Короткий путівник з альтернативної реальності: що таке VR, AR і MR

28 січня 2018, 10:02

Як відрізнити модну віртуальну реальність від не менш модної змішаної, і що купити, якщо дуже хочеться спробувати.

Віртуальна реальність (virtual reality – VR) має на меті повне занурення.

Нема взаємодії із зовнішнім світом, межі «реальності» можуть бути окреслені в налаштуваннях, щоб, загравшись або задивившись, користувач не вийшов за межі безпечної зони.

Відео дня

VR вимагає дещо громіздких і незручних окулярів або шолома, а також дорогого компаньйона (смартфона або комп'ютера), і це її два перші головні недоліки.

Третій – контент. Вже не можна сказати, що його немає, але ігри й навчальні можливості дещо тьмяніють на тлі перших двох. У динамічних іграх може по-справжньому закачувати (мало хто з гравців протримається в Temple Run VR довше декількох хвилин), але виробники вже працюють над проблемою, хоча вона пов'язана не тільки з особливостями картинки і швидкістю оновлення кадрів, але й з психофізіологічним станом користувача в конкретний момент.

Чим цікава: Є ігри, навчальний контент, мультимедійний контент (концерти, панорамні відео і фото).

Пристрої: Діляться на два типи: самостійні і ті, які вимагають підключення до іншого пристрою (смартфону, комп'ютера або ігрової приставки). У числі перших – «китайці», які можна замовити в зарубіжних магазинах, наприклад, Pico VR, який буде використовуватися в київських бібліотеках в навчальних цілях, але в цілому в цьому сегменті поки що немає серйозних гравців. Очікується, що ситуацію змінить Oculus Go за $200, який компанія випустить в цьому році спільно з Xiaomi (є шанс, що в Україні буде представлений офіційно).

Лідер в сегменті – Samsung Gear VR. Окуляри розійшлися тиражем близько 5 млн і мають найбільшу базу застосунків. Сумісні лише з останніми поколіннями флагманських смартфонів компанії. Модель продається в Україні за ціною близько 2,5 тис. грн (або 4 тис. грн в комплекті з контролером).

Базовий пристрій для «входу» в світ VR – Google Cardboard VR. Він і його китайські аналоги будуть коштувати від 100 грн, чим дорожче, тим кращі матеріали і ергономіка. У ньому є невелика кількість добротних ігор, розважальні та освітні програми, але в цілому асортимент менший.

Oculus Rift так і не став фаворитом у геймерів, це місце зайняв Sony Playstation VR, який перебуває на другому місці по продажах. З переваг – є контент, простота в підключенні, невелика вартість входу (близько 13 тис. грн) і розкішна ергономіка. З мінусів – вимагає Playstation 4. Але HTC Vive обійдеться вдвічі дорожче і для підключення вимагає потужного комп'ютера (втім, після виходу нової моделі Vive Pro ціна повинна впасти). Oculus Rift – приблизно в півтора рази дорожчий, і йому також потрібен потужний комп'ютер. Обидва підтримують SteamVR.

AR – доповнена реальність

Доповнена реальність (augmented reality – AR) має на меті накладення додаткової інформації (або зображень та іншої інформації) з віртуального світу на об'єкти світу фізичного. Доповненій реальності не потрібне таке громіздке обладнання, а користувач, якщо йдеться про переносну AR-електроніку, не випадає з реальності.

Завдяки цим якостям експерти вважають AR більш перспективним напрямом для масової аудиторії. Правда поки що в ньому успіхи не простежуються.

Тут варто знати дві речі: поки немає як такого класу переносних пристроїв для AR, як і контенту. AR починає розвиватися в мобільних пристроях, поштовх повинна дати підтримка з боку Apple. Прорив у переносних пристроях може здійснити масовий випуск прозорих OLED-дисплеїв, розвиток інтелектуальних голосових помічників і подальше зменшення розмірів електроніки в парі зі зростанням обчислювальної потужності (щоб не доводилося носити на голові монструозне незрозуміло що).

Чим цікава: у теорії дозволить зростися з повідомленнями зі смартфона і отримувати максимум інформації про навколишнє середовище завдяки інтелектуальним голосовим помічникам.

Пристрої: Найвідомішими у сфері AR стали окуляри Google Glass – цікаві, але мертвонароджені. На CES 2018 були представлені Vuzix Blade AR з Alexa, і це перший пристрій, яке виглядає як окуляри, а не як запчастина від термінатора.

Модель з'явиться в наступному кварталі за $1000 (але не в Україні). Крім цього на ринку є інші окуляри (спеціалізоване видання Wearables навіть робило добірку), але ви точно не захочете надіти це на себе.

MR – змішана реальність

Змішана реальність (mixed reality) – це мікс віртуальної і доповненої, тобто це і повне занурення, і взаємодія з об'єктами з реального світу.

Напрям розвиває Microsoft. Компанія створила платформу Windows Mixed Reality, на базі якої виробники випускають власні шоломи. Хоча таких пристроїв вже кілька, по суті, MR-гарнітурою можна назвати тільки Microsoft Hololens з лінзами (хоча їх з таким же успіхом можна віднести й до AR), решта – той же VR.

Такі пристрої вимагають потужних комп'ютерів для роботи (з процесорами не молодше Intel Core i5 останніх двох поколінь, якщо вам для ігор, а не для «серйозної роботи») і оновлення до Windows 10 Fall Creators Update.

Чим цікава: успіх платформи буде залежати від того, як швидко (і багато) з'являться застосунки. Нещодавно з'явилася підтримка SteamVR.

Пристрої: Hololens для розробників обійдеться $3000 (в Україні неофіційний шолом коштує 110 тис. грн). За словами Сатьї Наделла, Hololens зацікавив бізнес.

Наприклад, одна американська авіакомпанія планує забезпечити ним бортпровідників, щоб ті бачили більше інформації про пасажирів в реальному часі. Ford буде використовувати їх для розробки автомобілів. Шолом для споживачів компанія випустить в 2019 році.

Свої споживчі гарнітури Windows Mixed Reality представили Asus, Acer, HP, Lenovo, Dell, Samsung, і список поповнюється. Ціни коливаються в межах $300-500. В Україні поки що офіційно доступні тільки Lenovo Explorer за 15 тис. грн.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X