Даєш анархію: Знаменитий пірат Кім Дотком побудує альтернативний інтернет без цензури та стеження

30 жовтня 2015, 14:31
Творець легендарного піратського файлообмінника megaupload.com пропонує створити глобальну мережу нового типу, в якій стеження за користувачами та блокування контенту будуть неможливі

Кім Дотком — жива легенда інтернет-піратства і натхненник усіх борців за свободу інтернету — має намір увійти в історію технологічної індустрії як людина, «яка змінила все».

Відео дня

Дотком в даний момент знаходиться в Новій Зеландії, де відчайдушно бореться в суді за своє право не бути екстрадованим в США, де йому пред'явлені жахливі за масштабами звинувачення в інтернет-піратстві.

І тим не менш, Дотком знайшов час відвідати сусідню Австралію і виступити на конференції SydStart, присвяченій технологічним стартапам. В ході свого виступу Дотком заявив, що готує новий проект — MegaNet, який по суті стане альтернативою світовому інтернету.

Раньше Дотком любил жить на широкую ногу. Гигантские расходы на адвокатов привели его к банкротству, а средства на новые проекты он вынужден собирать на краудфандинговых площадках
Раньше Дотком любил жить на широкую ногу. Гигантские расходы на адвокатов привели его к банкротству, а средства на новые проекты он вынужден собирать на краудфандинговых площадках Фото:

Необхідність в такій розробці сьогодні дуже велика, заявив Дотком. За його словами, навіть незважаючи на те, що після відвертостей побіжного агента АНБ Едварда Сноудена світ став ретельніше ставитися до питань приватності в мережі, інтернет залишається небезпечним середовищем.

Вперше згадка про «новий» інтернет з'явилася в твіттері Доткома ще в червні нинішнього року, проте тоді він не вдавався в деталі. На цей раз знаменитий пірат був більш говірким.

Його проект, що отримав традиційну для Доткома назву (з використанням приставки Mega), буде представляти собою інтернет, в якому стеження за користувачами буде неможливими в принципі.

У MegaNet не буде IP-адрес — унікальних кодів, які ідентифікують комп'ютери користувачів у звичайному інтернеті. Їх місце займуть блоки цифрових послідовностей, подібні тим, які використовуються в інфраструктурі криптовалют, наприклад, Bitcoin.

Та й сама структура мережі буде розподіленою, як і у Bitcoin, і більшою мірою спиратиметься на прямі з'єднання, ніж на кешування за допомогою великих датацентрів.

Мережа буде використовувати обчислювальні потужності комп'ютерів і смартфонів користувачів. Іншими словами, підключаючись до MegaNet, користувач буде віддавати частину потужностей свого пристрою для обслуговування потреб самої мережі. Спочатку додаток для смартфонів буде використовувати тільки мережі WiFi, щоб користувачам не приходили додаткові рахунки від операторів стільникового зв'язку.

Дотком создать интернет, в котором власти не смогут следить за пользователями
Дотком создать интернет, в котором власти не смогут следить за пользователями Фото:

«Якщо ми задіємо потужність 100 млн смартфонів, на яких буде встановлено додаток MegaNet, то у нашій мережі буде більше простору для зберігання даних і більше обчислювальної потужності, ніж у 10 найпопулярніших сайтів сучасного інтернету», - стверджує Дотком.

З роками продуктивність пристроїв користувачів безперервно зростає, а відтак у такий розподіленої мережі просто немає меж для зростання, переконаний знаменитий інтернет-пірат.

Крім високої продуктивності, розподілена структура дозволяє забезпечити високий рівень безпеки. Сторонні спостерігачі, наприклад, влада і правоохоронні органи не зможуть відстежувати історію переміщення користувачів в мережі, а також з легкістю проникати в їхні комп'ютери.

Спочатку MegaNet буде використовувати існуючу інфраструктуру світового інтернету в якості «труби». Разом з командою розробників Дотком планує створити новий шар шифрування, який дозволить даним залишатися надійно захищеними при передачі через будь-які канали зв'язку. Знову ж таки, за аналогією з Bitcoin і іншими криптовалютами, працювати з якими можна цілком безпечно з будь-якого інтернет-кафе.

На питання про те, наскільки серйозним буде використовуване шифрування, Дотком не відповів. «Ми збираємося використовувати дуже довгі ключі шифрування з тим, щоб зашифровані дані неможливо було прочитати навіть за допомогою суперкомп'ютерів», - розповів він журналістам.

Знаменитый сервис Доткома Megaupload был закрыт американскими властями за масштабные нарушения авторских прав
Знаменитый сервис Доткома Megaupload был закрыт американскими властями за масштабные нарушения авторских прав Фото:

Дотком навряд чи перебільшує. Методи шифрування, що застосовуються в криптовалютах і віртуальних приватних мережах (VPN), вже давно дозволяють створювати шифри, зламати які не під силу навіть АНБ і ЦРУ з усіма їхніми могутніми дата-центрами. Про це свідчать, зокрема, і документи опубліковані Едвардом Сноуденом. Проте той же Сноуден нарікає на те, що незважаючи на всю доступність досконалих методів шифрування, більшість користувачів ними не користується.

Дотком має намір виправити цю ситуацію. У MegaNet рівень шифрування буде високим за замовчуванням, тобто простому користувачеві не доведеться самостійно розбиратися в тому, як захистити свою приватність в мережі.

Пірат обіцяє запустити "новий інтернет" в бета-версії протягом одного року. Він переконаний, що за перші 12 місяців користувачами мережі стануть як мінімум 100 млн осіб. Однак, Дотком не чекає, що його винахід в найкоротші терміни замістить собою традиційний інтернет. На це можуть знадобитися довгі роки, припускає він.

Фінансування на розробку MegaNet Дотком планує шукати на краудфандингових майданчиках починаючи з січня 2016 року.

«Я сподіваюся, що це починання внесе свою частку в процес відбору урядових структур контролю над такою прекрасною річчю, як інтернет», - підсумовує Дотком.

Кім Шміц, відомий під прізвищем Дотком, уродженець Німеччини, прославився як творець найбільшого файлообмінника Megaupload, закритого на вимогу влади США за масштабні порушення авторських прав. Переховується від американської влади. У січні 2012 року був заарештований поліцією в Новій Зеландії, але незабаром був відпущений під заставу. З того часу триває судовий процес у справі його екстрадиції в США.

У 2013 році Дотком запустив новий хмарний сервіс Mega, який є конкурентом популярного сервісу Dropbox. До арешту Дотком славився придбанням шикарних яхт та літаків. У 2014 році оголосив себе банкрутом, визнавши, що витратив свій статок на адвокатів.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X