Його всі ненавиділи. Компанія Google вирішила поховати технологію Adobe Flash

17 травня 2016, 07:07
У 2010-му році в самий розпал війни між Apple і Google за ринок смартфонів, технологія Adobe Flash стала головним аргументом. Причому, з обох сторін. Сьогодні стало очевидно, що Стів Джобс мав рацію. У 2016-му році Flash остаточно піде в історію

Колись Flash здавався дивом.

На цій технології трималася вся мультимедійна складова світового інтернету. Flash був основою для відео та ігор в онлайн.

Стіва Джобса вважали божевільним за те, що він випустив iPhone, а потім і iPad без підтримки Flash. Як же мобільні ігри і відео, запитували обурені користувачі? Але Apple встала на бiк більш прогресивного стандарту HTML5, який в ті часи був ще в дивину.

Відео дня

Рівень критики просто зашкалював. Використовуючи цю ситуацію, Google особливо акцентувала увагу на тому, що в новій операційній системі Android є підтримка Flash.

Google Chrome окончательно переходит на HTML5
Google Chrome окончательно переходит на HTML5 Фото:

Скандал набув епічних масштабiв, коли Стів Джобс опублікував на сайті Apple відкритий лист до користувачів.

У ньому він послідовно перерахував всі мінуси Flash і заявив, що на мобільних пристроях Apple підтримки цієї застарілої технології ніколи не буде.

Це було в квітні 2010 року.

Знадобилося 6 років, щоб довести справу Джобса до кінця. Цiкаво, що останній цвях в кришку труни Flash забиває якраз Google.

Кінець Flash
Зараз вже мало хто пам'ятає, що з Flash починалася історія браузера Google Chrome. Наявність вбудованого Флеш-плеєра було "фішкою" нового браузера в середині 2000-х. Користувачеві не потрібно було встановлювати плеєр окремо, це був великий плюс у порівнянні з Internet Explorer і Mozilla Firefox.

Але це було давно. А до 2010-го року в Google вже розуміли ущербність Flash. Можливо, навіть тоді, коли хизувалися підтримкою Flash в Android, щоб утерти ніс Apple. Просто інших козирів в далекому 2010-му тоді ще юного Android не було.

Йшли роки, і користувачі згадували про Flash все рідше. Сотні мільйонів власників iPhone і iPad практично перестали зустрічатися з онлайн-відео, яке б не відтворювалося на їх пристроях. А про онлайн-іграх всі давно забули, враховуючи сотні тисяч доступних ігор в App Store.

Для игр на мобильных устройствах Flash уже давно не нужен
Для игр на мобильных устройствах Flash уже давно не нужен Фото:

З Android сталося те ж саме.

Далi - бiльше. Сервіс YouTube, що належить Google, переключився на HTML5 за замовчуванням з січня 2015-го року.

З листопада 2015 року Chrome за замовчуванням блокує рекламні банери, написані на Flash.

А тепер Google без зайвого пафосу включить в Chrome відтворення онлайн-відео за замовчуванням в прогресивному HTML5. А Flash стане запасним варіантом. Якщо користувач відкриє сторінку, на якій потрібен Flash, то побачить спливаюче попередження.

Flash давно ненавиділи буквально усі

Користувач зможе внести сайт у "білий список" і Flash-відео буде відтворюватися на ньому.

Також у Google заявили, що для зручності користувачів внесе в "білий список" 10 популярних сайтів, серед яких Facebook, Twitter, YouTube, Amazon, а також популярні в країнах колишнього СНД ВКонтакте, Яндекс і Mail.Ru.

Така підтримка триватиме до кінця 2017 року, після чого ці сайти будуть оброблятися Chrome на загальних підставах.

Чим поганий Flash
Стів Джобс мав рацію.

Сьогодні не залишилося людини в IT-індустрії, яка не визнавала би, що технологія Flash безнадійно застаріла. Новий формат HTML5 не вимагає окремого плагіна в браузері, не так сильно завантажує процесор і менше розряджає батареї мобільних пристроїв.

До інших недолікiв Flash причислюють серйозні діри в безпеці. Уразливості в Flash з'являлися настільки часто, що багато експертів називали технологію головною насолодою для хакерів і закликали поховати її як можна швидше.

Стив Джобс сделал правильный выбор, изначально отказавшись от поддержки Flash на мобильных устройствах
Стив Джобс сделал правильный выбор, изначально отказавшись от поддержки Flash на мобильных устройствах Фото:

Цю точку зору чітко сформулював влітку 2015 року голова інформаційної безпеки Facebook Алекс Стамос. "Adobe давно пора назвати дату закінчення роботи Flash, а розробникам браузерів припинити підтримку цієї технології", - заявив він.

Простіше кажучи, Flash давно ненавиділи буквально усі.

За словами американського експерта по комп'ютерній безпеці Грему Клулі, єдиними, хто любив Flash, були кіберзлочинці.

Рішення, яке сьогодні прийняв Google, є кінцем епохи Flash, вважає оглядач Engadget Джон Фингас.

Це розуміють і в Adobe.

В інтерв'ю виданню Fortune представник компанії заявив, що Adobe щільно співпрацює з Google і іншими компаніями, щоб прискорити повсюдне прийняття прогресивного стандарту HTML5.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X