Жах для ЦРУ. Вчені створили прототип квантового інтернету, у якому неможливі прослуховування та стеження

3 лютого 2016, 11:30
Дослідники з Стенфордського університету впритул наблизилися до створення мережевого протоколу передачі даних за допомогою фотонів. Розробка дозволяє говорити про швидке створення квантового інтернету, сама структура якого виключає можливість перехоплення даних і стеження за користувачами

Гіки та ті, хто стежить за футурологічними новинами, давно знають про експериментальні розробки в галузі створення квантових комп'ютерів. Їх ведуть багато вчених по всьому світу, обіцяючи створити обчислювальні пристрої з високою швидкодією, що не потребують охолодження.

Відео дня

Але термін "квантовий інтернет" поки звучить чудернацько. Досі можливість використання квантової механіки для передачі даних в мережі розглядалася тільки теоретично.

На цьому тлі заява групи розробників з Стенфорда про те, що вони на крок наблизилися до створення квантового інтернету, прозвучала як грім серед ясного неба.

Бывший сотрудник АНБ Эдвард Сноуден утверждает, что тотальная слежка в интернете возможна благодаря несовершенству технологий и лояльности производителей "железа" к спецслужбам

Бывший сотрудник АНБ Эдвард Сноуден утверждает, что тотальная слежка в интернете возможна благодаря несовершенству технологий и лояльности производителей "железа" к спецслужбам Фото:

Головною перевагою такого типу з'єднання є висока стійкість проти злому і неможливість "прослушки".

Настільки безпечну мережу неможливо створити традиційними способами, хоча б з тієї простої причини, що як тільки хтось доторкнеться до вашої інформації в квантовій мережі, ви відразу дізнаєтеся про це, коментує оглядач ScienceAlert Фіона МакДональд.

Безпечна мережа

Вся справа в тому, що квантовий інтернет буде зберігати дані в індивідуальних частинках світла - фотонах. Це ключова відмінність від сучасних оптоволоконних з'єднань, в яких інформація передається у вигляді світлових променів.

Інформація, що передається традиційним світлом, може бути перехоплена та прочитана. Але перехопити, виміряти і взагалі здійснити які-небудь операції з фотонами, не знищивши їх попутно, неможливо, підкреслює МакДональд.

Довгі роки вчені не могли знайти спосіб здійснити таку безпечну передачу даних на практиці. Пошуки технології, яка дозволила б ефективно передавати пучки окремих фотонів - так званий "квантовий світ".

Дослідники зі Стенфорда заявляють, що їм вдалося вирішити цю проблему. Вони розробили джерело світла, який може стати базовим для квантового інтернету.

Мова йде про лазер наноскопічних розмірів, який передає світлові імпульси крізь чіп з арсеніду галію. Саме цей матеріал дозволяє чіпу виступати в ролі фільтра, який відокремлює звичайне світло (в даному випадку рожевого кольору) від квантового світу (у синьому спектрі).

За словами Олени Вукович, яка очолює дослідження, квантовий світ набагато менш інтенсивний, ніж звичайний. Тому головною проблемою було побудова пристрою для уловлювання та розшифровки інформації, що передається квантовим світлом. Саме тому потрібен фільтр, який прибирає зайве світло і дозволяє краще розпізнати дані, які передаються у вигляді фотонів.

Ця технологія схожа на ту, яка використовується в навушниках з активним шумозаглушенням, пояснює один зі спів-авторів дослідження Кевін Фішер. Навушники "відрізають" зайвий шум, відтворюючи білий шум на аналогічних частотах.

Благодаря откровениям Сноудена рядовые обыватели узнали о том, что за ними следят в интернете
Благодаря откровениям Сноудена рядовые обыватели узнали о том, что за ними следят в интернете Фото:

В даному випадку, за такою ж технологією фільтрується небажане світло.

За словами Вукович, зараз дослідники працюють над створенням пристрою, який дозволить здійснювати повноцінну передачу даних за допомогою квантового світу.

Головною перевагою такого інтернету стане недоторканність даних. Фотон, що несе інформацію, повинен долетіти до приймаючого пристрою в недоторканому вигляді, інакше, передача даних не відбудеться. Однак, фотон являє собою одноразовий носій. Для того, щоб прочитати інформацію, фотон потрібно перехопити. А це призведе до його знищення, пояснюють вчені.

Іншими словами, прочитаний фотон не долетить до мети і передача даних не відбудеться. Завдяки цьому, квантовий інтернет буде надійно захищений від прослуховування.

Тотальне стеження

Прихильники ідеї про вільний інтернет сприйняли новину про відкриття з ентузіазмом. Квантовий інтернет виглядає більш безпечним засобом комунікації, ніж існуючі протоколи шифрування, віртуальні приватні мережі та інші технології, які спрямовані на захист персональних даних, переданих звичайним способом.

У 2012 році завдяки відвертостям бувшого співробітника ЦРУ та АНБ Едварда Сноудена широка громадськість дізналася те, про що фахівці з комп'ютерної безпеки стверджували роками.

Інтернет - територія, де все, що ви робите, як на долоні у спецслужб.

Ніхто не застрахований від стеження і витоку персональних даних, стверджував Сноуден, наводячи численні докази своєї теорії.

Розвідник, що втік, заявляв, що тотальне стеження можливе завдяки відкритості поширених мережевих протоколів, а також співпраці переважної більшості компаній IT-індустрії зі спецслужбами.

Причому, йшлося не тільки про розробників програмного забезпечення, але і про виробників устаткування. Сноуден розповів світу про так звані "бекдори" (backdoors) - лазівки, які розробники залишають у своїх дітищах для того, щоб дати можливість спецслужбам здійснювати стеження і прослуховування.

Він прямо звинувачував компанію Microsoft, у тому, що її найпопулярніша операційна система Windows містить засоби для стеження за користувачами без їх відома.

Сноуден також вказував на те, що виробники ноутбуків, роутерів і навіть жорстких дисків вбудовують у драйвера "бекдори", які спрямовані на зниження анонімності користувачів.

Не висловлюючи прямих звинувачень в сторону компанії Apple, Сноуден тим не менш говорив, що не рекомендує користуватися iPhone тим, хто хвилюється за свою приватність.

Поява технології, яка забезпечує передачу даних без можливості прослуховування, могла б докорінно змінити ситуацію з приватністю даних.

Безумовно, традиційні канали передачі даних - стільникова мережа, WiFi, оптоволоконні канали залишаться вразливими. Однак, локальна мережа, створена на основі квантового світу, може надійно захистити дані від витоку. З часом, можлива поява глобальних мереж, побудованих на використанні такої технології, припускають експерти.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X