Робін Гуд XXI століття. Американські журналісти розсекретили особу творця криптовалюти Bitcoin

10 грудня 2015, 11:14
Під легендарним псевдонімом Сатоші Накамото ховається 44-річний австралійський мільйонер Крейг Райт, стверджують журналісти авторитетного видання Wired

Сатоші Накамото вже кілька разів висували на Нобелівську премію з економіки. І він по праву може претендувати на неї, як людина, яка зробила революцію у світовій фінансовій системі.

Відео дня

Створена ним цифрова валюта біткоін існує у віртуальній мережі, яка не має центральних серверів, всі транзакції відбуваються безпосередньо між користувачами і захищені потужними алгоритмами шифрування. Іншими словами, у влади немає способу простежити хто, кому, скільки і за що заплатив.

У чарівному світі Bitcoin ані інфляції, ані Центрального банку або Федерального резерву, який може змінити облікову ставку, немає жодних факторів, що впливають на систему, крім попиту та пропозиції.

Крейг Райт - настоящий отец Bitcoin
Крейг Райт - настоящий отец Bitcoin Фото:

Bitcoin став настільки популярним, що його почали забороняти у деяких країнах.

Але до цього Накамото не мав жодного шансу на здобуття Нобелівської премії, оскільки Нобелівський комітет вимагав встановлення його справжньої особи.

Тепер, завдяки розслідуванню Wired його шанси істотно зросли.

Справжній детектив

Журналіст Wired Енді Грінберг пішов австралійським слідом після наведення від американського експерта з комп'ютерної безпеки Гверна Бранвена.

У листопаді 2015 року Бранвен роздобув і передав Wired приватне листування, що вказує на зв'язок між таємничим творцем Bitcoin і австралійським бізнесменом Крейгом Райтом.

Райт, відомий як засновник компанії Cloudcroft, що займається розробкою суперкомп'ютерів, писав про створення криптовалюти ще в 2008 році, незадовго до того, як Накамото оголосив про неї на весь світ.

Він користувався поштовою скринькою на сервісі vistomail.com з логіном, який лише на одну літеру відрізнявся від логіна, яким пізніше скористався Накамото.

Крім того, Райт володіє статком у біткоінах, який оцінюється приблизно в $500 млн — приблизно стільки ж, за підрахунками експертів, заробив на даний момент Накамото, вказує Бранвен.

Приватна переписка Райта містить і інші «докази». Зокрема, у 2013 році, коли американські журналісти оголосили, що загадковий японець знайдений в США і його прізвище справді Накамото, правда, ім'я не Сатоші, а Доріан, Райт в люті писав одному зі своїх друзів: «Я не з клятих США і моє ім'я не Доріан!».

В його листуванні з юристами в 2014 році з приводу претензій від австралійських властей з приводу несплати податків Райт безпосередньо вказує на те, що керував Bitcoin з 2009 року.

Журналісти Wired спробували зв'язатися з Райтом перед публікацією. Відповідь на їх лист з перерахуванням «доказів» і запитанням, чи правда, що Райт є Накамото, австралієць відповів ухильно: «Ви і справді дещо знаєте. Більше, ніж слід було б». Але потім Райт перестав відповідати на листи.

Всього через кілька годин після публікації Wired в будинок Райта в Сіднеї прибула поліція.

Биткоин постепенно перемещается в реальный мир, в Сингапуре уже появились первые банкоматы
Биткоин постепенно перемещается в реальный мир, в Сингапуре уже появились первые банкоматы Фото:

Репортери, також приїхали до будинку бізнесмена, бачили, як поліцейські увірвалися в будинок, не знайшли нікого всередині і взялися за обшук. Їм вдалося раніше поліції зв'язатися з власником будинку Гаррі Хайресом, у якого Райт з сім'єю орендував житло з 2012 року. Хайрес повідомив, що Райт з'їхав буквально пару днів назад, сказавши, що має намір переїхати в Лондон.

Його місцезнаходження на даний момент невідомо.

Цифровий Робін Гуд

Ім'я Сатоші Накамото не дає спокою журналістам вже 7 років. Саме так назвала себе людина, що придумала алгоритм найпопулярнішої в світі криптографічної валюти Bitcoin. Роками це ім'я не давало спокою журналістам і ентузіастам Bitcoin.

