Громадянин Робот. Європарламент планує визнати роботів електронними особистостями

23 червня 2016, 20:01
Мрії фантастів збуваються. Влади європейських країн мають намір наділити роботів цивільними правами і обов'язками. Власників зобов'яжуть платити податки, щоб компенсувати виплати людям, які стали безробітними через роботів

Айзек Азімов, можливо, заплакав би, прочитавши новину про те, що документ, який знаходиться на розгляді Єврокомісії, передбачає переосмислення ролі роботів в житті сучасних людей.

Відео дня

Їх зростаючий інтелект і коло обов'язків, яке розширюється, припускають серйозні зміни в законодавчій базі, вважають автори документу.

Роботи працюють на заводах, здійснюють медичні операції, догляд за пацієнтами і виконують безліч інших функцій. Це справжня індустріальна революція, і вона вимагає відповідних юридичних ініціатив, стверджують творці законопроекту.

Закон для всіх

"Машини захоплюють світ, і деякі депутати Європарламенту цим не задоволені", - іронізує оглядач порталу Gizmodo Майкл Нуньез з приводу нової законодавчої ініціативи.

До юридичного втілення законів робототехніки Азімова поки ще далеко. Однак, якщо законопроект буде прийнятий, то роботи отримають таке визнання, про яке фнтасти могли лише мріяти.

Роботы становятся все больше похожими на людей
Роботы становятся все больше похожими на людей Фото:

В першу чергу, пропонується відтепер вважати роботів "електронними особистостями". А їхні власники, відповідно, повинні будуть платити за них податки і соціальні збори.

У документі сказано, що "щонайменше, найбільш складні автономні роботи повинні вважатись електронними особистостями з відповідними правами та обов'язками".

Також законопроект передбачає створення загального реєстру автономних роботів, а також створення соціальних фондів, які забезпечать покриття ризиків, пов'язаних з діяльністю роботів. Простіше кажучи, мова йде про створення механізмів, аналогічних реєстрації автомобілів та їхнього страхування.

Документ також вказує на те, що розвиток роботів та інших проявів штучного інтелекту може призвести до того, що роботи почнуть масово відбирати робочі місця у людей. Це призведе до великих навантажень на фонди соціальної допомоги.

У зв'язку з цим пропонується розробити механізми, які зобов'яжуть компанії, що використовують роботів на виробництві замість людей, здійснювати виплати у соціальні фонди, щоб уникнути обвалення пенсійних програм.

Залізна бюрократія

Виробники роботів не поспішають вітати ініціативу європейських чиновників. Зокрема, VDMA (Німецька інженерна асоціація) відкрито виступила з критикою законопроекту.

Владельцев роботов заставят платить налоги и страховку. Пока неизвестно, каких категорий роботов может коснуться нововведение
Владельцев роботов заставят платить налоги и страховку. Пока неизвестно, каких категорий роботов может коснуться нововведение Фото:

Організація, до складу якої входять серед інших такі великі виробники роботів як Siemens та Kuka, заявляє, що зміни, які несе закон, занадто вагомі і говорити про них ще рано.

Німецькі виробники роботів не заперечують, що індустрія зростає. За даними самої VDMA, тільки в Німеччині ринок роботів зростає в середньому на 7% щорічно. Його обсяг у 2015 році склав 12,2 млрд євро.

Однак, на поточному етапі закон про облік роботів буде тільки заважати, вважають німецькі виробники.

"Це буде зайва бюрократія, яка тільки загальмує розвиток робототехніки", - вважає Патрік Шварцкопф, керівник департамент роботобудування VDMA.

За його словами, законодавчі ініціативи такого роду безумовно потрібні рано чи пізно. Однак, він вважає, що на появу електронних громадян слід очікувати в межах найближчих 50 років, але ніяк не 5-10 років.

У той же час він зазначив, що автомобілі з автопілотом безумовно потребуватимуть законодавчих ініціатив набагато раніше.

За словами Шварцкопфа, прямий зв'язок між роботами і безробіттям ще належить довести.

Він вказує на те, що в період з 2010 по 2015 рік кількість роботів, задіяних у промисловості Німеччини зросла на 17%. Однак, за цей самий період, приміром, кількість співробітників у компаніях німецької автомобільної промисловості, зросла на 13%.

Простіше кажучи, про безробіття мова поки не йде.

Експерти відзначають, що поки невідомо, яку підтримку отримає законопроект в Європарламенті. Деякі вважають, що законодавці поспішають прийняти цю ініціативу аж ніяк не через страх перед безробіттям, на яке приречуть чесних європейців підступні роботи.

Справа може бути в спробі захистити європейський ринок від вторгнення іноземних роботів.

ЗМІ вже розтиражували цитату депутата Європарламенту від Люксембургу Маді Дельво, яка заявила, що ЄС потрібно терміново прийняти закон про реєстрацію роботів, перш ніж "внутрішній ринок заполонять роботи з США, Японії, Китаю та Південної Кореї".

Показати ще новини
Радіо НВ
X