Чоловічий клуб. Чому в індустрії hi-tech процвітають сексизм і гендерна нерівність?

30 серпня 2017, 20:02
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Скандал про сексуальні домагання і гендерну нерівноправність почався з Uber, але загрожує перекинутися на інші компанії індустрії hi-tech. Що відбувається і чим це загрожує

До 2020 року в Кремнієвій долині буде 1,4 млн вакансій, а кількість випускників, здатних відповідати необхідним вимогам, складе не більше 29%, стверджує колумніст Forbes Емі Бленксон.

Відео дня

І лише 3% з них - жінки.

З одного боку, це відмінна можливість для жінок вторгнутися в "закритий чоловічий клуб", яким є індустрія високих технологій, вважає Бленксон. З іншого боку, цього може не статися, якщо не розібратися, чому жінки не дуже-то хочуть йти в індустрію високих технологій, і чи можна це змінити.

У світлі сучасних уявлень кожен, хто скаже, що жінки просто не здатні змагатися з чоловіками в точних науках, буде негайно оголошена сексистом.

Отже, справа не в цьому.

Виступаючи перед переважно чоловічою аудиторією на конференції Apple в червні 2017 року колишня перша леді США Мішель Обама заявила, що вся справа в тому, що жінок відлякує від індустрії hi-tech те, як точні науки викладаються.

Можливо, вся справа в цьому, погоджується Бленксон. А можливо, свою роль відіграє історичне небажання чоловіків "пускати" жінок на свою територію. Принаймні, про це свідчить ряд скандалів про гендерну нерівність, що розгорілися останнім часом.

Uber очима жінки

Все почалося з поста колишнього інженера Uber Сьюзен Фаулер в її власному блозі. Пост називається Рефлексії після дуже дивного року роботи в Uber.

Фаулер описала випадок сексуальних домагань з боку начальника. Вона повідомила про них у відділ кадрів Uber, але, за її словами, компанія ніяк не відреагувала на її багаторазові звернення.

У неофіційному порядку їй було сказано, що той, хто її домагався, є «дуже цінним співробітником для компанії». І керівництво вважало неприйнятним для себе карати його за те, що було «невинною помилкою».

Далі Фаулер розповідає про те, як її поставили перед вибором — перейти в іншу команду розробників всередині компанії або залишитися в своїй команді, ризикуючи отримати низьку оцінку від свого керівника.

Сьюзан Фаулер заявляє, що в Uber процвітає культура сексуальних домагань/Susan Fowler
Сьюзан Фаулер заявляє, що в Uber процвітає культура сексуальних домагань/Susan Fowler Фото:

Менеджмент компанії розумів, що якщо Фаулер залишиться в команді під управлінням того, хто чіплявся до неї, він поставить їй низькі оцінки за підсумками проекту, що найімовірніше призведе до її звільнення. «І вони стверджували, що нічого не можуть вдіяти з цим», - підбиває підсумок Фаулер.

Вона прийняла рішення змінити команду і перейшла в інший підрозділ розробників Uber. За її словами, вона чула безліч подібних історій від інших жінок, що працюють в компанії.

Фаулер ще раз зустрічалася з представником відділу кадрів і розповіла, що сексуальні домагання в компанії мають масовий характер. Але представник HR-департаменту відповів, що уявлення не має, про що вона говорить.

Фаулер спробувала отримати переведення в іншу філію компанії, але керівництво відмовило їй в цьому проханні. А коли настав час наступної оцінки співробітників, Фаулер отримала вельми низьку оцінку. Більше того, її виключили з програми Стенфордського університету для студентів з високою успішністю. Цю програму спонсорує Uber.

Uber не перший раз перебуває під вогнем критики за свої сумнівні корпоративні цінності.

Наприклад, оглядач TechCrunch Джон Маннс вказує на те, що один з топ-менеджерів Uber одного разу публічно зізнався в тому, що компанія шукає компромат на своїх критиків. Зокрема, на тих, хто стоїть за інформаційною атакою на Uber в зв'язку з неефективною політикою щодо забезпечення безпеки пасажирів.

