«Ми повинні вірити, що в Україні може статися щось велике» – Бурак Ерсой

23 грудня 2016, 15:00
Новини компаній
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Україна дуже запізнилася з впровадженням нових стандартів зв'язку третього і четвертого покоління. Тому вона з усіх сил прагне скоротити відставання від технологічно розвинених країн. Вже в 2017 році має відбутися тендер з продажу частот для впровадження стандарту 4G, або LTE

Проблема в тому, що в інших країнах його вважають вже вчорашнім днем. Враховуючи незначну різницю між стандарами 3G та 4G, після того, як LTE-мережі запрацюють в Україні, користувачі, швидше за все, не відчують різницю з тим, що вони вже сьогодні отримують в мережах третього покоління.

Якщо запускати LTE в найкоротші терміни, то можна просто викинути гроші на вітер, так і не скоротивши відставання від країн – технологічних лідерів.

Є й інший шлях, який дозволить зробити технологічний стрибок в Україні. Про те, що для цього необхідно, нам розповів Головний виконавчий директор lifecell Бурак Ерсой.

– Минуло вже більше року, як в Україні з'явився стандарт 3G. До яких змін це призвело?

– Коли говорять про 3G, то передусім, мають на увазі широкосмуговий доступ до мережі інтернет. Але він був в Україні і раніше – я маю на увазі послугу фіксованого широкосмугового доступу. Крім того, новий стандарт був не таким вже і новим. Коли він впроваджувався, в експертному телеком-співтоваристві вже обговорювалася технологія 5G.

Але треба було з чогось починати. І ми бачимо, на прикладі нашої компанії, що мобільний широкосмуговий доступ призвів до вибухового зростання споживання інтернет-трафіку звичайними людьми. Причому обсяг передачі даних в Україні зростає набагато швидше, ніж це було в інших країнах, коли там з'явилася така послуга. Напевно, це пояснюється затримкою з впровадженням стандарту і тим, що люди вже звикли до швидкісного інтернету вдома.

В нашій мережі споживання мобільного трафіку в третьому кварталі зросло, порівняно з аналогічним періодом минулого року, практично в три рази, до 11,3 терабайт. А денне споживання – до 130 терабайт.

– Для чого люди найчастіше використовують мобільний інтернет?

– Дослідження, які існують на даний момент, показують, що абоненти використовують дата-трафік, насамперед, для соціалізації. Ви ж бачите, як люди їдуть в міському транспорті і фактично не спілкуються з тими, хто знаходиться поруч з ними. Вони самі по собі, більшість – в навушниках, що відокремлюють їх від навколишнього світу. У той же час, вони активні в іншому, віртуальному, світі, спілкуються в соціальних мережах з безліччю друзів на відстані, перевіряють електронну пошту, постять фотографії, збирають лайки. Як сказав відомий американський діяч культури Енді Уорхол, кожен хоче хоча б на п'ятнадцять хвилин побути знаменитістю.

Що стосується обсягу споживання, то левова частка дата-трафіку використовується для передачі відео.

– Все, про що ви говорите – це звичайні технології, якими нікого не здивуєш. А які технології можуть з'явитися в найближчому майбутньому?

– Що стосується доступу до інтернету, то тут все очевидно. Стандарт 4G вже відживає свої останні дні, адже він з'явився ще в 2008 році. Наша компанія, звичайно ж, готова його впроваджувати. Але виникає питання, а наскільки це розумно. Зараз наша материнська компанія Turkcell уклала меморандум про взаєморозуміння з найбільшими світовими вендорами, Ericsson і Huawei, про закупівлю обладнання, необхідного для впровадження 5G. Навіщо Україні плентатися в хвості і чому б їй не стати піонером по запуску 5G? Замість того, щоб намагатися сісти в останній вагон і впроваджувати застарілу технологію, давайте підготуємося впровадження 5G. Організуємо тендери, здійснимо перерозподіл частот і будемо першопрохідцями. Ми повинні вірити, що в Україні може статися щось велике.

– Ви підписали меморандум в Туреччині, а в Україні що потрібно зробити?

– Ми підписали декларації з цими вендорами і в Україні. Ми хочемо провести спільне дослідження, щоб зрозуміти, що необхідно для розвитку цієї технології тут. Наприклад, спробуємо впровадити 5G в одному з регіонів країни. Подивимося, що з цього вийде.

– А ви з владою України це вже обговорювали?

– Так, ми вирішили підписати декларацію в Україні після діалогу з владою. Головне, що я хочу сказати: ми готові до будь-якого варіанту розвитку подій, але для початку пропонуємо розширити покриття мобільного інтернету на всю країну, щоб дати кожному жителю рівні можливості.

