Електронні скабки. 7 технологій, які всі ненавидять

11 листопада 2015, 07:54
Мільйони користувачів щодня стикаються з технологіями, що віджили своє, в інтернеті й гаджетах. НВ вибрало найбільш живучих «зомбі» і кожному підібрало альтернативу

Паролі — це завжди головний біль. Користувачі зазвичай впадають у дві крайності, які загрожують наслідками.

Декотрі намагаються створювати прості паролі. Щоб не забути. І не дбають про те, щоби вигадувати різні паролі до різних інтернет-сервісів. І тим самим полегшують життя зловмисникам.

Відео дня

Інші навпаки придумують паролі неймовірної довжини та складності. І регулярно забувають їх, чим постійно завдають незручності собі й навколишнім.

Альтернатива: Сенсори відбитків пальців. Apple випустила вже третє покоління смартфонів з такими сенсорами, вони працюють бездоганно. На черзі ноутбуки і планшети. Ця технологія повинна стати масовою.


Електронна пошта

На світанку інтернету email був досить прогресивним способом спілкування. Але сьогодні 99% з майже 200 мільярдів листів, які розсилаються щоденно — це спам. Крім того, все більше дослідників вважають, що саме недосконалість електронної пошти призводить до низької ефективності середньостатистичних працівників у багатьох сферах промисловості.

Альтернатива: Месенджери (Skype, Facebook Messenger, WhatsApp) вже досягли форми розвитку, при якій можуть замінити email. Вони дозволяють обмінюватися файлами, зберігати історію листування та багато іншого. Наявність розвинених файлообмінних і хмарних сервісів (Dropbox, OneDrive, Google Drive) дозволяє передавати великі об'єми даних без використання пошти.


Вікна, що виринають у браузері

Одна з найпотворніших особливостей сучасного інтернету — нав'язливе бажання власників сайтів упихати рекламу скрізь, куди її можна увіпхнути. А якщо місця на веб-сторінках більше немає, то рекламу пхають користувачеві прямо під ніс. Часто у вигляді величезного вікна, яке закриває собою вміст сайту. І у кращому разі, користувач витрачає кілька секунд на пошук заповітного маленького хрестика в кутку вікна, щоб закрити його. У гіршому разі, вікно взагалі не можна закрити, не виконавши дію, яку вимагає власник сайту. Найчастіше це поставити «лайк» у Facebook або кинути все і негайно заповнити якусь соціологічну анкету.

Альтернатива: Всі хочуть заробляти. Власники сайтів — не виняток. Але це можна робити і більш цивілізованими способами. Наприклад, розміщуючи контекстну рекламу або створюючи абсолютно якісний редакційний контент за запитом рекламодавців, як це роблять ЗМІ нової хвилі, наприклад, Upvoted, створений соціальною мережею Reddit.


Adobe Flash

Цю технологію ненавидів ще Стів Джобс. Громіздка й неповоротка, вона сильно завантажує обчислювальні потужності пристрою (нехай це ноутбук, смартфон або планшет), а отже і різко підвищує витрату енергії.

Джобс сміявся, коли аналітики пророкували провал iPhone і iPad саме через відсутність Flash, який тоді був ключовою технологією поширення відео в інтернеті. Apple зробила ставку на HTML5 і не програла. Сьогодні, практично будь-яке відео в інтернеті можна подивитися на пристроях, які не підтримують Flash.

Але на більшості сайтів, включно з YouTube, ролики за замовчуванням відтворюються у Flash-версії. Багато користувачів навіть не здогадуються, що їхні ноутбуки гріються і відчайдушно шумлять кулерами саме тому, що Flash, якому давно вже час на технологічний смітник історії, все ще живий.

Альтернатива: HTML5 і новіші технології розміщення відеоконтенту в інтернеті. Вони в усьому перевершують Flash.


Автокорекція

З цим стикався кожен. Купуєш новий смартфон. Пишеш пару повідомлень. І вирушаєш у захопливу подорож глибинами меню, аби якнайшвидше вимкнути функцію автоматичної корекції при наборі.

А скріншоти з помилками у листуванні внаслідок роботи автокорекції давно знаходяться в топі найсмішніших картинок, які гуляють в інтернеті.

Автокорекція була виправданою в епоху кнопкових телефонів, на яких швидко набирати текст без її допомоги було важко. Сьогодні — це бич смартфонів.

Альтернатива: Вчиться писати без помилок або змиріться з помилками.


CAPTCHA

І це траплялося з кожним користувачем. При спробі реєстрації натикаєшся на набір нерозбірливих символів, які потрібно ввести у віконце поруч. Це CAPTCHA (абревіатура англійського виразу, що означає «повністю автоматизований публічний тест Тьюрінга, який покликаний відрізняти людей від комп'ютерів»).

Суть технології в тому, щоб поставити завдання, яке може з легкістю вирішити людина, і взагалі не зможе вирішити підступний бот, що намагається зареєструвати на сайті фіктивного користувача.

На практиці боти швидко опанували мистецтво боротися з CAPTCHA до такої міри, що технологію довелося ускладнювати. А потім ще. І ще. Зрештою, сьогодні в багатьох випадках CAPTCHA розгадати не можуть багато людей з не найнижчим рівнем інтелекту.

Альтернатива: Більш хитромудрі методи аутентифікації. Наприклад, якщо візуально приховати від користувача ще одне поле введення при реєстрації, то людина його не заповнить, оскільки не побачить. А бот заповнить, тому що бачить не сторінку, як людина, а код, в якому форма буде присутньою. Є й інші аналогічні розробки.


Передвстановлені програми

Якщо технологічне пекло існує, то деякі виробники будуть горіти в ньому за ту неймовірну кількість програмного мотлоху, який вони встановлюють у свої продукти перед продажем.

Раніше справжньою легендою в цьому сенсі була компанія Sony, чиї ноутбуки Vaio відразу після першого запуску починали страшенно гальмувати під тягарем величезної кількості нікому не потрібних утиліт, пробних версій програм, які переставали працювати через три дні тощо.

Сьогодні пальму першості міцно утримують виробники смартфонів на Android, які примудряються продавати людям пристрої з десятками встановлених додатків, які мало того, що непотрібні, але ще й «вшиті» в систему. І просто так їх не видалиш. Потім хтось ще дивується гонитві за кількістю ядер у процесорі або гігабайт оперативної пам'яті, яких вічно не вистачає.

Альтернатива: Купуйте iPhone, в якому початково встановлений мінімум додатків. Або — якщо неодмінно потрібен Android — пристрої лінійки Nexus від Google. Там - «голий» Android і сміття по мінімуму.

Або освоюйте мистецтво перепрошивки смартфонів.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X