Але такого скандалу як той, що розгорається після виступу Фаулер, Uber ще не знав.

За лічені години проти компанії озброїлася ціла армія користувачів соціальних мереж, ЗМІ розродилися цілою серією викривальних публікацій.

Колишній голова Uber Тревіс Каланік тут же зробив заяву , з якої випливало, що він не знав про те, що таке відбувається в компанії. Буде проведено розслідування щодо дій несумісних з політикою компанії, заявив Каланік, і якщо будуть знайдені ті, хто з нею не згоден, вони будуть звільнені.

Uber не єдина компанія, до корпоративної культури якої є питання
Uber не єдина компанія, до корпоративної культури якої є питання Фото:

Член правління Uber і медіамагнат Аріанна Гаффінгтон, власниця впливового видання Huffington Post, також заявила про те, що буде наполягати на незалежному розслідуванні.

Відомий американський правозахисник Джесі Джексон виступив із закликом до Uber опублікувати «демографічну карту» своїх співробітників, щоб стало зрозуміло, чи немає в компанії сегрегації та дискримінації за статевою ознакою.

Масові дискримінації?

На думку оглядача TechCrunch Меган Роуз Дікі, те, що трапилося з Фаулер, не є чимось незвичайним для hi-tech індустрії.

Так само як і та реакція HR-відділу, яку описує Фаулер. Вона так само типова для більшості американських технологічних компаній, відзначає Дікі.

У 2012 році першою ластівкою став судовий позов Еллен Пао, співробітниці венчурної компанії Kleiner Perkins Caufield & Byers, до свого роботодавця через дискримінацію за статевою ознакою.

«Кремнієва долина — це чоловічий клуб, і ніхто не хоче нічого міняти», - заявила Пао, коли суд виніс рішення не на її користь.

У 2014 році стався гучний процес за позовом Джулі Енн Горват до свого роботодавця GitHub — також через сексуальні домаганя і статеву дискримінацію.

У 2016 році Амелі Лемонт була звільнена з компанії Sqaurespace після того, як дала ляпаса співробітнику, який чіплявся до неї на вечірці. Правда, в цій справі расизм мав більше значення, ніж сексуальні домагання. Оскільки Лемонт — чорношкіра, і співробітник, що чіплявся до неї, недвозначно вказав їй на це.

У 2016 році були опубліковані результати незалежного дослідження Elephant on the Valley, в рамках якого було анонімно опитано більше 200 жінок з різних компаній Кремнієвої долини.

Жінки Силіконової долини скаржаться на те, що чоловіки перешкоджають їх кар'єрного росту через дискримінацію за статевою ознакою
Жінки Силіконової долини скаржаться на те, що чоловіки перешкоджають їх кар'єрного росту через дискримінацію за статевою ознакою Фото:

Всі вони були обрані за спільною ознакою — не менше 10 років роботи в індустрії.

Їх одкровення стали шокуючими для багатьох, хто не уявляв собі реальної картини дискримінації за статевою ознакою в індустрії, підкреслює Дікі.

Так, 47% опитаних розповідали, що їх просили зробити каву, вести нотатки під час зустрічей і виконувати інші завдання «низького рівня», на їх думку, через їх стать.

66% опитаних констатували, що їх часом не запрошують на робочі зустрічі та заходи через те, що вони — жінки.

75% жінок стверджують, що на співбесідах їх запитують про сімейний стан і подробиці особистого життя.

Але один факт з торішнього дослідження здається більш значущим поряд з нинішнім скандалом навколо Uber, зазначає Дікі.

Більше 60% опитаних заявили, що так чи інакше стикалися з сексуальними домаганнями в своїй роботі. І в середньому кожна третя опитана відзначала, що бували періоди, коли вона не відчувала себе в безпеці на роботі.

