Як Google переміг Apple. Гуглівські Chromebook вперше обійшли за обсягами продажів яблучні ноутбуки

25 травня 2016, 20:02
У першому кварталі 2016 року ноутбуки з Chrome OS вперше перевершили за продажем ноутбуки Apple в США. Чому це сталося і що це означає для IT-індустрії

Ще рік тому людину, яка дала б такий прогноз, засміяли б. Chrome OS здавався кумедним, але невеликим експериментом Google, в той час як MacBook у всіх своїх різновидах вже давно є стандартом якості на ринку ноутбуків.

Відео дня

І тим не менш.

За даними аналітичної компанії IDC, у першому кварталі 2016-го року в США було продано більше "хромбуків", ніж ноутбуків Apple - майже 2 млн проти 1,76 млн.

Так, поки мова йде тільки про США. Статистику світових продажів ноутбуків поки не опубліковано.

Американские школьники массово переходят на "хромбуки" - недорогие и простые в использовании / Kevin Jarret via Flickr
Американские школьники массово переходят на "хромбуки" - недорогие и простые в использовании / Kevin Jarret via Flickr Фото:

За словами аналітика IDC Лінн Хуанг, це не применшує сенсації. "Ноутбуків з Chrome OS було продано більше, ніж ноутбуків з Mac OS вперше в історії", - підкреслює він.

IDC взагалі вперше аналізує ринок ноутбуків у такому розрізі. Раніше розбивка ринку ноутбуків за операційними системами включала тільки Mac OS, Windows і Linux.

Це теж свідчить про зростання популярності та значення Chrome OS на ринку.

Кумедний експеримент

Операційну систему Chrome OS було представлено Google кілька років тому і вона досі сприймалася багатьма експертами, як кумедний експеримент.

Chrome OS побудовано на ядрі Linux, однак є абсолютно унікальним явищем. Система являє собою, по суті, виключно браузер Google Chrome, функціональність якого користувачі можуть розширювати за допомогою безлічі розширень.

Можливостi Chrome OS відповідають функціоналу, який користувач отримує, працюючи з браузером Google Chrome на будь-якому комп'ютері з Windows, Mac OS або різними дистрибутивами Linux.

Производством "хромбуков" уже занимаются Dell, HP, Lenovo, ASUS, Acer / Luis Roca via Flickr

Производством "хромбуков" уже занимаются Dell, HP, Lenovo, ASUS, Acer / Luis Roca via Flickr Фото:

Різниця в тому, що Chromebook (таку назву отримали ноутбуки з Chrome OS) не містять ніякого іншого софту. Зате вони не вимагають потужного "заліза" і коштують у рази менше, ніж звичайні ноутбуки.

Так середня ціна сучасного бюджетного 11-13-дюймового ноутбука в США коливається в межах $400-700, в той час як більшість "хромбуків" коштують не більше $300. Особливо очевидна різниця з продукцією компанії Apple.

Найдоступніший MacBook Air стартує від $899. Це в чотири рази дорожче за найдоступніший з "хромбуків".

Світле майбутнє

У Google розраховували на те, що користувачі проводять більшу частину часу в Google Chrome. До речі, це найпопулярніший браузер в світі - його частка за різними оцінками становить від 30 до 50%.

А якщо так, вони оцінять можливість робити це за менші гроші.

Розрахунок, здається, почав виправдовуватися.

Основним рушійним чинником популярності "хромбуків" є саме ціна, відзначають експерти.

У США це зрозуміли у сфері освіти і корпоративному сегменті. Саме там відбуваються масові закупівлі "хромбуків".

IDC не приводить детальної статистики по брендах, відзначаючи лише, що найбільшою популярністю в США користуються "хромбуки" виробництва Dell, HP і Lenovo.

Між тим, виробництвом ноутбуків на Chrome OS займаються також Acer, ASUS, Samsung і Toshiba.

Главный козырь Chrome OS будет разыгран, когда система начнет поддерживать приложения для Android
Главный козырь Chrome OS будет разыгран, когда система начнет поддерживать приложения для Android Фото:

В арсеналі цих виробників є моделі з діагоналями екранів від 11 до 15 дюймів. Деякі моделі оснащуються сенсорними екранами. "Залізо" варіюється від мобільних процесорів (тих самих, що застосовуються в сучасних смартфонах) до процесорів початкового рівня компанії Intel.

Це дозволяє "хромбукам" мати вражаючий час автомномної роботи (від 4-5 годин для моделей початкового рівня, до 12-15 годин у топових моделей).

До плюсів Chrome OS відноситься також безпека.

Для системи не існує вірусів, а розширення для браузера Chrome виконуються в "пісочниці" - віртуальній машині - тому їм складно завдати шкоди всій системі. Безумовно, і у цього правила є винятки, але поки експерти вважають Chrome OS цілком надійно захищеною системою.

До мінусів Chrome OS найчастіше зараховують залежність від онлайн-сервісів Google і загалом складність при роботі з файлами в оффлайн.

Наприклад, для того, щоб працювати з файлами, що не містяься в Google Drive, необхідно встановлювати особливі розширення для Chrome. Зазвичай, вони працюють досить стабільно, але поступаються зручністю і функціоналом традиційним додаткам для Windows або Mac OS.

До того ж, не довіряють Chrome OS ті, хто вважає Google "Великим братом". Сховатися від стеження з боку Google, працюючи на операційній системі, яка складається по суті лише з "гуглівского" браузера, досить складно.

"Хромбуки" більше всього підходять тим, хто звик все робити в браузері Chrome і працювати переважно з "хмарними" сервісами Google. А таких користувачів у світі сотні мільйонів.

Пряма загроза

Експерти відзначають, що Chrome OS ще перебуває на початку свого шляху. Перемога на Mac OS в США - це "квіточки".

Справжній сплеск популярності Chrome OS має відбутися ближче до кінця нинішнього року, коли Google зробить давно очікуваний "хід конем".

Chrome OS почне підтримувати програми для Android, включно з іграми.

Зважаючи на кількість таких програм (і їх більше 1 млн) та їхню популярність, Chrome OS моментально перетвориться на розширену версію Android на недорогих ноутбуках.

Навіть незважаючи на те, що більшість цих програм розраховані на керування за допомогою сенсорного екрану, а у більшості "хромбуків" таких екранів немає. Це призведе до буму "хромбуків", переконані експерти.

Самый популярный в мире браузер вполне может превратиться в самую популярную в мире операционную систему
Самый популярный в мире браузер вполне может превратиться в самую популярную в мире операционную систему Фото:

Для Apple, яка в останні роки звикла фіксувати у своїх щорічних звітах безперервне зростання продажів "маків", це серйозна проблема.

Але найбільшу загрозу Chrome OS становить не для Apple, яка все-таки більше заробляє на преміум-сегменті, в якому "хромбуки" не грають.

Найбільше хвилюватися варто компанії Microsoft, основним джерелом доходу для якої залишається продаж програмних рішень корпоративного сегменту та ліцензій для роздрібних продажів ноутбуків.

Різке зростання популярності Chrome OS може стати для Microsoft справжнім кошмаром, припускають аналітики.

Показати ще новини
Радіо НВ
X