Ще 10-15 років тому, для того щоб скористатися бібліотеками відомих у світі університетів, наприклад Гарварду, треба було туди приїжджати. А зараз книгу можна читати з будь-якої точки земної кулі.

– Вибачте, але поки я не можу скористатися цією можливістю в 70 кілометрах від Києва. Я там навіть електронну пошту з важкістю перевіряю.

– В цьому і полягає суть нашої пропозиції. Замість того, щоб все ускладнювати і впроваджувати ще один стандарт, давайте попрацюємо над розширенням існуючого стандарту. Зараз він охоплює найбільш густонаселені регіони. Давайте поширимо його на всю територію країни. Адже якщо ми почнемо впроваджувати 4G, то знову будемо змушені спочатку покрити великі міста, густонаселені країни. А в 100 км від обласних центрів покриття як не було, так і не буде. А в цей час у всьому світі вже буде активно впроваджуватися технологія 5G.

– Але ж раніше Президент Петро Порошенко доручив провести тендер з продажу частот для 4G до кінця 2017 року. А зараз ми говоримо про зміну плану.

– Насправді ні, план той же. Давайте проведемо тендер, вирішимо питання частот. Зрештою, це також необхідно для 5G, як і для 4G. Але в той же час, давайте не поспішати з закупівлею обладнання для 4G стандарту. Краще вже інвестувати в наступне покоління. Зараз саме час.

5G стандарт вперше буде запущений в 2018 році на зимових Олімпійських іграх у Південній Кореї. До 2019 року, швидше за все, вже будуть написані всі необхідні протоколи. І в 2020 році планується перший комерційний запуск 5G під час Олімпійських ігор в Токіо. Після цього стандарт почне поширюватися по всій земній кулі. І в Україні його можна впровадити в 2020-2021 році. Чекати залишилося зовсім недовго.

Потрібно пам'ятати і про те, що різниця між стандартами четвертого і третього покоління невелика. Коли цей стандарт вперше з'явився в США, один із засновників Apple Стівен Возняк говорив нашому колишньому генеральному директору, що швидкість передачі даних 4G в його рідному місті була нижче, ніж 3G в Стамбулі. Тобто різниця між ці поколіннями не настільки істотна, щоб це відчули користувачі.

– А що вони відчують, коли з'явиться 5G?

– Виходячи з того, що було представлено на всесвітніх мобільних конгресах в Барселоні, Лас Вегасі, цей стандарт змінить інфраструктуру наших міст, наш спосіб життя і навколишні технології до інтернету будуть підключені автомобілі і навіть міста.

Впровадження 5G дозволить значно зменшити запізнювання сигналу. Для того щоб досягти необхідного рівня безпеки для безпілотних автомобілів, необхідно, щоб запізнювання було набагато менше мілісекунди. Це дасть можливість створити сервіси абсолютно нового типу.

Уявіть собі, що хірурги зможуть оперувати за допомогою роботизованих маніпуляторів, керуючи ними з міста за сотні кілометрів від того місця, де знаходиться пацієнт. На жаль, у світі тривають війни, а лікарів не вистачає, і доставити їх до місця бойових дій не завжди можливо. Такий підхід допоможе врятувати життя.

Поява нової технології, необхідного обладнання та програмного забезпечення дозволить повністю змінити підходи до вирішення багатьох завдань.

Зараз покриття мобільних мереж обмежене швидкісними можливостями існуючих стандартів. З впровадженням п'ятого покоління географія передачі даних значно розшириться. Уявіть собі, що медичні і пожежні служби зможуть спостерігати за безпекою у віддалених куточках країни за допомогою дронів, які будуть передавати дані з дуже великою швидкістю і з запізненням сигналу менше мілісекунди.

Зараз продукти, які розвиваються завдяки існуючим стандартам, дуже індивідуальні. Наступне покоління, яке, можливо, навіть не будуть називати 5G, дозволить надавати послуги на рівні держави.

– А що думають з цього приводу ваші конкуренти?

– Можливо, в деталях вони бачать ситуацію трохи інакше, але, якщо чесно, судячи з формальних бесід, наші підходи в цілому істотно не відрізняються.

Чи існують оцінки того, як впровадження 5G змінить економіку?

За деякими оцінками, завдяки цій технології, бізнес передачі даних в світі до 2025 року виросте на трильйони доларів. Але найголовніше в тому, що це змінить звичні підходи до вирішення існуючих проблем.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X