. Для користувачів слабких комп'ютерів була випущена версія ICQ Lite. Також з'явилися "скіни", які дозволяли змінювати зовнішній вигляд програми.

У 2007 році з'явилася 6-а версія ICQ, а разом з нею і перші глобальні проблеми сервісу. AOL спробувала насильно пересадити користувачів попередніх версій на нову. Метод був обраний досить простий - в один прекрасний день старі версії були просто відключені від мережі.

Це викликало гнів багатьох користувачів, оскільки 6-а версія хоч і мала низку переваг, дещо поступалася 5-й. Наприклад, з неї чомусь прибрали можливість одночасної відправки співрозмовнику декількох файлів.

Skype также внес свой вклад в закат ICQ

Skype также внес свой вклад в закат ICQ Фото:

Більше того, з 2008 року AOL почала запеклу боротьбу проти сторонніх додатків, які використовували протокол ICQ, наприклад, Pidgin і QIP. Ці та інші програми, написані сторонніми компаніями і ентузіастами, часто перевершували офіційний додаток ICQ за функціоналом, а також не показували рекламу. Тобто позбавляли AOL частини прибутку.

Власне, цi роки історії ICQ пройшли якраз під знаком цієї боротьби. Раз на декілька місяців користувачі прокидалися вранці і дізнавалися, що їх улюблений Pidgin знову не працює, тому що AOL змінила протокол. Був потрібен якийсь час, щоб розробники альтернативних клієнтів випустили оновлені версії, які знову вдало маскувалися під офіційну версію.

Ще однією знаковою рисою ICQ кінця 2000-х стали часті проблеми зі зв'язком. Бували випадки, коли сервери "лежали" по кілька годин на день, залишаючи мільйони користувачів без зв'язку.

Поява конкурентів

На цьому тлі ICQ почала втрачати популярність. Історія розвитку інтернет-месенджерів могла б зайняти не один том, тому обмежимося тільки кількома пунктами.

У другій половині 2000-х новими фаворитами користувачів стали Skype і Google Talk.

Skype спочатку здавався революцією, оскільки пропонував майже безкоштовні відеодзвінки в будь-яку точку планети. Функція чату була другорядною для Skype, але з чистою совістю могла продублювати основну функцію ICQ.

Перевагою Google Talk була інтеграція в поштовий сервіс Gmail, який на той час став одним з найпопулярніших в інтернеті.

Інші конкуруючі сервіси, наприклад, Yahoo Messenger, хоч і не пропонували ніяких революційних рішень, вигідно відрізнялися від ICQ стабільністю роботи.

ICQ залишалася популярною лише в деяких країнах Східної Європи і на території колишнього СРСР, де "аська" стала невід'ємною частиною інтернет-культури.

Современная "аська" продукт неплохой, но пользовательская база в разы меньше, чем у ведущих конкурентов
Современная "аська" продукт неплохой, но пользовательская база в разы меньше, чем у ведущих конкурентов Фото:

У 2010 році AOL продала ICQ російській компанії Digital Sky Technologies, яка належить мільярдерові Алішеру Усманову, за $187 млн (незабаром ця компанія була перейменована в Mail.Ru Group).

Хід був логічним і цілком виправданим. Вичавити хоч щось із легендарного месенджера можна було лише на тому ринку, де він все ще залишався популярним.

Відхід у тінь

Остаточно засунули ICQ на задвірки інтернету месенджери нового зразка, створені для мобільних пристроїв. В епоху тотального поширення смартфонів і мобільного інтернету, сервіс, розрахований на використання на декстопах, став просто бронтозавром.

Первістком серед месенджерів нового зразка був WhatsApp. Його відмінною рисою стало використання номера телефону в якості ідентифікатора. За зручністю використання і швидкістю роботи WhatsApp перевершував конкурентів, і швидко став де-факто новим стандартом в комунікаціях.

"Перегони озброєнь" на ринку месенджерів розгорілася з новою силою. Skype (до того часу вже належав Microsoft) обзавівся мобільною версією. З'явився власний мессенджер у найбільшої соціальної мережі Facebook. У Росії був розроблений просунутий аналог WhatsApp під назвою Telegram.

Не можна сказати, що в Mail.Ru сиділи без діла.

Стара добра "аська" обзавелася мобільним клієнтом. У 2014 році в нього додали функцію відеодзвінків, як UIN стало можливо використовувати номер телефону.

На хвилі загальної стурбованості питаннями приватності, ICQ слідом за іншими месенджерами отримала шифрування даних. Причому, в компанії заявили, що їх протокол шифрує не лише листування, але і відеодзвінки.

У 2016 році в ICQ з'явився вбудований редактор, який подібно до популярного сервісу Prism, використовує нейронні мережі, щоб аналізувати зображення і застосовувати до нього найбільш відповідний фільтр. Причому, фільтри можуть бути застосовані і до зображення в відеодзвінках.

Однак, все це вже не має принципового значення. Сервіс, який колись був легендарним, користується вкрай малим попитом. За різними оцінками кількість користувачів ICQ сьогодні не перевищує 7-10 млн. Це в десятки разів менше, ніж у інших популярних сьогодні месенджерів.

Легендарну "аську" згубили жадібність до рекламних прибутків і небажання йти в ногу з часом.

Сьогоднішня ICQ - непоганий продукт, але це вже не має значення, оскільки він запізнився на ринок на кілька років. IT-індустрія, як відомо, не пробачає зволікання.

Читайте також: Темні справи. Голландський фізик запропонував теорію, яка перевертає уявлення про Всесвіт

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X