Кінець Великого Брата. Чому конфлікт Apple і ФБР означає занепад США як наддержави

1 березня 2016, 20:04
Компанія Apple кинула виклик американському уряду, відмовивши спецслужбам у доступі до особистих даних своїх користувачів. Незалежні експерти вітають рішення IT-гіганта і передрікають падіння США з п'єдесталу світового технологічного та військового лідера

Це сталося. Демократія перемогла. Настільки, що держава, яка веде війни заради захисту демократії, стала її заручником.

Американський уряд не може домогтися від Apple доступу до приватних даних користувачів. Навіть за допомогою постанови Верховного суду США.

Відео дня

Зокрема, таку постанову суд видав, ставши на бік ФБР у слуханні з приводу доступу до особистих файлів у iPhone Саєда Фарука, відомого як стрілець із Сан-Бернардіно.

Голова Apple Тім Кук заявив, що Apple не піде на угоду зі спецслужбами. Надавши доступ до приватних файлів користувача в iPhone хоча б раз, компанія тим самим покаже сотням мільйонів своїх користувачів, що їхні дані в небезпеці, розмірковував Кук у численних інтерв'ю.

Глава Apple Тим Кук дает решительный отпор ФБР, утверждая, что Apple никогда не предоставит доступ к личным данным пользователей
Глава Apple Тим Кук дает решительный отпор ФБР, утверждая, что Apple никогда не предоставит доступ к личным данным пользователей Фото:

На боці Apple виступили такі гіганти IT-індустрії, як Google, Facebook, Twitter. Єдиною великою компанією, яка стала на бік ФБР, виявився Microsoft.

Незалежні оглядачі вважають, що конфлікт може багато в чому визначити долю IT-індустрії. Навіть більше, деякі експерти стверджують, що, намагаючись «зламати» Apple, американська держава пиляє сук, на якому сидить.

Айфон розбрату

3 грудня 2015 року Фарук і його дружина Ташфін Малік здійснили теракт у каліфорнійському місті Сан-Бернардіно, застреливши 14 беззбройних людей і поранивши понад два десятки.

Терористи загинули в перестрілці з поліцією. Американська преса поспішила охрестити теракт «найбільш значущим в історії США після 11 вересня 2001 року».

ФБР заволоділо смартфоном Фарука - ним виявився iPhone 5c. Терорист використовував для захисту особистих даних пароль - саме так, як це рекомендує Apple всім користувачам iPhone.

Никакие суперкомьютеры не дают ФБР возможности взломать банальный пароль на включение iPhone
Никакие суперкомьютеры не дают ФБР возможности взломать банальный пароль на включение iPhone Фото:

Інакше кажучи, смартфон не має додаткових засобів захисту, дані приховані виключно стандартними методами Apple. І, як з'ясувалося, цих методів достатньо для того, щоб ФБР виявилося безсилим.

Агенти, які розслідують інцидент, переконані, що Фарук і його дружина були радикальними ісламськими фанатиками і належали до терористичної групи. ФБР стверджує, що особистий смартфон Фарука може містити контакти інших членів групи, листування з ними, фотографії тощо.

Такі дані могли б допомогти затримати злочинців і запобігти наступним терактам, переконані у ФБР.

Тому ФБР звернулося до Apple за допомогою у зломі. Сама компанія не має доступу до даних користувачів, які захищені найсучаснішим алгоритмом шифрування (AES 256 біт). Доступ можна отримати, тільки знаючи пароль. Причому зломщики мають лише 10 спроб, після чого смартфон блокується.

ФБР вимагає, щоб Apple зняла обмеження на кількість спроб введення пароля до iPhone, а також надала можливість автоматично підбирати різні комбінації букв і цифр із високою швидкістю.

Расчет Apple оказался верным. Миллионы пользователей в США публично выражают поддержку непреклонности компании перед ФБР
Расчет Apple оказался верным. Миллионы пользователей в США публично выражают поддержку непреклонности компании перед ФБР Фото:

Фактично, йшлося про створення бекдору (backdoor - англ. «чорний хід») - так у середовищі комп'ютерної безпеки називають таємний метод отримання доступу до зашифрованої інформації.

Бюро стверджувало, що не просить вічного інструменту для злому смартфонів будь-яких користувачів. Прохання стосувалося лише поточного розслідування.

Apple відповіла відмовою.

На думку голови Apple Тіма Кука, створення способу для злому досконалого захисту iPhone було б подібним до імплантації ракової пухлини здоровій людині. «Ми ніколи не робили таких програм, - заявив Кук. - І ніколи не робитимемо».

Голова Apple переконаний, що, коли уряд все ж наполяже на своєму, це створить небезпечний прецедент. Щоразу, коли уряд вважатиме за потрібне, він буде мати можливість отримати доступ до особистих даних будь-якого користувача.

Очільника Apple підтримали голови кількох інших IT-компаній, зокрема, Google, яка домінує на ринку смартфонів (понад 80% усіх користувачів віддають перевагу Android), а також провідні соціальні мережі Facebook і Twitter.

Руководитель Google Сундар Пичай публично поддержал Тима Кука и Apple
Руководитель Google Сундар Пичай публично поддержал Тима Кука и Apple Фото:

«Змусити IT-компанії зламувати власний захист - означає наражати на ризик приватність користувачів», - зокрема, заявив Сундар Пічай, голова Google.