Батько Bitcoin опублікував один єдиний документ у форматі PDF восени 2008 року, у ньому були викладені основні принципи функціонування розподіленої обчислювальної мережі, яка лягла в основу криптовалюти. На початку 2009 року він запустив роботу мережі і випустив першу версію програми біткоін-гаманця. Також він став володарем перших великих статків в біткоінах — він оцінюється приблизно в $500.

Відтоді, як Накамото зник із горизонту і став чи не найпереслідуванішою в світі людиною. Особливо, після того, як американським військовим вдалося в травні 2011 року знищити терориста №1 Усаму бін Ладена.

Звичайно, Накамото ніхто ще не називав терористом, але його винахід загрожує перевернути світову фінансову систему з ніг на голову, позбавляючи традиційну владу — уряди і банки — контролю над особистими фінансами пересічних громадян.

Враховуючи галас навколо Bitcoin і вельми серйозні дії, до яких вдаються уряди деяких країн для того, щоб заборонити криптовалюти, пошуки загадкового японця стають дедалі актуальнішими.

В те, що він є японцем вже мало хто вірить. Власне, людини на ім'я Сатоші Накамото не існує. Це псевдонім, який був придуманий для реєстрації на форумах по криптографії, які були потрібні для поширення перших відомостей про Bitcoin і перших версій програмного забезпечення.

У своєму профілі користувача цей чоловік вказав, що його звуть Сатоші Накамото, вік 37 років, а як місця проживання назвав Японію.

Сумніви в достовірності цих відомостей виникли у найперших дослідників феномену Bitcoin. По-перше, їм не вдалося знайти в Японії людини з таким ім'ям. По-друге, цей загадковий чоловік писав англійською як носій мови, а документації по криптовалюті на нього, теоретично, рідною — японською мовою, не існувало. По-третє, саме ім'я Сатоші Накамото поставало в іншому світлі при перекладі з японської на англійську.

Японське слово Сатоші означає «розсудливість». А прізвище Накамото насправді розкладається на два слова — naka (всередині) і moto (основа, організація, структура).

Іншими словами, все вказувало на те, що це просто псевдонім.

Раньше журналисты считали основателем Bitcoin японца Дориана Сакамото, но он отказывался это признать

Раньше журналисты считали основателем Bitcoin японца Дориана Сакамото, но он отказывался это признать Фото:

З тих пір, в ролі «Накамото» побували багато відомих осіб, включаючи відомих американських математиків і криптографів. Один час, журналісти підозрювали, що ніякого Накамото взагалі не було, а батьком Bitcoin є засновник і власник найбільшого торгової площадки Bitcoin Гевін Андресен.

Тим часом, Bitcoin набрав популярність, набув послідовників (litecoin та ін.) і поступово перетворився з гіківськой іграшки на силу, якої стали побоюватися влади багатьох країн. Справа в тому, що децентралізована валюта не піддається ніякому фіскального контролю, а моніторинг за операціями, які відбуваються безпосередньо між гаманцями користувачів, неможливий.

Це робить криптовалюту дуже популярним засобом для тіньових фінансових оборудок. Так, розплачуватися біткоінами незаконно в Росії, Китаї та ще понад десятка країн світу.

Багато країн ще не визначилися у своєму ставленні до біткоіну та інших криптовалют. Найчастіше питання викликає не сама робота системи, а бажання влади змусити «майнер» платити податки з зароблених у віртуальному світі коштів.

Саме прагненням прояснити ситуацію з податками і пояснюється рейд австралійської поліції в будинок Райт в Сіднеї вранці 9 грудня 2015 року, відразу після скандальної публікації Wired.

Рік тому міністерство фінансів Австралії ухвалило, що особа, який отримала вигоду з покупки або продажу біткоінів, повинна заплатити податки.

В Україні використання біткоінів цілком легально, незважаючи на деякі спроби Нацбанку «не рекомендувати» цифрову валюту.

Українські користувачі можуть розплачуватися біткоінами в деяких торгових точках. Також придбати біткоіни можна через онлайн-сервіси, за допомогою карт українських банків.

Щодо того, чи повинні українці якось декларувати вигоду, отриману від використання криптовалют, офіційної позиції в української влади поки немає.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X