Деякі з цих випадків були дуже показові. Всі історії в дослідженні Elephant in the Valley анонімні, але тим не менш, легко уявити, що це могло статися практично в будь-якій компанії Кремнієвої долини, відзначають оглядачі.

Ось кілька характерних історій. Одна з опитаних згадувала , як один співробітник компанії, в якій вона працювала, завжди пропускав її вперед у двері, щоб «милуватися її ходою». Коли вона поскаржилася своєму керівництву, їй порадили «просто посміятися над цим».

Інша опитана розповідала, як до неї роками наполегливо чіплявся співробітник, який має дружину і дітей. HR-відділ її компанії також нічого не зробив для того, щоб зупинити те, що відбувається.

Ще одна опитана розповідала про те, як її начальник фізично чіплявся до неї прямо на робочому місці. Вона поскаржилася вищому керівництву, але ніяких покарань не було. «Часто менеджери просто не знають, як поводитися в таких ситуаціях, тому просто нічого не роблять у відповідь на такі скарги», - сказала вона.

Більше 60% опитаних жінок в hi-tech індустрії стикалися з різними формами сексуальних домагань
Більше 60% опитаних жінок в hi-tech індустрії стикалися з різними формами сексуальних домагань Фото:

За ще одним дослідженням, під час якого було опитано 500 співробітниць hi-tech індустрії, сексуальні домагання не завжди супроводжують іншу проблему.

Понад 39% опитаних вважають , що не отримували просування кар'єрними сходами через те, що були жінками.

І точно така ж кількість опитаних стверджує, що топ-менеджмент їх компаній відкрито за замовчуванням схиляється до найму виключно чоловіків на керівні позиції.

Як все виправити?

Історія з Uber може стати або поворотною точкою в тривалій історії з гендерною дискримінацією, або ж лише констатувати факт, що нічого не змінюється і ніколи не зміниться, відзначають експерти.

Причому, не дивно, що на користь першого варіанту схиляються жінки-коментатори. Вони впевнені, що тепер ще більше жінок почнуть відкрито говорити про проблеми з дискримінацією в інших технологічних компаніях.

Колумніст Forbes Емі Бленксон впевнена , що є три обставини, які на цей момент перешкоджають виправленню ситуації.

По-перше, в світлі згаданих вище скандалів багато жінок щиро вважають, що їм не місце в "чоловічому клубі". Вони впевнені, що їх там не чекають, і що їм там буде незатишно.

По-друге, стверджує Бленксон, багато дівчат-студенток вважають, що технологічна індустрія дуже нудна, що це не те місце, де можна "змінити світ".

Ну і по-третє, вступають в силу "невидимі рольові моделі". На думку Бленксон, більшість дівчат просто не в змозі назвати якихось знаменитих жінок, які досягли успіху в індустрії hi-tech. Дівчата просто не бачать, якого саме успіху вони можуть домогтися, якщо виберуть цей шлях.

Якщо виправити все це, технологічний сектор може бути місцем безмежних можливостей для жінок, вважає Бленксон.

Але багато чоловіків впевнені, що все залишиться, як було.

«Роками боси найуспішніших компаній Кремнієвої долини робили з hi-tech індустрії закритий чоловічий клуб», - розповідає НВ менеджер середньої ланки однієї з найбільших американських IT-компаній, що побажав залишитися анонімним.

«Ця тактика себе виправдовувала, вона приводила до успіху, так навіщо міняти її? - міркує він. - Більшість топ-менеджерів не хочуть бачити в жінках цінних співробітників тільки тому, що це жінки. Тим більше, жінки не так вже й часто домагаються серйозних успіхів в програмуванні та інжинірингу».

На запитання НВ, чи є ця політика усвідомленим сексизмом, наш співрозмовник відповідає ствердно. «Усвідомлений сексизм — негласне корпоративне правило більшості технологічних компаній тут, - відповідає він. - І ніякі скандали в блогосфері цього не змінять».

Читайте також - Лідери Кремнієвої долини допускають, що ми живемо в Матриці, і шукають вихід з неї

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X