Це було очікувано. На хвилі боротьби зі всевидющим Великим Братом, яку очолили спочатку Джуліан Ассанж з WikiLeaks, а потім перебіжчик з АНБ Едвард Сноуден, компанії схильні всіляко показувати, що їх турбує приватність користувачів.

Однак повною несподіванкою стала публічна підтримка Apple з боку незалежних експертів із безпеки та хакерів.

Війна за свободу

Протягом багатьох років Apple незмінно зазнавала критики з боку хакерів і борців за свободу та приватність у IT-індустрії.

Apple використовує програмні продукти із закритим вихідним кодом і багато в чому обмежує свободу користувачів. Наприклад, в iOS немає відкритого доступу до файлової системи, який споконвічно наявний у будь-якій операційній системі.

Знаменитый эксперт по компьютерной безопасности и борьбе с вирусами Джон МакАфи предрекает США поражение в грядущей кибервойне
Знаменитый эксперт по компьютерной безопасности и борьбе с вирусами Джон МакАфи предрекает США поражение в грядущей кибервойне Фото:

Однак у конфлікті Apple з ФБР борці за свободу цілком стали на бік компанії Тіма Кука.

Одну з найгучніших заяв зробив Джон МакАфі, легендарний хакер і розробник першого в світі комерційного антивіруса.

МакАфі заявив, що, тиснучи на Apple з метою створення «бекдору», Америка риє собі могилу.

Створити уразливість у досконалій системі безпеки, на розробку якої пішли роки досліджень і мільярди доларів, - це ідіотизм, переконаний МакАфі.

«Такі бекдори стануть більшою загрозою національній безпеці, ніж відрита публікація кодів запуску ядерних боєголовок», - стверджує він.

На думку МакАфі, це «чорний день» для США та початок занепаду США як наддержави.

«Уряд наказав роззброїти нашу систему кібербезпеки, - підкреслює МакАфі. - І це в епоху, коли кібервійни вже з'явилися на горизонті».

Америка програє кібервійну, бо найбільші таланти працюють у приватних компаніях, які уряд США налаштував проти себе

МакАфі бачить у цьому велику проблему. Хакерство - це не професія, це талант, стверджує він. Цілий офіс випускників Стенфорду не зможе змагатися з одним справжнім хакером, що навіть не має диплома про вищу освіту.

ФБР, між тим, наймає саме випускників престижних навчальних закладів. У бюро ніколи не візьмуть молодика з божевільним пірсингом, який смалить травичку, підкреслює МакАфі. А саме такі «неформали» і роблять всі хакерські прориви та революції.

Іронія долі полягає в тому, що використовуваний Apple алгоритм AES із 256-бітовим ключем шифрування є стандартом у державних структурах США, підкреслює експерт із кібербезпеки Георг Томас. Зокрема, його використовують Пентагон і АНБ. Інакше кажучи, влада хоче послабити стандарт захисту, який сама застосовує.

Америка програє кібервійну саме тому, що найбільші таланти працюють у приватних компаніях, які уряд США вже налаштував проти себе, підкреслює МакАфі.

Тотальний піар

Із МакАфі згодні чимало експертів. Навіть ті, хто загалом вважає, що Apple як ніколи вдало піариться на тлі загальної недовіри до ФБР та інших «владних абревіатур». Для Тіма Кука це був чудовий привід укотре побувати в прайм-тайм на головних американських телеканалах, вважає американський оглядач Йоні Хайслер.

Основатель Microsoft Билл Гейтс считает, что Apple не оправданно жестко реагирует на вполне законные требования ФБР
Основатель Microsoft Билл Гейтс считает, что Apple не оправданно жестко реагирует на вполне законные требования ФБР Фото:

Оглядачі також зазначають, що Білл Гейтс, який підтримав ФБР, виглядає на тлі Кука ретроградом. А разом з ним втрачає репутацію і Microsoft.

Гейтс хоче догодити законослухняній аудиторії, яка поважає право ФБР на «прослуховування» в ім'я правого діла. А Кук прагне зробити Apple символом боротьби за свободу в епоху тотального шпигунства.

Своєю чергою оглядач Fortune Філіп Елмер-Девітт переконаний, що і ФБР не чуже прагнення трохи «попіаритися». Він стверджує, що ФБР використовує скандал для того, щоб вибити додаткові кошти на створення криптографічного відділу.

Але, на думку багатьох, найзухвалішим виявився МакАфі, який, до речі, балотується на президентських виборах США від Лібертаріанської партії.

Це «чорний день» для США та початок занепаду США як наддержави

Як потенційний захід розв'язання кризи МакАфі публічно запропонував ФБР допомогу у зломі одного конкретного iPhone - того, що належав убитому терористові.

Він стверджує, що разом зі своєю командою хакерів розв'яже цю задачу за кілька тижнів. І це дозволить вбити відразу двох зайців. По-перше, дані зі смартфона терориста дозволять продовжити розслідування ФБР. По-друге, Тім Кук збереже обличчя, оскільки йому не доведеться створювати «чорний хід», який безумовно знизить довіру споживачів до iPhone і бренду Apple в цілому.

Пропозиція МакАфі поки що не викликала ентузіазму ні з боку ФБР, ні з боку Тіма Кука. Бюро, ймовірно, не вважає можливим зупинятися в боротьбі з Apple, коли вже вдалися до судових слухань. А Кук, очевидно, вважає, що навіть без усякого «бекдору» зламування хакерами одного смартфона завдасть удару репутації його компанії.

Показати ще новини
Радіо НВ
X